TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu, TOBB ETÜ’nün yeni öğrencileriyle, girişimcilik ve liderliğin sırlarını paylaştı


23.09.2019 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı ve TOBB ETÜ Mütevelli Heyet Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 2019-2020 Eğitim Öğretim Yılı “Girişimcilik ve Liderlik” dersinde, TOBB ETÜ’ye giren öğrencilerle girişimcilik ve başarılı olmanın yolları üzerindeki görüşlerini paylaştı.​

TOBB ETÜ’yü kurarken girişimci bir üniversite yapmak istediklerini belirten Hisarcıklıoğlu, zengin olmanın yolunun girişimcilikten geçtiğini vurguladı. Ülkenin zenginliğinin de girişimciliğe bağlı olduğunu belirten TOBB Başkanı ve TOBB ETÜ Mütevelli Heyet Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Öğrencilerimizi girişimcilik yönünden cesaretlendirmek istiyoruz” dedi. Hisarcıklıoğlu girişimcilerin yanında, bürokraside girişimci dostu bürokratlar ile girişimcilerin ufkunu, vizyonunu açacak insanlar da yetiştirmeyi amaçladıklarını anlattı.

 

TOBB ETÜ’den mezun olan 800 öğrencinin kendi işini kurduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, bunların 83’ünün start-up olduğunu söyledi. Öğrencilere daha okurken nasıl girişimci oluruz diye düşünmeleri tavsiyesinde bulunan Hisarcıklıoğlu, girişimci olmanın esaslarını ise şöyle anlattı: “Önce hayal kurun. Herşey hayal etmekle başlar. Burada kendinize sınır koymayın. Sonra bu hayal içinden kendinize bir hedef seçin. Bunları gerçekleştirmek için de çok çalışın. Çalışmadan hiçbir hedefe ulaşamazsınız. Artık girişimci olmak için mutlaka sermaye gerekmiyor. Yeter ki iyi bir fikriniz olsun”

 

Öğrencilere girişimci olduklarında kendilerinden daha akıllı insanlarla çalışmaları ve akıllı ortaklıklar ile takım çalışmasına önem vermelerini öneren Hisarcıklıoğlu, giderlerin gelirleri geçmemesi gerektiğinin altını çizdi.

 

İş hayatına ilişkin ilkelerini de öğrencilerle paylaşan M. Rifat Hisarcıklıoğlu, bu ilkeleri; işten artmaz dişten artar, işin hilesi dürüstlüktür, önce kontrol sonra itimat, hafızasına güvenen daima yanılır, işte idare olmaz olarak sıraladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA