TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Aklın, başarının, ekonominin cinsiyeti olmaz


08.03.2019 / İstanbulTicaret Bakanlığı organizasyonunda, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve TESK ev sahipliğinde, düzenlenen Türkiye Girişimci Kadın Buluşması etkinliğine katılan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, kadınlar olmadan hiçbir hedefe ulaşılamayacağını belirtirken, “10 sene önce kadın girişimci sayısı sadece 75 bindi, şimdi 130 bin. Bu artışta Kadın Girişimci Kurullarımızın çok büyük payı var” diye konuştu.​

Hisarcıklıoğlu, kadınların, tüm insanlığın ilk öğretmeni olduğunu kaydederken şunları söyledi: “Evlatlarınızı ve özellikle kızları muhakkak okutun. Aklın, başarının, ekonominin cinsiyeti olmadığını anlatın. Onları girişimci olmaya özendirin. Tekrar vurguluyorum. Aklın cinsiyeti olmaz. Başarının cinsiyeti olmaz. Ekonominin cinsiyeti olmaz. Eğer zenginleşmek istiyorsak, Türkiye’yi dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına sokmayı hedefliyorsak, kadınlara ihtiyacımız var. Kadınlarımızın işgücüne katılımını, erkeklerin seviyesine çıkarırsak, ekonomimiz yüzde 20 daha fazla büyüyecek. Diğer bir ifadeyle, milli gelirimiz 170 milyar dolar artacak ve 1 trilyon doları geçecek.”

 

-Hisarcıklıoğlu teşekkür etti

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve TESK Başkanı Bendevi Palandöken’in de katılımıyla İstanbul Lütfi Kırdar Salonu’nda gerçekleştirilen Türkiye Girişimci Kadın Buluşmasında konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, kadın girişimcilerin ekonomi açısından önemine vurgu yaptı. Hisarcıklıoğlu, “Sayın Cumhurbaşkanımızın ve hanımefendinin, kadınlar konusundaki hassasiyetlerini çok iyi biliyoruz. Sayın Emine Erdoğan hanımefendi, kadınların olmadığı bir siyaset, ekonomi, bürokrasi eksik kalır diyerek, bize ilham veriyor. Bu güzel vizyonu için, kendilerine şükranlarımızı sunuyorum. Öte yandan, ticaretin başında da, bir kadın Bakanımız var.

Ticaret Bakanımız Sayın Ruhsar Pekcan aynı zamanda başarılı biri girişimci ve saygın bir iş kadını.

Sayın Bakanımızla da ayrıca gurur duyuyoruz” oedi.

 

-Türkiye’nin en büyük girişimci kadın ağı

 

TOBB olarak, kadınlar olmadan hiçbir hedefe ulaşamayacaklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu, bu vizyonla, 2007’de Kadın Girişimciler Kurulunu hayata geçirdiklerini ifade etti. “Sizlerle birlikte toprağa attığımız tohum tuttu” diyen TOBB Başkanı, bugün 81 ilde 7 bine yaklaşan üyesiyle, Türkiye’nin en geniş, girişimci kadın ağı haline geldiklerini vurguladı. Bakan Pekcan’ın da bu başarıda büyük bir emeği olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, “Kadın Girişimciler Kurulumuzda pek çok projeyi, onunla hayata geçirdi. Sayın Bakanımızla birlikte 12 yıldır büyük bir mücadele verdik. 10 sene önce kadın girişimci sayısı sadece 75 bindi, şimdi 130 bin. Bu artışta Kadın Girişimci Kurullarımızın çok büyük payı var. Her yıl yüzlerce faaliyet gerçekleştiriyor. Dünya devleriyle birlikte projeler üretiyorlar. Allah hepsinden razı olsun. Şimdi 81 ilde demokratik bir şekilde seçimlerini de tamamladılar. Seçilen tüm kadın girişimcilerimizi yürekte tebrik ediyor, başarılar diliyorum. Sizlerle birlikte çalışarak, yeni bir heyecanla, yeni başarı hikâyeleri yazacağız” dedi.

 

-Geleceği kadınlar yazıyor

 

Türkiye’nin ilk girişimci üniversitesi TOBB ETÜ mezuniyet törenindeki tespitlerini paylaşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, neredeyse bütün bölümlerin birincisinin genç kızlar olduğunu söyledi.

Kadınlara destek olunması halinde onların gerisini getirdiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Biz TOBB olarak, bunu hedefledik. Dünyanın önemli teknoloji şirketleriyle çalışmaya başladık. Turkcell ile birlikte, dünyada da birinci seçilen, Geleceği Yazan Kadınlar projesini hayat geçirdik. 18 ilde 1,800 kadına, kodlama ve iş planı hazırlama eğitimi verdik. 5 bin kadın girişimciye, Facebook ve Instagram’ı, ticaret yapmak için nasıl kullanabilecekleri öğretiyoruz. Google ile de Dijital Atölye Projesini gerçekleştiriyoruz. Girişimcilerimize-Gençlerimize dijitalleşme eğitimi veriyoruz. Amaç, KOBİ’lerimize, dijital dünyada etkin bir şekilde var olmaları için yapmaları gerekenleri öğretmek. Tüm bu konularda proje üretmeye devam edeceğiz. Sayın Hanımefendinin destekleriyle, 2019’da, çok daha büyük başarılar yakalayacağız. Zira ekonomiye kadın eli değmek zorunda. Zaten yapılan çalışmalar da gösteriyor ki, kadınların yönettikleri işler daha başarılı oluyor. Kadınların farklı bakış açıları var. Titiz çalışıyorlar. Önsezileri kuvvetli. Liderlik vasıfları üstün. Ekonomiye kalite kazandırıyor, anlam katıyor, coşku, heyecan, incelik ve zarafet getiriyorlar. Eğer zenginleşmek istiyorsak, Türkiye’yi dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına sokmayı hedefliyorsak, kadınlara ihtiyacımız var. Kadınlarımızın işgücüne katılımını, erkeklerin seviyesine çıkarırsak, ekonomimiz yüzde 20 daha fazla büyüyecek. Diğer bir ifadeyle, milli gelirimiz 170 milyar dolar artacak ve 1 trilyon doları geçecek.”

Anadolu’nun bir köyünde kadınların el emeğini dünyaya pazarlayan bir kadın girişimci ile görüşme fırsatı bulduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Başkanım, dedi. Biz daha fazlasını yapmaya hazırız. Ama önümüzdeki en büyük engel, atölyede çalışan kadınların eşleri! Yani kadınlar, iş hayatındaki tüm sorunlara ek olarak, bir de bizimle, yani erkeklerle mücadele etmek zorunda. Ama bunu aşmanın bir yolu var: Birlik olmak. Bir olun. Birbirinizi koruyun. Kadınlara yönelik önyargıları yıkmak öncelikle sizin elinizde” dedi.

 

-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan ise konuşmasında bugün dünyanın her zamankinden daha çok kadın gücüne ihtiyacı olduğunu belirterek, "Dünyanın karşı karşıya olduğu çevre sorunları, insani ve moral değerler krizi, hep kadınların çözüm üretebileceği konular. Dünyanın ilk 10 ekonomisinden biri olma hedefimiz de, kadınlarımızın ekonomiye katılmasına bağlı. Hulasa, dünya, kadın ruhuyla yeniden tasarlanmayı bekliyor." dedi.

 

Emine Erdoğan, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nde, kadın gücünün bir manifestosu niteliğinde, girişimci kadınlarla birlikte olmaktan büyük memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

 

Eskiden, çalışma hayatında sayıca az olan kadınlar için kurdukları gelecek hayalinin sayılarının artması olduğunu ifade eden Erdoğan, bugün, bu hayalin meyvelerini topladıklarını, bereketli bir hasat döneminde olduklarını söyledi.

 

 "Gün geçmiyor ki, yeni bir kadının daha, harika bir fikri işe dönüştürdüğünü görmeyelim." diyen Erdoğan, kadınların artık bu güveni kendilerinde bulabildiğini vurguladı.

 

Erdoğan, devletin de, kadınlara bu süreçte büyük destekler verdiğini belirterek, "İş kurma sürecinde önlerine çıkan engelleri aşmaları için yardımcı oluyor. Girişimciliği teşvik için kadınlara pozitif ayrımcılık içeren mikrokrediler veriyor. Bugün Türk Eximbank ile imzası atılan kadın girişimci ihracatçılarımıza yönelik destek kredisi de bu teşviklerin sınırları aştığını göstermektedir ki, bu memnuniyet vericidir." diye konuştu.

 

- Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan

 

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan da konuşmasında, "Kadınlarımızı, kadın girişimcilerimizi ihracatçı yapmak için onların finansman desteğine ihtiyacı var. Biz bunu teminen, Eximbank da burada, QNB Finansbank ile beraber kadın girişimcilerimiz, kadın ihracatçılarımız için, yeni bir finansman paketi açıklayacağız. Bu kredi, yüzde 51'i kadın olan şirketlerimize, firmalarımıza, ihracat kaydıyla verilecek ve toplamda 200 milyon dolar, ilaveten 100 milyon TL" ifadesini kullandı.

 

Pekcan, yeni uygulamaya ilişkin şu bilgileri verdi:  "Günün asıl müjdesine geliyorum. Kadınlarımızı, kadın girişimcilerimizi ihracatçı yapmak için onların finansman desteğine ihtiyacı var. Biz bunu teminen, Eximbank da burada, QNB Finansbank ile beraber kadın girişimcilerimiz, kadın ihracatçılarımız için, yeni bir finansman paketi açıklayacağız. Bugün saygıdeğer hanımefendinin himayelerinde, onun huzurunda genel müdürlerimiz bu imzayı atacak. Bu kredi, yüzde 51'i kadın olan şirketlerimize, firmalarımıza, ihracat kaydıyla verilecek ve toplamda 200 milyon dolar, ilaveten 100 milyon TL. Kadının ekonomik olarak güçlenmesi demek, toplumsal refahın kesin olması demek. "

 

Toplantı çerçevesinde söz konusu açıklamanın hayata geçmesini sağlayacak imzalar, QNB Finansbank Kurumsal ve Ticari Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Ömür Tan, Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım tarafından atıldı.

 

 

 

 

  

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA