TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

“Güven damgası, daha güvenli bir ortamda alışveriş yapılmasını sağlayacak”


01.02.2018 / AnkaraTOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, güven damgasının daha güvenli bir ortamda alışveriş yapılmasını sağlayacağını belirterek, “Tebliğde belirlenen standartlara sahip e-ticaret siteleri, TOBB’a başvurarak, güvenli ve standartlara uygun bir site olduklarını belgeleyebilecekler” dedi.​

E-Ticarette Güven Damgası Protokolü, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Cenap Aşcı’nın katıldığı tören ile imzalandı.

 

Törende konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, imzalanan protokolle TOBB’un Gümrük ve Ticaret Bakanlığından aldığı yetkiyle, Türkiye’deki e-ticaret sitelerine güven damgası vermeye başlayacağını söyledi.

 

Bakan Tüfenkci’ye e-ticaret konusuna verdiği önem ve bu görevi TOBB’a verdiği için teşekkür eden Hisarcıklıoğlu, “Bu protokolle birlikte e-ticaretin çok daha hızlı büyüyeceği yeni bir döneme gireceğiz. Sektörün büyümesi artacak. Çünkü güven damgası, daha güvenli bir ortamda alışveriş yapılmasını sağlayacak. Tebliğde belirlenen standartlara sahip e-ticaret siteleri, TOBB’a başvurarak, güvenli ve standartlara uygun bir site olduklarını belgeleyebilecekler” dedi.

 

Türkiye’de perakende ticaret içinde, e-ticaretin payının yüzde 3,5 olduğuna dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, dünya ortalamasının yüzde 8-9 arasında olduğunu ve hedeflerinin e-ticaretin payını en azından ikiye katlamak olduğunu vurguladı.

 

Gümrük ve Ticaret Bakanlığının, karşılarına çıkan pek çok zorluğu da ortadan kaldırdığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Sayın Bakanımızın talimatıyla, e-ticaret üzerinden yurtdışına satılan malların iadesindeki gümrük prosedürleri önemli ölçüde azaldı. Bu adım, sınır ötesi e-ticaretin gelişmesine ve Türkiye’nin 2023 ihracat hedeflerini yakalamasına da büyük katkı sağlayacaktır. Hem geleneksel ticaretin hem de e-ticaretin gelişmesine liderlik eden sayın Bakanımıza ve tüm çalışma arkadaşlarına özel sektörümüzün şükranlarını sunuyorum. Bizde Bakanımızdan aldığımız güçle ve destekle, Anadolu’yu karış karış dolaşıyor ve e-ticareti anlatıyoruz. Bugüne kadar 29 ilimizde, 50 bin KOBİ’ye, e-ticaretin nasıl yapılacağını ve faydalarını anlattık” dedi.

 

KOBİ’lere özellikle 2 mesajı verdiklerini anlatan TOBB Başkanı şunları söyledi: “Birincisi, e-ticarete girmemek, dünyanın en kalabalık caddesindeki köşe başı mağazayı kapalı tutmak gibidir. İkincisi, e-ticaretin büyümesinden şikayet etmeyin, büyüyen pastadan pay almak için harekete geçin. Binlerce farklı ürünü, kaliteli ve uygun fiyata üretme kabiliyetimizin üzerine, e-ticareti etkin kullanmayı da ekleyebilirsek, Türkiye çok daha hızla zenginleşecektir. E-ticaret, özellikle Anadolu’nun kalkınması için eşsiz bir fırsattır. Anadolu’daki KOBİ’yle, İstanbul’daki KOBİ’nin erişebildiği Pazar, e-ticaret sayesinde eşitlenmiştir. Büyük şehirler dışındaki KOBİ’lerin erişebildikleri pazarın büyümesi, bölgesel kalkınmayı da destekleyecektir”.

 

Hisarcıklıoğlu, Güven Damgası’nın e-ticaret pazarını büyütmek için çok önemli bir adım olduğunu ifade etti.


-Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci de dünyada ve Türkiye’de e-ticaret sektörünün çok hızlı bir şekilde büyüdüğünü ifade etti.

Elektronik ticaretin coğrafi sınırları ortadan kaldırarak, geleneksel ticaret anlayışını değiştirdiğine işaret eden Tüfenkci, yeni döneme adapte olmanın öneminde değindi. Tüfenkci, e-ticaretin işletmelerin doğru tüketiciye hızlı bir şekilde ulaşabilmesi için en etkin yöntem olduğunu belirterek, e-ticaretle işletmelerin daha geniş kitlelere, düşük maliyetlerle daha etkin bir hizmet sunabildiğini kaydetti.

E-ticaretin KOBİ’lerin pazarda yer edinerek markalaşmalarında etkili olacağını dile getiren Tüfenkci, şunları kaydetti: "e-ticaretin, KOBİ’ler özelinde bakıldığında sunduğu fırsatlar daha da ön plana çıkmaktadır. e-ticaretin etkin işleyişi için güven olmazsa olmaz bir şarttır. TÜİK verilerine bakıldığında tüketicilerin yüzde 45'inin gizlilik ve güvenlik kaygıları sebebiyle internetten alışveriş yapmadıkları anlaşılıyor. Bu kapsamda Bakanlığımızca ilgili kurum ve kuruluşlarla çok sayıda toplantı gerçekleştirilerek ve yurt dışı örnekleri araştırıldı. Hazırladığımız “Elektronik Ticarette Güven Damgası Hakkında Tebliğ” 6 Haziran 2017’de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.”

Konuşmaların ardından, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Cenap Aşcı ile TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, "Güven Damgası Protokolü"nü imzaladı.
Video Yükleniyor...


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA