TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

​Brüksel'e ''sosyal politikalar faslı'' çıkarması


10.04.2013 / Brüksel / Belçika​ Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle ve istihdam ve sosyal işlerden sorumlu üyesi Laszlo Andor'la görüştü. ​TİSK Başkanı Tuğrul Kutadgobilik, Türk-İş Başkanı Mustafa Kumlu ve Hak-İş Başkanı Mahmut Arslan'ın da katıldığı görüşmede sosyal politika faslının müzakerelere açılması konuşuldu.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, görüşmenin ardından basına yaptığı açıklamada, yaklaşık 12 yıldır AB Komisyonu'yla çeşitli düzeylerde temaslarının devam ettiğini belirterek, "Bugünkü görüşme kadar olumlu bir görüşme görmedim. Çok umutluyum" dedi.

Hisarcıklıoğlu, bu durumu, "siyasi ve ekonomik istikrarın ve Türkiye'nin bölgesinde parlayan yıldız olarak ortaya çıkmasının sonucu olarak gördüğünü" belirtti.

- AB Bakanı ve Başmüzakereci Bağış

AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da, "Cumhuriyet tarihinde ilk defa AB müzakere sürecinde ilgili Komisyon üyeleriyle devletiyle milletiyle işçisiyle işvereniyle hep birlikte tek yürek olarak karşılarına çıktık ve 19'uncu faslın, sosyal politikalar ve istihdam faslının açılmasına yönelik son derece olumlu bir çalışma toplantısı gerçekleştirdik" diye konuştu.

Bağış, bu kapsamda nisan sonunda bir AB heyetinin Türkiye'yi ziyaret edeceğini, 9 Mayıs Avrupa Günü'nde Laszlo Andor'un Ankara'da olacağını ve bunu haziran başında Stefan Füle ziyaretinin takip edeceğini söyledi.

Bağış, sosyal politikalar faslının bu yılın ikinci yarısındaki Litvanya'nın dönem başkanlığında açılabilmesiyle ilgili, "Umudumuz olmasa neden burada olalım" dedi.

-Bakan Çelik

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, Türkiye'nin Brüksel'de ilk kez bu denli birlik ve bütünlük içinde meramını anlatmaya çalıştığını söyledi.

Çalışma hayatıyla ilgili Türkiye'de çok önemli reformların gerçekleştirildiğini belirten Çelik, 19'uncu faslın açılmasıyla ilgili 2 önemli kriterden, talep edilen eylem planının 2010 yılında AB Komisyonu'na verildiğini ve bugünkü toplantıda sendikal düzenlemeyle ilgili mevzuatı tartıştıklarını kaydetti.

Çelik, "(Sendikalar ve Toplu İş Sözleşmeleri Kanunu) Bildiğiniz gibi İhtilal döneminin yasasını ortadan kaldırıp sosyal ortaklarımızla beraber bir noktaya taşıdığımız bir yasa. Bazı eksikliklerimizin olduğunu biz de biliyoruz ama Türkiye'nin şartları var. O şartlar çerçevesinde oluşan bir düzenlemeyi burada taraflarla bizzat birinci ağızdan anlattık" dedi.

Çelik, buna ilaveten Bağış'la ve işveren ve işçi temsilcileriyle birlikte, sosyal politikalar ve istihdam faslının açılmasıyla ilgili ortak bir deklerasyon imzalayıp AB Komisyonu'yla paylaştıklarını, bu sürecin arkasında olduklarını belirterek, 19'uncu faslın açılmasıyla ilgili kararlılıklarını vurguladıklarını dile getirdi.

Çelik, sosyal politikalar ve istihdam faslında önümüzdeki aylarda olumlu gelişmeler yaşanacağına inandığını belirterek işveren ve işçi temsilcileriyle birlikte böyle bir toplantının AB yetkililerini etkilediğini söyledi.

Çelik, Brüksel'e hareketinden önce Oslo'da görüştüğü Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) Başkanı Guy Ryder'ın da Türkiye'nin çalışma hayatıyla ilgili önemli reformlar yaptığını kabul ettiğini anlattı.

Faruk Çelik, "Gerek bizim birlikteliğimiz gerekse Türkiye'nin her alanda, sosyal ve ekonomik alanda katettiği mesafeler buralarda gıptayla izleniyor" dedi.

-Ortak bildiri

Bakanlar Çelik ve Bağış, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türk-İş Genel Başkanı Mustafa Kumlu, TİSK Genel Başkanı Tuğrul Kutadgobilik ve Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan  ortak bildiri yayımladı.

Avrupa Komisyonuna da gönderilen bildiride, 2012'de Türkiye'de çalışma hayatıyla ilgili çok önemli yasal düzenlemelerin hayata geçirildiğine işaret edilerek, şunlar kaydedildi:  ''Bu düzenlemelerin hazırlık aşamaları, ilgili taraflarla istişare ve yakın işbirliği içinde sosyal diyalog ve mutabakat kültürü anlayışıyla yürütülmüştür. Yapılan düzenlemeleri, çalışma hayatına ilişkin uluslararası norm ve standartlara uyum bakımından önemli ilerlemeler olarak görüyoruz.

Sosyal Politika ve İstihdam başlıklı 19. Fasıl'ın müzakerelere açılmasının, Türkiye'de çalışma ilişkilerinin geliştirilmesi ve güçlendirilmesine ivme kazandıracağına yürekten inanıyoruz.

İşbu ortak bildiriye imza atan bizler, tüm taraflar için faydalı olacağına inandığımız, Türkiye ile Avrupa Birliği arasında 19. Fasıl'da müzakerelere başlanmasını kuvvetli bir şekilde destekliyoruz.''

Bakanlık yetkilileri, tarihte ilk kez iki bakanın ve sosyal tarafların mutabakatıyla ortak bildiri yayımlandığını bildirdi.

-Türk baklava firmasının Brüksel'deki şubesi törenle açıldı

, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, AB Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, bir Türk baklava firmasının şube açılışına katıldı.

Bakan Bağış, buradaki konuşmasında, "Avrupa'nın hala küresel krizle boğuştuğu bir dönemde Türk yatırımlarının Avrupa'da boy göstermesi bizim adımıza gurur, Avrupa adına ise ders vericidir" dedi.

"Antep baklavasından tadan bir Avrupalının Türkiye'ye önyargıyla bakmasının söz konusu dahi olamayacağını" belirten Bağış, "Avrupa'daki önyargıları kırmak için artık Brüksel'e bir çivi daha çakıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

"Türkiye üye olduğunda AB pastasının dilimlerinin küçüleceğini zannedenleri buraya davet ediyoruz. Gelsinler, şu baklava dilimlerinin ihtişamından, baklavanın lezzetinden feyzalsınlar" ifadesini kullanan Bağış, Türkiye'nin AB üyeliğiyle söz konusu pastanın büyüyeceğini ve baklavanın Avrupa mutfağına gireceğini söyledi.

Baklava firmasının sahibi Nejat Güllü ise Brüksel şubesinin dünyadaki istikrarlı büyümelerinin bir göstergesi olduğunu belirterek, "Yurt dışında emin adımlarla büyüyoruz. Avrupa'daki şubelerimiz için şimdiye dek toplamda 1,7 milyon avro yatırım yaptık. İki yıl içinde Avrupa'da 15 şubeye ulaşmayı hedefliyoruz. Buna ilaveten ABD'nin Miami ve Suudi Arabistan'ın Riyad kentlerinde yeni şube çalışmalarımız devam ediyor" dedi.

İstanbul'daki soğuk hava depolarından günlük gönderilen ürünlerinin en taze haliyle Brükselliler ve kente gelen turistlerle buluşacağına değinen Güllü, "Onların damak tadına uygun olacağına inandığımız başta baklava olmak üzere su böreği ve özel kremalı pastalarımızla mutfağımızın lezzetini tüm dünyaya tanıtacağız" diye konuştu.

-Avrupa Ekonomik ve Sosyal Komitesi Başkanı Nilsson ile görüşme

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Avrupa Ekonomik ve Sosyal Komitesi Başkanı Staffan Nilsson ile görüştü.

Görüşmede AB üyelik süreci ele alındı. Türk tarafı, Nilsson'dan Avrupa'daki ekonomik krizde Türkiye'nin üyeliğinin getireceği fırsatları daha güçlü vurgulamasını ve bu yönde girişimlerde bulunmasını istedi.

Nilsson ise gerekli kriterleri yerine getirmesi halinde Türkiye'nin tam üyeliğinden yana olduğunu belirterek müzakere sürecinin hızlanması gerektiğini vurguladı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA