TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

​Karşılıksız çek sorununu çözecek mekanizma devrede


08.04.2013 / Karaman​ Karaman’a Değer Katanlar Müşterek Ödül Töreni’ne katılan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, vadeli alışverişlerde riski azaltacak sistemin devreye girdiğini belirterek, artık vadeli mal satmadan önce karşı tarafın ticari geçmişini ve ödemelerini görmenin ve ona göre ticaret yapmanın mümkün olduğun anlattı. ​

 

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Karaman Ticaret ve Sanayi Odası ile Karaman Ticaret Borsası’nın ortaklaşa düzenlediği ödül törenine konuk oldu. TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Harun Karacan’ın da katıldığı toplantıda Karaman ekonomisine yön veren işadamları ödüllendirildi.

Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada karşılıksız çek oranlarının son bir yılda büyük oranda yükseldiğini hatırlatarak, çekte hapis cezasının kaldırılması üzerine yeni bir uygulamaya gidildiğini dile getirdi. Hisarcıklıoğlu, nasıl ki bankalar kredi vermeden önce kendilerinin ticari geçmişini görüyorsa, vadeli mal satanların da karşı tarafın bütün ödemelerini olumlu olumsuz ayrıntılarıyla görebilme imkanına kavuştuğunu bildirdi.


-Oda borsalar ne iş yapıyor?

Oda ve borsaların ne iş yaptığına dair sorular bulunduğunu belirten TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Türk Ticaret Kanunu’ndaki değişiklikleri hatırlatarak, “Eğer benim oda ve borsa başkanların o çalışmayı yapmasaydı özel sektörün üzerinde 6 milyar TL’lık bir yük olacaktı. Onlar yaptıkları çalışmayı bana getirdiler. Ben de hükümete götürdüm. 30 saatlik toplantılar sonrasında Meclis’te tüm partilerin desteğiyle bu sorunlar düzeltildi ve iş dünyası büyük bir yükten kurtuldu. Ayrıca tam 18 hapis cezası önlendi. Tabelası düşene 73 bin lira para cezası ödeyemezsen 730 gün hapis cezası vardı. Bunların hepsi oda ve borsaların çalışmalarıyla düzeltildi” diye konuştu.

-“Zenginleşmenin yolu girişimcilikten geçer”

M. Rifat Hisarcıklıoğlu, ''Zenginleşmenin yolu girişimcilikten geçer. Ülkemizin gelişmesi, zenginleşmesi için girişimci olmalıyız. Babalara ve annelere tavsiye ediyorum; Peygamberin yolundan gitmek istiyorsak kızlarınızı girişimci olarak yetiştirin'' dedi.

Hisarcıklıoğlu, bazı açılış ve ziyaretler için geldiği Karaman'da, Ticaret ve Sanayi Odası'nın yeni binasının açılışını yaptı.

Hisarcıklıoğlu, burada yaptığı konuşmada eğitime yatırımın en doğru yatırım olduğunu söyledi. Eğitime yapılan yatırımdan zarar edilmeyeceğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, ''Eğitimle hem okuyan, hem şehir, hem de Türkiye kazanır. Onun için TOBB olarak biz de bunu yapıyoruz. Türkiye'de petrol yok, doğalgaz yok ama müthiş genç nüfusu var. Eğer biz bunu iyi eğitebilirsek, işte geleceğimizin teminatı onlar. O açıdan da doğru yatırım yaptığımıza inanıyorum'' diye konuştu.

Türkiye'nin ekonomi yıldızları olan genç girişimcilerin koruyup kollanması gerektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, girişimciliğin yerleşmesinde TOBB'un büyük katkısı olduğunu ifade etti.

''Ülkemiz eğer önümüzdeki yıllarda zenginleşecekse, Cumhuriyetimizin 100. yılında en iyi ilk 10 ekonomi arasına girecekse; bu, girişimciler sayesinde olacaktır'' diyen Hisarcıklıoğlu, ülkelerin zenginleşmesinin girişimcilikle olacağına dikkati çekti.

Türkiye'de kadın girişimcilerin oranının erkeklere göre yüzde 6 olduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, geleneksel olarak kızların iyi eğitim alması ve iyi bir eş bulması, sonra da evde oturup çocuğa bakmasının istendiğini dile getirdi.

Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti: ''Ama 76 milyonun hakkıyla bu kızlarımız devlet okullarında, sizin vergilerinizle okuyorlar. İyi bir evlilik yapıp, sonra evde oturuyor. Bu israftır ve israf haram. Peygamberimizin eşi ticaret yapardı ve devrin en büyük nakliyecisiydi. Biz 'Müslümanız' diyeceğiz, sonra kızlarımıza 'evde oturun' diyeceğiz. Burada yanlış yapıyoruz. Ülkemizin gelişmesi, zenginleşmesi için girişimci olmalıyız. Babalara ve annelere tavsiye ediyorum; Peygamberin yolundan gitmek istiyorsak kızlarınızı girişimci olarak yetiştirin. Kadın girişimciler, okuyan kızlara rol model olmalıdır.''

-Türkiye her yıl 750 bin kişiyi istihdam etmek zorunda

Hisarcıklıoğlu, girişimciliğin kaynağının gençler olduğunu vurgulayarak, ''Türkiye her yıl 750 bin kişiyi istihdam etmek zorunda. Her yıl 750 bin kişiye iş bulacağız. 10 yıl sonra bu rakam 1 milyon. Bunlara iş bulursak zenginiz, bulamazsak işimiz zor. Genç girişimcilerimizi Karaman'da örgütlüyoruz'' ifadelerini kullandı.

Sanayinin yetişmiş insan gücüne ihtiyacı olduğunu aktaran Hisarcıklıoğlu, bu çerçevede Milli Eğitim Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Türkiye İş Kurumu ile meslek edindirme kursları açmaya başladıklarını bildirdi.

Meslek sahibi olmayanlara 3 ay boyunca mesleki eğitim verildiğini aktaran Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti: ''Eğitim verilirken işsiz kardeşlerimize günlük 20 lira cep harçlığı veriliyor. Aynı zamanda da sigortalı oluyorlar. Baba oğula yapmaz bunu. Ondan sonra fabrika sahibine diyoruz ki; 'Senin neye ihtiyacın var, ambalajcı, sekreter... 3 ay fabrikanda çalıştır'. Fabrika sahibine bunun bir külfeti yok. Bu sefer o kardeşimin günlük cep harçlığı 25 liraya çıkıyor. Artı, sigorta da yapılıyor. 6 ay boyunca bu iş sürüyor. Ondan sonra işverene diyoruz ki; 'Nasıl, bu mezun olabilir mi-'. 'Olabilir' diyorsa diplomasını veriyoruz. Daha sonra işverene 'hadi bakalım sen bunu işe al' diyoruz.''

Hisarcıklıoğlu, konuşmasının ardından Karaman'a değer katan iş adamlarına plaketlerini verdi.

 

-Hisarcıklıoğlu Karaman TSO’nun hizmet binasını açtı

Hisarcıklıoğlu, bazı açılış ve ziyaretler için geldiği Karaman'da, Ticaret ve Sanayi Odası'nın yeni binasının açılışını yaptı.

Bölge oda başkanlarıyla burada toplantı yapan Hisarcıklıoğlu, ardından Vali Murat Koca'yı ziyaret etti.

Hisarcıklıoğlu, ilk olarak Karaman Ticaret ve Sanayi Odası'nın yapımı tamamlanan yeni binasının açılışını yaptı. Açılışa Hisarcıklıoğlu'nun yanı sıra Karaman Valisi Murat Koca, AK Parti Karaman Milletvekilleri Lütfi Elvan ve Mevlüt Akgün, Karaman Belediye Başkanı Kamil Uğurlu, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Toktay, diğer illerin Ticaret ve Sanayi Odası ile Borsa başkanları, siyasi parti temsilcileri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile davetliler katıldı. Okunan duanın ardından Karaman Ticaret ve Sanayi Odası'nın yeni hizmet binası protokol üyeleri tarafından hizmete açıldı.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu daha sonra, Karaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Toktay'a teşekkür plaketi verdi. Hisarcıklıoğlu, basına kapalı olarak gerçekleştirilen Ticaret ve Sanayi Odası Bölge Başkanları İstişare Toplantısına da katıldı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA