TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu, Samsun’un üreten yıldızlarıyla buluştu


05.04.2013 / SamsunTOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ile birlikte “Üreten Samsun’un Yıldızları Ödül Töreni’ne katıldı. Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada 2023 hedeflerini “Türkiye’nin zenginleşme projesi, zenginleşme hayali” olarak değerlendirirken, oda ve borsaların iş dünyası için yaptığı hizmetleri anlattı.​ ​


Samsun Ticaret ve Sanayi Odası ile Samsun Ticaret Borsası’nın ortaklaşa organize ettiği ödül töreninde konuşan Hisarcıklıoğlu, şehrin oda ve borsası arasındaki işbirliğini överken, birlikte iş yapabilme becerisinin ve şehrin çıkarları noktasında ortak olabilmenin markalaşmayı ve bereketi getireceğini dile getirdi.

Hisarcıklıoğlu Samsun’un önemli avantajlara sahip olduğunun altını çizerken şöyle konuştu: “Bafra-Çarşamba ovası o kadar verimli ki adam diksen adam yetişir. Daha çok kazanmak için her şeyiniz var. Altyapı noktasında yok yok. Samsun sağlık sektörü için alet edevat noktasında en fazla katkıyı sunan il. İnşallah Mayıs’ta fuar alanı açılacak. Samsun Ticaret ve Sanayi odam 5 yıldızlı akredite oda. Yani Paris, Londra, Berlin odalarına bağlı üyeler ne hizmet alıyorsa, Samsun’daki üyelerimiz de en az o kalitede hizmet almakta. Ticaret borsamız afla toksin laboratuarlarının akreditasyonu konusunda büyük çaba sarf ediyor. Liman, karayolu, havayolu, demiryolu ne ararsanız var Samsun’da.”

 

-Odaların yaptığı işler


Toplantıya katılan Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’ya da teşekkür eden Hisarcıklıoğlu, Bakan Yazıcı’nın özel sektörün tüm meselelerine çözüm odaklı yaklaştığını ve sorunların çözümüne büyük katkılar sağladığını söyledi. Hayati Yazıcı’nın Türk Ticaret Kanunu’nu üzerindeki değişikliklerle özel sektörün önünün açılmasına yardımcı olduğunu anlattı.

Hisarcıklıoğlu oda ve borsaların ne iş yaptığına dair sorularla karşılaştığından bahsederek, “Oda ve borsaların ne iş yaptığını sadece bir örnekle anlatayım. Türk Ticaret Kanunu yürürlüğe girmeden önce benim 365 oda ve borsam titiz bir çalışma yaparak özel sektörün üzerine 6 milyar TL’lik bir yük geleceğini belirledi ve bana bu raporu getirdi. Bende ilgili Bakanlarımla 30 saati aşkın toplantı yaparak tek tek bu meseleler üzerine çalıştım. Nihayetinde yapılan değişiklikler, özel sektörün üzerindeki bu yükü kaldırdı. İşte oda ve borsalar bu işi yapıyor. Girişimcilerin üzerindeki 6 milyar TL’lik yükün daha yürürlüğe girmeden öngörüyle, kaldırılmasını sağlıyor. 18 tane hapis cezasının kaldırılmasını sağlıyor. Size bir örnek vereyim. Eğer bu değişiklikler olmasıydı diyelim tabelanızın dübeli gevşedi ve düştü. Bu durum tespit edilirse tam 73 bin lira para cezası vardı. Ödeyemezseniz 730 gün hapis cezası vardı. İşte oda ve borsalar bunların kaldırılması için uğraşıyor” diye konuştu.

 

-Vadeli satışta artık karanlığa ateş etmek yok

 

Çek konusunda yaşanan sıkıntılara da değinen Hisarcıklıoğlu, bankaların kredi verirken kendilerinin geçmiş bilgilerini görebildiği gibi, artık ticaretle uğraşanların da vadeli mal vermeden karşı tarafın geçmiş bilgilerini görerek karar verebileceğini söyledi. Hisarcıklıoğlu bunun için odadan sisteme üye olmak gerektiğinin altını çizdi.

İşadamlarını UMEM Beceri’10 projesinden yararlanmaya çağıran TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, meslek sahibi olmayan kişileri eğiterek hem onlara meslek kazandırdıklarını, hem de işverene istihdam yükünü yüzde 19 düşürerek işi bilen eleman kazandırıldığını bildirdi. Hisarcıklıoğlu bu projeden en çok yabancı sermayeli firmaların yararlandığına işaret ederek, tüm firmaları bu olanaktan yararlanmaya çağırdı.

Türkiye'de 30 yıl önce sadece 5 tarım ürününün ihraç edildiğini belirten Hisarcıklıoğlu, o dönem 3 milyar dolar ihracat yapıldığını ifade etti. Türkiye'nin, sanayi ürünü ihraç eden bir ülke konumuna geldiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "152 milyar dolar ihracat yapıyoruz. İhracatımızın yüzde 92'si sanayi malı. Bu, müthiş bir şey. Bunu, 30 yılda yaptık" diye konuştu. 

Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:


 "Aslında bir insanın ömründe 30 yıl çok uzun bir süre gibi gelebilir ama bir milletin tarihinde 30 yıl, göz açtın, kapadın geçti... Peki nasıl yaptık- Allah makamını cennet etsin, rahmetli Özal... Önümüzü açan ilk o oldu. Kıymetini bilemedik."
Hisarcıklıoğlu, ''Allah bize petrol ve doğal gaz vermemiş ama müthiş bir müteşebbis ruh vermiş'' ifadesini kullandı. 
    
-Ödül töreni- 
     
Törende, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Hisarcıklıoğlu, Vali Hüseyin Aksoy ve diğer protokol üyeleri, Samsun'da kurumlar ve gelir vergisi, tescil ve ihracat rekortmenleri ile Türkiye'nin ilk ve ikinci 500 büyük sanayi kuruluşu listesine giren firmalara ödüllerini verdi.  


- Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ise konuşmasında, Sarp Gümrük Kapısı'nın, güneye doğru genişletileceğini belirterek, ''Oradaki tünelin yanında bir tünel daha açacağız. Ovaları dağların altından birleştiriyoruz. Bir tünel daha açıyoruz. Çok daha işlevsel bir kapıyı inşallah orada gerçekleştireceğiz'' dedi.

Bakan Yazıcı, bakanlık olarak halkı hep gündemlerinde tuttuklarını söyledi. Onun için gümrük kapılarını fiziki anlamda yenilediklerini belirten Yazıcı, ''Bakın hemen Doğu'da Sarp Gümrük Kapımız var. Yap-işlet-devret modeliyle bu kapıyı yeniledik'' diye konuştu.

Sarp Gümrük Kapısı'nı yenilemeden önce Gürcistan ile ortak gümrük kapısı yapımı konusunda anlaşma imzaladıklarını da anımsatan Yazıcı, şunları kaydetti:

 ''Arzu ettik ki ortak yapalım kapıyı. Tek kapı iki gümrük idaresi olsun. Dünyada bunun birkaç örneği var. ABD ile Meksika arasında var. Fransa'nın komşusuyla var. Türkiye'de de bunu hayata geçirmek istedik. Bu özgün bir uygulama. Gürcü komşularımız 'evet' dediler ama sonra caydılar. Biz yapmak zorunda kaldık, yaptık. Sonra kendi kapılarını yaptılar ama bizim kapıyı dikkate almadan bir kapı yaptılar. Kapılar örtüşmedi. Şimdi gidip gelen diyor ki 'vay şu tarafta şöyle bir kapı var, bu tarafta böyle bir kapı var.' Ne yapalım şimdi, hududu çizen öyle çizmiş. Yani ovanın geldiği yerde sınır koymuş. Bizim taraf engebeli, öteki taraf düzlük. Ama engel yok önümüzde, bunu da aşacağız. Geçenlerde keşif yaptık, mevcut Sarp Gümrük Kapısı'nın hemen güney tarafında askeri saha var, orayı gezdik. Askeri yetkililerle konuştuk. İnşallah Milli Savunma Bakanımız da çözümde yardımcı olacak. Kapıyı o alana doğru genişleteceğiz. Bir miktarda belki istimlak yapacağız. Oradaki tünelin yanında bir tünel daha açacağız. Ovaları dağların altından birleştiriyoruz. Bir tünel daha açıyoruz. Çok daha işlevsel bir kapıyı inşallah orada gerçekleştireceğiz.'' 
    
-Çözüm süreci- 
 
''Biz emaneti aldığımız günden bu yana milletimizin gündemi dışında hiçbir gündemin takipçisi olmadık'' diyen Bakan Yazıcı, Türkiye'nin küflenmiş, üzeri tozlanmış sorunlarına el attıklarını söyledi.

 Yazıcı, Türkiye'nin en önemli sorunu olan terörle mücadele noktasında sürdürülen kararlılığın görüldüğünü vurgulayarak, terörü Türkiye'den çıkarmanın, sonlandırmanın ne şekilde olacağına ilişkin açılan tartışmada alınan cevapların da herkesçe bilindiğini ifade etti.

 Çözüm sürecinin aşamalı olduğunu anlatan Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, ''Biz milletimizin hassasiyetinin idraki içindeyiz. Milletimizin hassasiyet gösterdiği her şey bizim de hassasiyetimizdir. Çünkü biz vekiliz. Vekil, asıl ne derse onu yapmakla yükümlü olur. Bunu çok iyi idrak eden bir anlayışa sahibiz. Öyle biliyoruz. Süreci iyi takip edelim'' diye konuştu. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA