TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

​“Huzur olmadan ticaret olmaz”


02.04.2013 / Şanlıurfa​ Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odasının (ŞUTSO) yeni hizmet binasının açılışında, “Önümüzdeki 10 yılda ekonomik hedeflerin hepsi gerçekleşecek. Tek bir şeye ihtiyaç var huzur. Huzur olmadan da ticaret olmaz. Ticaret bizi zenginliğe götürüyor. Zengin olmak istiyorsan ticaretin önünü açacaksın. Ticaret de tek bir şey ister, o da huzur” dedi. ​Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası (ŞUTSO) yeni hizmet binası, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik tarafından açıldı.

Güneydoğu Anadolu bölgesinin istihdamının yüzde 17'sini Şanlıurfa'nın karşıladığını belirten Hisarcıklıoğlu, söz konusu rakamın daha da artırılması için iş adamlarının daha fazla girişimde bulunması gerektiğini ifade etti.

Şanlıurfa'nın son dönemde bölgenin ''parlayan yıldızı'' olduğuna vurgu yapan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, ''Ankara ile Bağdat buraya aynı mesafede. İstanbul ile Tahran'da uçuş süresi olarak aynı mesafede. Bu bölgenin parlayan yıldızı Şanlıurfa için müthiş bir şey. Önümüzdeki 10 yılda ekonomik hedeflerin hepsi gerçekleşecek. Tek bir şeye ihtiyaç var huzur. Huzur olmadan da ticaret olmaz. Ticaret bizi zenginliğe götürüyor. Zengin olmak istiyorsan ticaretin önünü açacaksın. Ticaret de tek bir şey ister, o da huzur. Allah'a çok şükür o da Şanlıurfa'da var. Birlik ve beraberlik noktasında zaten kitlenmişiz. O açıdan sizleri kutluyorum artık önümüz açık'' dedi.

Şanlıurfa'nın Faruk Çelik gibi bir bakandan dolayı şanslı olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, ''Akil adam arıyorlar. Asıl 'akil adam' sizde, haberiniz olsun. Tam uzlaşmacı, hiç sinir yok, sinirlerini aldırmış, yeter ki uzlaşma sağlansın'' ifadelerini kullandı.

- “İlk defa milletin yazdığı bir anayasa olacak”

Yeni anayasa çalışmalarına da değinen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti: ''Oy hesabı yapmaksızın Mecliste Anayasa Uzlaşma Komisyonu kurdular, bütün partiler eşit sayıda. 'Buradan ortak mutabakat içerisinden çıkartacağız' dediler, tamam dedik. Bunu yüzde yüz destekliyoruz. Herkesin hassasiyetini dikkate alacaklar. İnşallah bu anlayış çerçevesinde meclisimiz yeni bir anayasa yazacak. İlk defa milletin yazdığı bir anayasa olacak. Bu şeref de inşallah bu meclisimize nasip olacak. Eğer biz bunu yapabilirsek, sistemin inşasına o zaman başlayabiliriz. Eğer bunu yapabilirsen Allah'ın izniyle biz Cumhuriyetin 100'üncü yılında ülkemizi dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında yaparız.''

-Hisarcıklıoğlu ve Çelik akşam yemeğine katıldılar

Tören sonrasında, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ile Bakan Çelik, babası vefat eden Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mehmet Aydın'a taziye ziyaretinde bulundu.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve Bakan Çelik, daha sonra Şanlıurfa TSO tarafından verilen akşam yemeğine katıldılar.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, yemekte yaptığı konuşmada, eğitime yapılan yatırımların asla boşa gitmeyeceğine dikkati çekti.

Bakan Çelik de, herkesin çocuklarına daha iyi bir eğitim verme gayreti içerisinde olduğunu belirtti.

Birçok sorunun temel nedeninin eğitim problemi nedeniyle ortaya çıktığını aktaran Çelik, şöyle konuştu: ''Dünyada eğitim sorununu halleden ülkeler aslında birçok sorununu da halletmiş ülkelerdir. Dünyada eğitim sorunun halledilemediği ülkeler ise problemli ve sorunlar yumağı içerisinde olan ülkelerdir. Onun için dünyada vahşet, zulüm ve haksızlıklar yaşanıyorsa, mahallede sorumsuz davranışlar varsa, ailede sorunlu bir yaşam varsa bilelim ki altında yatan neden eğitim problemidir. Gerçekten medeni ve insani bir yaşam arzulanıyorsa insan fıtratına uygun eğitim verilmelidir.''

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA