TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi TOBB Mühendislik Laboratuvar Binası için temel atıldı


08.08.2017 / BilecikTOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ile birlikte Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi TOBB Mühendislik Laboratuvar Binası temel atma törenine katıldı.​

Temel atma töreninde bir konuşma yapan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Bilecik’e gelirken hep bir heyecan duyduğundan ve buranın manevi havasından etkilendiğinden söz etti. Osmanlı Devleti’nin manevi kurucusu Şeyh Edebali Hazretlerinin hikmet yoluna vurgu yapan Hisarcıklıoğlu, “Allah bizleri, Şeyh Edebali’nin hikmet yolundan ayırt etmesin. İnşallah onun öğütlerinin hakkını verenlerden eylesin bizleri” diye konuştu.
Video Yükleniyor...
 FOTOĞRAFLAR İÇİN AŞAĞIDAKİ LİNKE TIKLAYINIZ 

http://haber.tobb.org.tr/galeri/20170808_B%C4%B0LEC%C4%B0K%20%C5%9EEYH%20EDEBAL%C4%B0%20%C3%9CN%C4%B0VERS%C4%B0TES%C4%B0%20TOBB%20M%C3%9CHEND%C4%B0SL%C4%B0K%20LABORATUVAR%20B%C4%B0NASI%20TEMEL%20ATMA%20T%C3%96REN%C4%B0Kendisine, “Başkan eğitime yatırıma niye bu kadar önem veriyorsun?” diye sorduklarını belirten Hisarcıklıoğlu, “Zenginleşmenin de, birlik ve beraberliği tesis etmenin yolu da eğitimden geçer. Bakın ben bir iş adamıyım. İş dünyasında yaptığınız her yatırımın riski var. Yatırımı yaparsınız, kar da edersiniz, zarar da edersiniz. Ama tek bir yatırım var ki, onu yaptığınız zaman asla zarar etmezsiniz. O da eğitime yaptığınız yatırım. O hep kâr yazar. Şehir kazanır, ülke kazanır, siz kazanırsınız. (gerçek dünyada da) Niye? Benim inancıma göre, 3 kişinin amel defteri kapanmaz. Geride hayırlı bir eser bırakan, hayırlı bir evlat bırakan ve hayırlı bir ilim bırakan. Ölümünden sonra da sevap kazanmaya devam eder. İnşallah bu eserle üçünü de sağlamış olacağız” ifadesini kullandı.

 

-TOBB’dan Şeyh Edebali Türbesi'ne asansör

 

Şeyh Edebali Türbesini ziyarete gelenler rahatlıkla ulaşabilsin diye buraya TOBB olarak bir de asansör projesi yapacaklarını müjdeleyen Hisarcıklıoğlu, “Çünkü tarih şehri, kültür şehri Bilecik; bunları fazlasıyla hak ediyor” dedi. TOBB Başkanı, bu hayırlı işleri yapmamıza vesile oldukları için başta İlin Valisi olmak üzere, milletvekillerine, belediye başkanına, Bilecik TSO ve Bozüyük TSO başkanlarına ayrı ayrı teşekkür etti. Hisarcıklıoğlu Bakan Tüfenkci’ye de desteklerinden ötürü şükranlarını iletti.

Bugün en büyük sermayenin altın, petrol değil, eğitimli insan olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu, “İnşallah bu laboratuarları kullanarak üniversitemizden mezun olacak gençlerimiz de, hem ilim sahibi olacak, hem de milli-manevi değerlerini bilerek yetişecekler.  Ailelerine, şehirlerine ve ülkemize hayırlı hizmetler yapacaklar. Benim Bilecikli kardeşlerimden özel bir ricam var. Eğitimde özellikle kız çocuklarınızı ihmal etmeyin, mutlaka okutun. Bakın erkeği eğittiğiniz zaman bir kişiyi eğitirsiniz. Ama bir kızı eğittiğiniz zaman, bir anneyi, bir aileyi eğitmiş olursunuz. Aileyi eğittiğiniz zaman da toplumu eğitmiş olursunuz. İşte bizim ülkemizin geleceği buna bağlı. Biz çocuklarımızı iyi eğitirsek, birlik ve beraberliğimizi muhafaza edersek, Allah’ın izniyle bizim önümüzde kimse duramaz” diye konuştu.


Gençlere Şeyh Edebali’nin öğütlerini hatırlatan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Bir ricam da gençlerimizden.Ne diyordu Şeyh Edebali Osman Bey’e? Geçmişini iyi bil ki, geleceğe sağlam basasın. Nereden geldiğini unutma ki, nereye gideceğini unutmayasın… Gençler bizim büyük ve şanlı bir geçmişimiz var. Bizim atalarımız 16 tane imparatorluk kurmuş. Dünyaya hükmetmiş. Şimdi biz de atalarımıza yakışır şekilde Türkiye’yi hak ettiği yere taşımalıyız. Ülkemizin dünyanın en büyük ekonomilerinden biri haline getirmeliyiz. Bunun için de durmadan, bu hedefe ve geleceğe inanarak çok çalışmalıyız.” 


-Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci

 

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci ise konuşmasında, "Bizim sanayi stratejimiz, ileri teknolojili ve yüksek katma değerli ürünlerin üretim ve ihracat içindeki payını artırmaktır, hedefimiz bu" ifadesini kullandı.

 

Tüfenkci yaptığı konuşmada, üniversitelerin, özgür bir ortamda evrensel bilginin üretildiği ve yeni kuşaklara aktarıldığı güzide kurumlar olduğunu söyledi.

Üniversitelerin ilerleyen süreçte işletmeler için fikri sermayenin, fiziki varlığın çok ötesinde bir anlam ve değer taşıyacağını vurgulayan Tüfenkci, şöyle konuştu: "Bizim sanayi stratejimiz, ileri teknolojili ve yüksek katma değerli ürünlerin üretim ve ihracat içindeki payını artırmaktır, hedefimiz bu.

Onun için bugün burada temeli atılan bu laboratuvarın üniversitemiz ve şehrimiz için çok önemli olduğunu düşünüyorum. Özellikle bölgenin sanayi kenti olması hesabıyla da bu tip laboratuvarların ve Ar-Ge merkezlerinin hızlı bir şekilde yayılması gerektiğini düşünüyoruz. Sadece laboratuvarlar yetmez, Ar-Ge merkezleriyle de bunların desteklenmesi gerekir."

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA