TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu: “STA’nın kabulü ve vizenin kaldırılması Ürdün’le engelleri kaldırdı”


06.03.2013 / AnkaraÜrdün Kraliyet TV’nin sorularını yanıtlayan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, serbest ticaret anlaşmasının (STA) kabulü ve vizenin kaldırılmasıyla iki ülke arasındaki ticaretin önündeki en önemli engellerin kaldırıldığını vurgularken, Suriye’de istikrarın sağlanması halinde ticaretin daha da hız kazanacağını anlattı.​ ​

 

Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Ürdün Kralı’nın Türkiye’yi ziyaret etmesinden büyük memnuniyet duyuyoruz. Sayın Kralın Ürdün iş dünyasının en yüksek düzeydeki temsilcileriyle beraber Türkiye’ye gelmeleri, üç günlük bu seyahatte bizleri beraber biraraya getirmesi büyük bir fırsat. Bugün Sayın Kralın, Türk ve Ürdün iş dünyasının liderlerini kabul etmesi ve bunları dinlemesi, bizim için büyük bir fırsat oldu. Ve bu toplantının en önemli çıktısı da, Türk iş dünyasının Ürdün’de yatırım yapması ve yerleşmesi noktasında ne gibi engeller var, bu engelleri biz nasıl kaldırırız diye somut proje ve öneri istemesi oldu. Özellikle Sayın Kral’a teşekkür ediyoruz. Tabii 2009 yılında imzalamış olduğumuz Serbest Ticaret Anlaşması bizim ufkumuzu açtı Türkiye ile Ürdün’ün arasında. En önemli engellerden birisinin kaldırılmasıydı Serbest Ticaret Anlaşmasının yapılması. İkinci olarak; vizenin kaldırılması ile büyük bir engel daha kaldırılmış oldu.”

-İki ülke arasında engel kalmadı

Artık Türkiye ile Ürdün arasında somut olarak hiçbir engelin kalmadığını belirten Hisarcıklıoğlu, “Daha çok yatırım yapabilmek için nelere ihtiyaç olduğuyla ilgili bir çalışma yapacağız. Aslında Ürdün geçmişte de, bugün de Ortadoğu’daki en önemli ülkelerden bir tanesi” diye konuştu.

Şu an ki fiziksel sıkıntının Türkiye ile Ürdün’ün arasındaki Suriye’deki yaşanan istikrarsızlıktan kaynaklandığını ifade eden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Suriye’nin istikrarsızlığı, gerek Suriye halkına zarar vermekte, gerekse Türkiye ile Ürdün’ün ve Ortadoğu’nun ve Arap dünyasının beraber iş yapabilmesinin önünde engel teşkil etmektedir. İnşallah kısa zamanda Suriye’de sağlanacak istikrarla beraber aramızdaki zincir halkalarının daha da güçleneceğine inanıyorum” ifadesini kullandı

-Ülke yönetenlerin çağa ayak uydurmaları şart

Konuk Kral’ın özellikle son dönemde, siyasi açılımlar, siyasi reformlar noktasında Ürdün’de yapmış olduğu hamleleri takdirle izlediklerini bildiren Hisarcıklıoğlu şunları söyledi:
“Doğru olanı, ülkesini yönetenlerin devre, çağa ayak uydurmaları. Dünya hızla değişiyor, bugünkü dünyayla bir 5 sene sonraki dünya farklı olacak. Onun için artık ülkelerin gündeminde devamlı yapısal reformlar var. İşte Sayın Kral da bu kapsamda baktığımız zaman Ürdün halkının refahı için, Ürdün halkının istikrarı için yapısal ve siyasi reformları yapmakta. Ekonomik olarak da yapısal reformlara baktığımız zaman bu konuda Sayın Kralın ne kadar açık olduğunu biraz önceki toplantıda somut önerisiyle görmüş olduk. Bu açıdan Ürdün çok şanslı, açık söyleyeyim. Tebrik ediyorum Ürdün halkını ki böyle bir Krala sahip oldukları için.

Şimdi aslında biz bu süreci 30 yıl önce başlattık, rahmetli Özal’la beraber başladı. Turgut Özal o zaman bizim Başbakanımızdı. Türkiye’de petrol yok, doğalgaz yok, aynı Ürdün’de petrol ve doğalgazın olmadığı gibi. Ama biz tek bir şekilde kalkınabiliriz, zenginleşebiliriz demişti, o da özel sektör eliyle. Ve rahmetli Özal bütün yapısal reformlarında özel sektörün önünü açmaya yönelik çalışmalar vardı. Tabii son 10 yılda Türkiye’deki sağlanan politik istikrar ve güven ortamı, özellikle ekonomideki gelişmelerin de yukarı doğru çıkmasına sebebiyet verdi. Bugün Türkiye bütün dünyada, bırakın bölgemizde dünyada ekonomik olarak bir istikrar ülkesi olarak ve bir başarı hikâyesi olarak herkes bizden Türkiye’nin başarı hikâyelerini dinlemek istiyorlar. Bu konuda da biz her zaman kardeşlerimizle tecrübelerimizi paylaşmaya hazırız.”

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA