TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

​“Tecrübelerimizi Ürdünlü kardeşlerimizle paylaşmaya her zaman hazırız”


05.03.2013 / Ankara​ Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Ürdün Kralı II. Abdullah’ın beraberinde Türkiye’ye gelen Ürdün İş Heyetini makamında kabul etti. ​


TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, görüşmede, Türkiye’ye yaptıkları ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade etti. TOBB’un yapısı ve çalışmaları hakkında bilgiler veren Hisarcıklıoğlu, tecrübelerini Ürdün iş dünyası ile paylaşmaya her zaman hazır olduklarını söyledi.

Türkiye’nin son 30 yıldaki başarı hikayesini anlatan TOBB Başkanı, Rahmetli Turgut Özal’ın o zaman ‘Türkiye’nin özel sektör eliyle büyüyecek’ dediğini aktardı. “Türkiye’de petrol yok, doğalgaz yok” diyen Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti: “Türkiye büyüyecekse özel eliyle büyüyecek. O zamanlar biz kapalı bir ekonomiyiz. Sadece kendi ihtiyaçlarına yönelik üretim var. Rahmetli Özal, Dünya’daki ve Türkiye’deki gelişmeyi herkesten önce gördü. Daha doğu bloku yıkılmamıştı. Ama Özal, ‘Türkiye özel sektör eliyle büyüyecek’ dedi. O tarih itibariyle Yunanistan ve Suudi Arabistan bizden daha zengindi. Bugün itibariyle baktığımız zaman Suudi Arabistan ile Yunanistan’ı üst üste koyduğumuz zaman bir Türkiye ediyor. Bu tabi özel sektörün ortaya çıkması ile oldu. 30 sene önce bir şey keşfettik. Biz de müteşebbis bir ruh var.

30 sene önce Türkiye’nin ihracatı 3 milyar dolardı. Bunun yüzde 90’ı da tarım ürünüydü. Bugün 152 milyar dolar ihracat yapıyoruz. Bunun yüzde 92’si sanayi malı. Şimdi gelmiş olduğumuz noktada İtalya ile Çin’in arasında sanayi devi olduk”.

Türk özel sektörünün büyük gelişme gösterdiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Tecrübelerimizi Ürdünlü kardeşlerimizle paylaşmaya her zaman hazırız” dedi.

Ürdün Ticaret Odası Başkanı Kabariti’nin işleyen bir mekanizma kurma talebine değinen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Biz buna hazırız. Teknik arkadaşlarımız bunun altyapısını organize etsinler. Bu çerçevede oluşturulmuş bir anlaşmayı beraber yapalım. Sadece yazıda kalmasın aksiyona geçirelim” şeklinde cevap verdi.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ile Petra Üniversitesi arasında imzalanacak işbirliği anlaşmasına da değinen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “bu işbirliği akademik dünyalar arasında ve gençlerimiz arasında bir köprü oluşturur” dedi.

-Kabariti: “Bir uygulama mekanizması ortaya çıkarabiliriz”

Heyet adına söz alan Ürdün Ticaret Odası Başkanı Nael Kabariti ise Ürdün Kralı ile bu ziyareti gerçekleştirdiklerini söyledi. Kabariti, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin etkinleştirilmesi için bir mekanizma oluşturulmasının yararlı olacağını ifade ederek, “birçok alanda işbirliği yapabiliriz ve bir uygulama mekanizması da ortaya çıkarabiliriz. İmzalanan bütün anlaşmaların etkinleştirilmesi gerekir. Türk ve Ürdün iş adamları arasında işbirliğinin geliştirilmesi ve fiili olarak çalışmaların başlatılması için bir mekanizma geliştirmeliyiz” dedi.

İki ülkenin bulunduğu coğrafi konuma dikkat çeken Kabariti, “Türkiye bizler için Avrupa’ya bir geçiş noktası, Ürdün de Türkiye’nin arap ülkelerine bir geçiş noktasıdır” şeklinde konuştu.

-TOBB ETÜ ve Petra Üniversitesi arasında işbirliği

Görüşme sonrasında, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Ürdünlü heyetin şahitliğinde, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ile Ürdün Özel Petra Üniversitesi arasında bir işbirliği anlaşması imzalandı.

Görüşmeye, Ürdün Ticaret Odası Başkanı Nael Kabariti, Ürdün Sanayi Odası Başkanı Ayman Hatahet, Amman Ticaret Odası Başkanı Riyad Al Saifi, Türkiye – Ürdün İş Konseyi Başkanı Hasan Şerif Egeli, Türkiye - Ürdün İş Konseyi Karşı Kanat Başkanı Hamdi Tabaa, Ürdün Ticaret Odası Yönetim Kurulu Üyesi Issa Murad, Amman Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Reem Al Badran, Amman Sanayi Odası Üyesi Ziad Humsi ve Ürdün Özel Petra Üniversitesi Rektörü ve Ürdün eski Başbakan’ı Adnan Badran katıldı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA