TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Sistemi yeniden inşa edersek bizi tutamazlar


23.02.2013 / Giresun​Giresun’da düzenlenen, ilin ekonomisine değer katanların ödüllendirildiği törene katılan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Anayasa’dan başlayarak bütün sistemin yeniden inşa edilmesine ihtiyaç olduğunu vurguladı. Hisarcıklıoğlu, “Meclisimizdeki 4 partiden de söz aldık. Uzlaşılmasını ve önümüzün açılmasını istiyoruz. Sistemi yeniden inşa edebilirsek 10 yıl sonra dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında oluruz” diye konuştu. ​

 

 


Giresun Ticaret ve Sanayi Odası, Giresun Ticaret Borsası ve Bulancak Ticaret ve Sanayi Odası’nın ortaklaşa organize ettiği Giresun Ekonomisi’ne Değer Katanlar Ödül Töreni’ne TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun yanı sıra, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halim Mete, Giresun Valisi Dursun Ali Şahin, AK Parti Grup Başkan Vekili Nurettin Canikli, Milletvekilleri, Giresun ile çevre il ve ilçelerdeki oda ve borsa başkanları, yöneticileri ve işadamları katıldı.


TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu törende yaptığı konuşmada yeni anayasanın önemine işaret etti. Yeni anayasa yapmanın ağır bir yük olduğunu bildiklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, ancak bunun gerçekleşmesi ve Türk özel sektörünün önünün açılması halinde bu çalışmaların Türkiye’yi bir füze gibi yukarılara fırlatacağını belirtti.

Hisarcıklıoğlu, özel sektör olarak tek isteklerinin rakipleriyle aynı şartlarda mücadele etmek olduğunu vurguladı.  “Her türlü zorluğa rağmen Türkiye kabına sığmıyor. Ancak sistemi kökten değiştirmemiz lazım” diyen Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin zenginleşmesi için girişimci sayısını artırması gerektiğine de dikkat çekti.

 

-Giresun’a okul sözü

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Giresun için istenen ticaret meslek lisesi için de söz vererek, eğitimin önemini vurguladı. Hisarcıklıoğlu Van’da yaptırdıkları okulun kundaklanması olayını da hatırlatarak, eğitime karşı yapılan bu hareketi ve bunu görmezden gelenleri lanetlediğini duyurdu.


Giresun’daki birlik ve beraberlik ortamından etkilendiğini belirten Hisarcıklıoğlu, marka şehir olmanın bu beraberlikten geçtiğini bildirdi. Hisarcıklıoğlu, odaların ne iş yaptığına ilişkin sorular olduğunu hatırlatarak, odaların faaliyetlerine ilişkin bilgilendirmede de bulundu. “Odalar cebinize para koyamaz ama üzerinizdeki yükün kaldırılması için çalışır. Önünüzdeki yolu temizler. Otoyol haline getirir ki araba hızlı gitsin” ifadesini kullanan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, odaların yaptığı işlere ilişkin örnekler de verdi. Yeni Türk Ticaret Kanunu yürürlüğe girmeden önce 365 oda ve borsa başkanının yaptığı yoğun çalışmalar neticesinde iş dünyasının üzerine gelecek 6 milyar liralık yükün tespit edildiğini ve bunun el birliği ile kaldırıldığını anlatan Hisarcıklıoğlu, “Bugün bu yüklerle ilgili şikayet yoksa oda başkanlarımın önceden görüp bu işte ön almasından” dedi. Yine aynı yasa kapsamında 18 adet hapis cezasının kaldırıldığından da söz eden Hisarcıklıoğlu, tabelası düşen bir firmaya 78 bin lira para cezasının, ödeyememesi durumunda da 730 gün hapis cezası öngörüldüğünü, bu durumun önüne geçildiğini belirtti.

 

-Vadeli mal satan riskini görecek

 

Çekteki sıkıntıların giderilmesi için çalıştıklarını söyleyen Hisarcıklıoğlu, “Bankalar nasıl ki kredi verirken bizim tüm geçmişimizi görüyorsa, artık sizler de vadeli mal satarken, mal sattığınız kişinin ödemelerini geçmişini görerek ona göre karar verebileceksiniz. İnşallah bu uygulama yürürlüğe girecek”  diye konuştu.


-Sınır kapılarının modernizasyonu

 

Sarp sınır kapısının modernizasyonunu yap-işlet-devret projesiyle yaptıklarını hatırlatan Hisarcıklıoğlu, 6 sınır kapısının modernizasyonu için 210 milyon dolar harcandığını söyledi. Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Devlet bu işi bize vermekle cebinden 210 milyon lirayı çıkarmadı. Üstelik 150 milyon dolar da vergi geliri elde etti. Bu işin üyelerimize ne faydası var derseniz, bekleme süreleri yarı yarıya azaldı. Böylece de yıllık 410 milyon lira özel sektörün cebinde kaldı.”

 

-Giresun teşvikteki avantajını kullanmalı

 

Teşvikte 5. Bölge’de bulunan Giresun’un büyük bir avantaj sahibi olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Bu müthiş bir fırsat bunu iyi kullanın. Herkes buna pozitif gözle bakmalı” dedi.

Dünya fındığının dörtte birinin Giresun’da bulunduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu, “Bu müthiş bir potansiyel. Lisanslı depoculuğu yaygınlaştırarak asıl temele girmemiz lazım. Türkiye Fındık Ürün İhtisas Borsası kurularak inşallah fındığın fiyatı ülkemizde belirlenecek” diye konuştu.

 

-Giresun limanla demiryolunu birbirine bağlamalı

 

Ordu-Giresun havaalanı projesinin önemine işaret eden Hisarcıklıoğlu, havalimanının turizm açısından da önem taşıdığına değinerek bu projeden iki ilin de kazanacağını söyledi. Ak Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli’den Giresun ve bölge için demiryolu ricasında bulunan Hisarcıklıoğlu, “Giresun’u limanla birbirine bağlayan demiryoluna ihtiyaç var. Limanla demiryolunun bağlantısı eksik. Buna kavuşursanız Giresun taçlanmış olacak” dedi.

-Giresun TSO Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu

 

Giresun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Hasan Çakırmelikoğlu ise konuşmasında 2014 yılında faaliyet geçmesini umdukları havaalanının hem Ordu’ya hem Giresun’a büyük faydalar getireceğini ifade etti. Nakliyenin en ekonomik olanını demiryolu olarak gösteren Çakırmelikoğlu, Erzincan-Tirebolu-Trabzon demiryolunun yatırım aşamasına acilen alınmasını istedi.


Çakırmelikoğlu, 60’lı yıllardan beri bölgeye yapılan en ciddi yatırımın Karadeniz otoyolu olduğunu bildirirken,  Giresun-Dereli-Şebinkarahisar yolu projesinin de çalışmalarının hızlandırılıp biran önce hayata geçmesini beklediklerini ifade etti. Çakırmelikoğlu, Giresun OSB’nin yol sorununun, Bulancak OSB’nin de kamulaştırma meselesinin çözülmesinin de çözülmesi gerektiğini vurguladı.


-Giresun TB Meclis Başkanı Mustafa Demirci


Giresun Ticaret Borsası Meclis Başkanı Mustafa Demirci ise gelişmekte olan ülkelerine yatırım yaparak, istihdam sağlayarak katkı yapmak istediklerini belirtirken, bankalardan şikayet etti.

Bankaların yüzde 8 ile topladıkları mevduatı yüzde 15 ile kredilendirdiklerini anlatan Demirci, tüccar ve sanayicinin bankaların presi altında ezildiğini ifade etti.-Ak Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli


Ak Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli de topluma topraklarına değer katan insanları tebrik etmek için bir araya geldiklerini belirtti. Canikli, Türkiye’nin yıllarca istikrarsız nedeniyle sıkıntı çektiğini belirtirken, bugün sağlanan istikrarın yatırımcı için büyük önem taşıdığını vurguladı.
Türkiye’nin önünün açık olduğunu söyleyen Nurettin Canikli, yeni anayasa çalışmalarına da değinerek, “Bu anayasa geleceğimizi şekillendirecek yapıya çimento olacak” dedi.


-Giresun Valisi Dursun Ali ŞahinGiresun Valisi Dursun Ali Şahin ise konuşmasında, yağan yağmura işaret ederek, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun bereketiyle geldiğini belirtti. Şahin, Valilik binasının dış yalıtımını TOBB’un yapmasını talep ederken, Giresun iş dünyasının geçen yıl 181 milyon dolar ihracat yaptığının altını çizdi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA