TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

​“Zengin olmak istiyorsak, girişimci sayımızı artırmamız lazım”


23.02.2013 / Iğdır​ Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası yeni hizmet binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, ''Eğer zengin olmak istiyorsak, hem ülke olarak hem şehir olarak girişimci sayımızı artırmamız lazım. Her yıl 750 bin kişiye iş bulmamız lazım. Bunun bir tek yolu var. O da girişimci sayımızı artırarak, istihdam sağlamaktır'' dedi. ​HABER VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ.

 

Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası’nın yeni hizmet binası, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından hizmete açıldı. Törene, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun yanı sıra, Iğdır Valisi Ahmet Pek, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halim Mete, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Fahrettin Akyıl, Iğdır eski Valisi Amir Çiçek, Iğdır Belediye Başkan Vekili Mehmet Şah, Iğdır TSO Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Arslan, Iğdır Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Aras ve bölge oda / borsa başkanları katıldı.

Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada, Iğdır’a yakışır bir hizmet binası yapıldığını belirterek, yapılan işin vizyon işi olduğunu söyledi.

Hizmet etmek için aile içinde huzur olması gerektiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, ''Birlik ve beraberlik olmazsa hizmet de yok, kazanç da yok. Bir şehir için olması gereken bu. En güzel şey bu birliktelik. Bu birliktelikle şehre katkı sağlanır'' diye konuştu.

-“Girişimci sayımızı artırmalıyız”

Iğdır'ın marka şehir olacak konumda olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi: ''Iğdır, bugün Doğu'da huzurlu kentlerden bir tanesi. Huzur olmazsa ticaret olmaz, ticaret olmazsa zenginlik olmaz. Ticaret tek şart istiyor, huzur. Mevlana, 'aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşır' diyor. Eğer zengin olmak istiyorsak, hem ülke olarak hem şehir olarak girişimci sayımızı artırmamız lazım. Her yıl 750 bin kişiye iş bulmamız lazım. Bunun bir tek yolu var. O da girişimci sayımızı artırarak, istihdam sağlamaktır.''

Gelecek nesiller için girişimciliğin arttırılması gerektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, ''İsteğimiz, şehrinizdeki gençlere ve genç kızlara rol model olsunlar. Olsunlar ki gençlerimiz girişimci olmaya heves etsinler. Nüfusumuzun yarısı kadın. Girişimcilerde ise kadın girişimci sayısı sadece yüzde 6. Böyle ne kalkınabiliriz ne de zenginleşebiliriz'' dedi.

-“Iğdır’da 200 yıllık müessese var mı?”

Babalara seslenen Hisarcıklıoğlu, ''Çocuklarınız arasında kız - erkek ayrımı yapmayın. Hak ölçüsünde, çocuklarınız arasında ayrım yapmadan hepsinin hakkını verin. Sizin vazifeniz çocuklarınızı bir arada tutmaktır. Batı'da 100 yıllık müesseseler ayakta. Iğdır'da 200 yıllık müessese var mı? Birlikte rahmet ve bereket var. Baba olarak vazife, çocuklarının senin mirasını devam ettirebilmeleri için bir ve beraber olmalarını sağlamaktır dedi.

Markalaşmanın önemine değine TOBB Başkanı, “Iğdır, Doğu'nun Çukurovası'dır. Markalaşmanız lazım. Güneşin doğduğu yer diyorsunuz. Dünyada 3 ülkeye komşu tek şehirsiniz. Bu kadar güzellik bir araya gelmiş. Ama tanıtım ve pazarlamaya ihtiyaç var. Iğdırlıların vazifesi; bu güzellikleri anlatmak'' ifadelerini kullandı.

-Iğdır’a okul sözü

Iğdır TSO Başkanı Arslan’ın konuşmasında talep ettiği mesleki eğitim okuluna da değinen Hisarcıklıoğlu, ''Iğdırlılar bizden bu okulu talep etti. Bu talebi reddetmemiz mümkün değil. Hayırlı uğurlu olsun'' ifadelerini kullandı.

-“Sistemi sıfırdan inşa etmeliyiz”

Türkiye'nin geleceğinden umutlu olduklarını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, şöyle konuştu: ''Sıkıntılarımız var. Devletimizden tek bir talebimiz var. Rakiplerimiz hangi şartlarla mücadele ediyorsa aynı şartları istiyoruz. Para pul istemiyoruz.

Turgut Özal 'dünyaya mal satın' dedi. Biz 'kime mal satacağız?' dedik. Ben de tam o tarihlerde iş hayatına başladım. Babam anneme tam otomatik çamaşır makinesi aldı. Annem çamaşır makinesini banyoda çalıştırdı, yürüye yürüye salona geldi. 'Bu makineyi mi satacağız?' dedim.

Petrolümüz, doğalgazımız yok ama müthiş bir müteşebbis ruhumuz varmış. 30 yıl önce 3 milyar dolar ihracat yapan bir ülkeden 152 milyar dolar ihracat yapar hale geldik. Bunun da yüzde 92'si sanayi malıdır.''

Hisarcıklıoğlu, ''Akıllı insanlar hatayı insanda aramazlar, kurulan sistem de ararlar. Artık bizim sistem tıkandı. Şimdi bu sistemi sıfırdan inşa etmemiz lazım. Yama tutmuyor artık. Sistemin yeniden inşası anayasadan başlar. Geleceği yakalayabilmek için sistemi yeniden inşa etmek zorundayız. Bu nedenle el birliğiyle çalışmalıyız'' diye konuştu.

-Iğdır TSO Başkanı Arslan

Iğdır Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Arslan da yaptığı hoş geldin konuşmasında, Iğdır’ın sorunlarını anlatarak, çözüm konusunda Hisarcıklıoğlu’ndan destek istedi.

K-1 belgesini Iğdır’da verebilmek için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na başvurduklarını belirten Arslan, Iğdır’a KOSGEB ve Kredi Garanti Fonu şubesi açılması konularında TOBB Başkanından destek istedi.

Iğdır’da TSO öncülüğünde bir serbest bölge ve lojistik merkezi kurmak istediklerini ifade eden Arslan, bu konuda dış kaynaklı hibe ve destekleri beklediklerini söyledi.

Arslan, TOBB tarafından Iğdır’a bir mesleki eğitim okulu yaptırılmasını arzu ettiklerini belirtti.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA