TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu, istihdam yükünden yakınanları Beceri’10 projesine çağırdı


22.02.2013 / YalovaYalova Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen ‘İş Dünyasına Yön Verenler Ödül Töreni’ne katılan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, en çok yakındıkları konulardan birisi olan istihdam yükü ve nitelikli eleman sorunun çözümüne yönelik geliştirilen Beceri’10 projesinden en fazla yabancı firmaların yararlandığına işaret ederek, tüm şirketleri yüzde 18 vergi avantajı sağlayan UMEM Beceri’10 Projesi’nden yararlanmaya çağırdı.​ ​

 

HABER VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ.

 

Yalova’da düzenlenen ve Kurumlar Vergisi Ödülleri, Gelir Vergisi Ödülleri, 40. Yıl Onur Ödülleri, Başarı Ödülleri ve İnovasyon Ödülleri kategorilerinde gerçekleştirilen “İş Dünyası’na Yön Verenler Ödül Töreni”ne TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu konuk oldu.  Törene Hisarcıklıoğlu’nun yanı sıra Yalova Valisi Esengül Civelek, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halim Mete, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Arif Parmaksız, Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Celal Özel ile çok sayıda oda ve borsa başkanı ile işadamı katıldı.


TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu burada yaptığı konuşmada UMEM Beceri’10 Projesi ile mesleği bulunmayanlara meslek kazandırmanın yanı sıra nitelikli eleman arayan işadamlarına da yüzde 18 istihdam yükü indirimiyle eleman bulunduğunu anlattı. Proje’den Ford firmasının 1000, Toyota’nın 800 işçi ile faydalandığı bilgisini veren Hisarcıklıoğlu, istihdam yüklerinin düşmesini isteyen bütün firmaların bu imkandan yararlanmalarını istedi.


-“Türk özel sektörüne pozitif ayrımcılık yapmalıyız”


Yatırımcıya destek anlayışı olduğu müddetçe, Türkiye’nin işsizliği azaltmaya devam edeceğini bildiren Hisarcıklıoğlu, “Bugün FİFA ve UEFA nasıl yıldız oyuncuları, tekniği yüksek oyuncuları koruyorsa, bizler de özel sektörümüzü öyle koruyup kollamalıyız. Onlara gözbebeğimiz gibi bakmalıyız. Türk özel sektörüne karşı pozitif ayrımcılık yapmalıyız. Türkiye kalkınıp, zenginleşiyorsa bunda özel sektörün büyük payı var. Yarın çocuklarımıza iş bulacaksak bu özel sektörün sayesinde olacak” diye konuştu.


-Yalova’ya okul müjdesi


Van’da TOBB tarafından yapılan ilköğretim okulunun kundaklanmasından dolayı duyduğu rahatsızlığı belirten Hisarcıklıoğlu, çocukları okumaktan mahrum bırakarak, okul yakacak kadar gözü dönmüş olanları lanetlediğini vurguladı. TOBB Başkanı, bu olaylara bahane bulanlara da lanet ettiğini dile getirdi.
Eğitime yapılan yatırımın geleceğe yapılan yatırım olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, “Her yatırımın riski vardır. Kazanabilirsiniz ya da kaybedebilirsiniz. Ama bir yatırım var ki mutlaka kazanırsınız o da eğitime yapılan yatırımdır” dedi.


Yalova’nın kız meslek lisesi talebine de olumlu yanıt veren TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu Yalova Kadın Girişimciler Kurulu ile Yalova’nın Valisi Esengül Civelek’i de çalışmalarından ötürü kutladı.


-Çocuklarımıza iş bulacak olan girişimciler


Türkiye’nin istihdam edilmesi gereken nüfusuna her yıl 750 bin kişinin daha katıldığını anlatan Hisarcıklıoğlu, “Bu gençlerimize iş imkanını ancak girişimcilerimizin sayısını artırarak verebiliriz. Kadın girişimcilerimizden bu yüzden genç kızlarımıza girişimciliğe özenmeleri için rol model olmalarını istiyorum” ifadesini kullandı.


TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin en büyük ihtiyacının girişimci olduğunu belirtirken, 2023 hedeflerine ulaşmak için en büyük açığın da bu alanda olduğunun altını çizdi.

 

-Odaların hizmeti

 

Odaların ne iş yaptığına dair sorular geldiğine işaret eden Hisarcıklıoğlu, Yeni Ticaret Yasası’nın değiştirilmesi için yapılan çalışmalardan örnek verdi. Hisarcıklıoğlu odaların yaptığı çalışmalar neticesinde düzeltilen maddeler ile özel sektörün üzerindeki 6 milyar liralık yükün kaldırıldığını anlattı. TOBB Başkanı 18 adet hapis cezasının da kaldırıldığını ifade ederek, “Tabelası düşene 78 bin lira para cezası ödeyemezse 730 gün hapis cezası öngörülüyordu. Bunlar önlenmeseydi herhalde ticaretle uğraşan herkes en az bikre hapishaneye uğrayacaktı” dedi.

 

-“Rakibiniz Antalya değil Hollanda olsun”


Hisarcıklıoğlu, Yalova’nın kesme çiçekçilik alanındaki başarılarına da işaret ederek, “Hedefimizi büyük tutun. Antalya’yı değil, Hollanda’yı kendinize rakip alın” diye konuştu. TOBB Başkanı, özel sektörün önünün açılmasını isteyerek, “Bizim ayağımızdaki prangalar çözülürse, ilk 10 büyük ekonomi arasına gireriz ama bizi bu da kesmez. Bize birincilik yakışır” dedi. Hisarcıklıoğlu sistemin değişmesi gerektiğine dikkat çekerek, bunun temelinin de anayasa olduğunu sözlerine ekledi.

 

-Yalova TSO Başkanı Celal Özel

Yalova TSO Başkanı Celal Özel ise konuşmasında Yalova’nın ihtiyaç duyacağı istihdamın OSB projeleri ile sağlanabileceğinin altını çizdi. Özel, Yalova’nın sanayi kuruluşlarının kendi alanlarında dünya ile rekabet edebilecek düzeyde olduğunu söyledi.

Son 4 yılda Yalova’da çok büyük projelere imza atıldığına vurgu yapan Celal Özel, illerinde ikinci üniversiteye ihtiyaç olduğunu bildirdi.


-Vali Civelek ve Yalova Milletvekili Coşkun

 

Yalova Valisi Esengül Civelek ise Kız Meslek Lisesi sözü için TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkür etti. Esengül Civelek, çevreye duyarlı, atıksız, bacasız sanayi yatırımlarına duyarlı olduklarının altını çizerek, yatırımcıların yanında olduğunu ifade etti.


AKP Yalova Milletvekili Temel Coşkun da Yalova’ya katkı sağlayan işadamlarına teşekkür ederken, “Yatırımcıların geleceğimiz olduğunu iyi biliyoruz” diye konuştu. Coşkun, hükümet olarak nerde yatırım yapan birisi varsa onun yanında olduklarını açıkladı.

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA