TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Ermenek’te maden kazasında hayatını kaybeden madencilerin ailelerine evleri teslim edildi


28.02.2015 / ErmenekTOBB tarafından, Ermenek’te meydana gelen maden kazasında hayatını kaybeden madencilerin aileleri için alınan 18 evin tapuları, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri Selçuk Öztürk ve Memiş Kütükcü'nün katıldığı törenle, ailelere dağıtıldı.​

Törende konuşan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, maden kazası sonrasında TOBB Yönetim Kurulu olarak, madencilerin ailelerine ev yaptırma sözü verdiklerini anımsatarak, bu sözü yerine getirmek için geldiklerini söyledi.

Video Yükleniyor...

 

4 ay önce, 18 güzel insanı kaybettiklerini ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Helal kazancının peşinde koşan, emeği ile rızkını kazanan, alın terinin en zorunu döken 18 maden işçimiz hayatını kaybetti. Kendilerine bir kez daha Allah’tan gani gani rahmet diliyorum. Ben şuna inanıyorum: Yüce Allah, bu dünyada yaşadıkları her zorluğun karşılığını, kendi katında fazlasıyla verecektir. Çünkü Allah verenlerin en cömertidir. Geride kalan ailelerine başsağlığı ve sabırlar diliyorum. İnşallah Rabbim bu sabrın ecrini de fazlasıyla verecektir” dedi.

 

“Madencilerimizin aileleri artık bu millete emanettir” diyen TOBB Başkanı, “Bu millet de her zaman emanetine sahip çıkmıştır. Sağ olsun sayın Bakanlarımız da bu emanete sahip çıktı. İlk günden bu tarafa, ailelerimizi hiç yalnız bırakmadı. Enerji Bakanımız ilk günden bu tarafa buradaydı. Ulaştırma bakanımız gelişmeleri en yakın şekilde takip etti. Kendi insanının yanında oldu. Kendilerine huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 

Facia yaşandığında Bakan Elvan’ın kendisini telefonla arayarak, durumu anlattığını ve “size de vazife düşüyor” dediğini aktaran Hisarcıklıoğlu, “Bizde bu vazifeyi severek üstlendik. Yaşanan facianın ardından Türkiye Odalara ve Borsalar Birliği yönetim kurulumuzda karar aldık. Hayatını kaybeden işçilerimizin ailelerine birer ev yaptırma sözü vermiştik. Bugün de verdiğimiz sözü tutmaya geldik. 18 maden şehidimizin ailesi için birer ev satın aldık. İnşallah birazdan sizlerin huzurunda ailelerimiz için aldığımız evlerin tapularını teslim edeceğiz” şeklinde konuştu.

 

-"Geride kalanların yalnız olmadıklarını bilmelerini istiyoruz"

 

“Acıyı yaşayan bilir” diyen Hisarcıklıoğlu, “hiçbir şey bu acıyı hafifletemez. Ama biz geride kalanların yalnız olmadıklarını bilmelerini istiyoruz. İşçilerimizin emaneti olan çocuklarımızın sahipsiz kalmadıklarını bilmelerini istiyoruz. Bu milletin en zor günlerinde onların yanında olduğunu, acılarını paylaştığını bilmelerini istiyoruz. Bu evleri kendilerine verirken de, onların hayatını bir nebze olsun kolaylaştıracak adımlar atma gayretindeyiz. Allah bizleri mahcup etmesin. Değilse onlar için ne yapsak az. Ben bu süreçte bizlerin yanında sayın Bakanlarımıza ve başta Karaman Ticaret ve Sanayi Odamızla, Karaman Ticaret Borsamız olmak üzere, Konya Ticaret Odamıza, Konya Sanayi Odamıza ve 365 Oda/Borsamıza teşekkür ediyorum” dedi.

 

Hisarcıklıoğlu, Anadolu’da Yörüklerin ilk yerleşim yeri, tarihte başkentlik yapmış olan Ermenek’te olmaktan dolayı büyük mutluluk duyduğunu belirterek, “Ermenek doğası ve insanının güzelliği ile bilinir. Ben doğasının güzelliğini ilk defa gördüm, ama insanının güzelliğini sayın Bakanımızdan biliyoruz. Gerçek bir Anadolu insanı. Bilgisi, görgüsü, duruşu ve yaptığı işlerle Ankara’da sizleri en iyi şekilde temsil ediyor. Çok zor bir görevi başarı ile yürütüyor. Bir taraftan ülkenin işleriyle uğraşırken, diğer taraftan kendi memleketinin, Ermenek’in her meselesi ile yakından ilgileniyor” şeklinde konuştu.

 

-Bakan Yıldız

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ise, Türkiye’de kömür madenlerinin yarısının iş güvenliği nedeniyle kapatıldığını kaydetti.

 

Bakan Yıldız, “Ermenek’teki bu acı Edirne’den Kars’a kadar hissedildi. Katlanılabilir bir acı değil. Ve buradaki her türlü feveranın normal olduğunu ve bunun hep beraber kardeşhane paylaşılması lazım geldiğini vurgulamak isterim. Bir yandan istihdam olsun, bir yandan burada iş imkanı oluşsun ve Türkiye’de bu kaynakların oluşması açısından hep beraber gayret gösteriyoruz. Ama bunlarında çalışma hayatına uygun olması lazım” dedi.

 

Madenlerde yeni facialar yaşanmasını istemediklerini ifade eden Bakan Yıldız, “Bu acıyı bir daha yaşamayalım, hep beraber bunların önüne geçmek için gayret gösterelim. Bazı kardeşlerimiz diyorlar ki, ‘Bu bizim iş, ekmek kapımız’. Ama biz bu ekmek kapısının yeni bir acı noktasına dönüşmesini istemeyiz. Bunu hiçbir zaman için olsun istemeyiz. O yüzden bu tedbirleri alıyoruz. Arkadaşlarımız o işyerlerinin açılmasını isterken çalışma şartlarına dikkat etmemiz lazım. Görevimizin zor ve sıkıntılı olduğunu biliyoruz. Bunu farkındayız ve bu sorumluluğu omuzlarımızda hissediyoruz. Üzüntümüzü nasıl paylaşmışsak buruk sevincimizi de paylaşmak için buradayız. Ve bu acıların tekrarlanmaması için kontrollerimize devam ediyoruz. Kanunlar mevzuatlarla alakalı bazı değişiklikler yaptık. İşçi kardeşlerimizle alakalı bazı düzenlemeler yaptık” diye konuştu.


-“Madenci ailelerine ikinci ev verilecek”


Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan da, madenci ailelerinin üzüntüsünü yakından hissettiklerini vurguladı.

 

Bakan Elvan, “Üzüntülüyüz, hüzünlüyüz, yüreğimiz yandı, ocağımız söndü. Olayın olduğu ilk günden itibaren şehit madencilerimizi sadece hemşehrimiz olarak görmedik aynı zamanda kardeşimiz olarak gördük, ebediyete uğurladık. Elbette bu 18 canımızı geri getiremeyiz ama bu süre zarfında gereken çabayı gösterdik. Bu kardeşlerimizin acısını dindirme yönünde yoğun bir çaba sarfettik. TOBB’a teşekkür ediyorum 18 ailemize birer ev hediye ettiler” dedi.


Madenci ailelerine yapılan yardımları ve kazandıkları sosyal hakları anlatan Bakan Elvan, “Ben burada ağlayan ve üzüntü içinde olan kardeşlerimizi anlıyorum. Kolay değil, ocağa ateş düştüğü anda oradaki hissiyatı anlamak kolay değil. Onun için buradaki kardeşlerimizi normal görelim. O ocakta hissedebilirsiniz ancak acıyı. Bu kardeşlerimizi kucaklamamız lazım. Bu kardeşlerimizin çığlıklarını yanlış görmememiz gerekir. Aynı duyguları biz de yaşadık. 10 gün neler çektiğimizi, o acıyla kardeşlerimizle bizler de ağladık. Sonuna kadar kardeşlerimizin yanındayız. Buna elbette söz veriyoruz. Can geri gelmez. Ama madenci çocuklarını büyütmek, bu çocuklarımızın aile sıcağını hissettirebilmek bizimde sorumluluğumuz. Biz bu kardeşlerimizin hayatlarını kolaylaştırmak istiyoruz” şeklinde konuştu.


Bakan Lütfi Elvan, hem İstanbul hem de Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla madenci ailelerine ikinci evlerinin de kısa sürede teslim edileceğini, ailelerin bu evlerden elde edecekleri kira gelirinin bütçelerine katkı sağlayacağını sözlerine ekledi.

 

Konuşmaların ardından TOBB tarafından alınan 18 evin tapusu ailelere dağıtıldı.

 

-Ermenek Vodafone Tarım Akademisi açıldı

 

Tapu teslim töreninin ardından, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye Vodafone Vakfı, Ermenek Belediyesi ve TABİDER işbirliğiyle hayata geçirilen ‘Ermenek Vodafone Tarım Akademisi’nin açılışını yaptı. 


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA