TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Gençlerimize birlikte çalışma kültürünü vermeliyiz


14.12.2012 / AnkaraMilli Eğitim Bakanlığı’nın Zirvedekilerle Eğitim Buluşmaları etkinliğinin konuğu olan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Her yatırımın riski var ama geleceğe, eğitime yapılan yatırımın riski yok” derken, öğretmenlerden gençlere birlikte çalışma kültürünü aşılamalarını istedi.​ ​

 

Milli Eğitim Bakanlığı Başöğretmen Salonu’nda düzenlenen  Eğitim Buluşmaları Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Dr. M. Emin Zararsız’ın evsahipliğinde TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirildi. Hisarcıklıoğlu konuşmasında eğitimin ve genç nüfusun önemine işaret ederken, canlı örneklerini konuklarla paylaştı.

Hisarcıklıoğlu, en önemli meselenin işsizlik değil, mesleksizlik olduğunu vurguladı. Dünyadaki en düşük işsizliğin Almanya ve Avusturya’da olduğunu kaydeden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Çünkü oralarda mesleki eğitim ticaret ve sanayi odaları ile birlikte yapılıyor” dedi. Hisarcıklıoğlu bu çerçevede Türkiye’de yapılan UMEM Beceri 10Meslek Edindirme Projesi’nin önemine değindi.

Geriye değil, sürekli ileriye bakmak gerektiğine vurgu yapan Hisarcıklıoğlu, “Geriye baktığınız anda kaybedersiniz. Ben kimi geçmişim ona bakmam. Hep önümdekine bakarım. Ne yapacağımıza bakacağız. Liderlik, vizyon bunu gerektirir” dedi. 1945’de Almanya ve Japonya’nın yerle bir olduğunu ancak sonra ayağa kalkarak girişimcileri sayesinde dünyanın 1 ve 2 numaralı ekonomileri haline geldiğini hatırlatan TOBB Başkanı, “Allah bize petrol, doğalgaz vermemiş ama müthiş bir girişimci ruh vermiş. Bunu da rahmetli Özal ile birlikte keşfettik. O dönemde 3 milyar dolar ihracatımız vardı. Rahmetli Özal, üretip dünyaya satacaksınız dediğinde herkes gülmüştü. Bugün ihracatımız 150 milyar dolara dayandı” ifadesini kullandı.

-“Birlikte çalışmada noksanlığımız var”

Birlikte çalışma ve iş yapabilmenin önemine dikkat çeken Hisarcıklıoğlu, birlikte çalışma noktasında noksanlığımız bulunduğunu dile getirdi. M. Rifat Hisarcıklıoğlu, öğretmenlerden birlikte çalışma kültürünü aşılamalarını isterken,”Darlıkta birbirimize sarılırken ne zaman rahata çıksak ayrılığa düşüyoruz. Bu ticarette de böyle. Allah diyor ki, birbirinizi sevin. Birbirimizi sevmeden mükemmel insan olamayız. Çocuklarımıza birbirimizi sevmenin eğitimini vermemiz lazım” dedi.

Birlikte iş yapabilme kültürünü yaygınlaştırmadan başarıya ulaşmanın güç olduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, liderlik ve yöneticilik konusunda da saptamalarda bulundu. Yöneticinin yetkisini liderin ise etkisini kullandığını belirten TOBB Başkanı, yöneticinin yetki, liderin ise vizyon sahibi olduğunu bildirdi. Hisarcıklıoğlu, “Lider olmak, iyi bir yönetici olmaktan iki beden daha büyüktür” diye konuştu.

-Başarı takim çalışmasıyla gelir

“Kuş alayıyla uçar” sözünü hatırlatan Hisarcıklıoğlu, başarının takım çalışması ile mümkün olduğunu açıkladı. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “5 tane ilkem var benim: İşten artmaz dişten artar. İşin hilesi dürüstlüktür. Önce kontrol, sonra itimat. Hafızasına güvenen daima yanılır.işte idare olmaz. Bunları hep kendime düstur edindim. Bakın liderlik ve girişimcilik hayalle başlar. Hayal bizim en özgür olduğumuz alan. Hayalimiz büyük olmalı. Sonra hedeflerimizi belirlemeliyiz. Hedefimizi de hep büyük seçmeliyiz. Eğer ağacın tepesine tırmanmak istiyorsan, yıldızları hedeflemelisin diyor bir söz. Koyduğun hedef noktasında da çok çalışacaksın. Çalışmadan hiçbirşey olmaz. Bunları yaparken de sakın ha sakın kaybetmekten korkmayın, mücadeleye devam edin. Bakın size söyleyim, ne uyanıklık ve akıl, Kayserililerin en önemli özelliği çok çalışmaktır. Ayda bir, yılda bir hedef değiştirirseniz kaybedersiniz. Hedefinize ulaşmaya zorlayın.”

-Devir icat çıkama devri

Kendilerini büyüklerin hep ‘icat çıkarma’ diye yetiştirdiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, “Ancak bugünkü devir hep icat çıkarma devri. Eski köye yeni adet getireceksiniz. Kafanızın hep yeniliğe açık olması lazım” dedi. Adalet kavramının önemine de değinen Hisarcıklıoğlu, ‘kimseyi öteki diye ayırmayın’ tavsiyesinde bulundu. TOBB Başkanı konuşmasını, güçlünün haklı değil, haklının güçlü olduğu bir topluma sahip olmamız gerektiğini belirterek noktaladı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA