TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

TOBB’dan Türkmen ve Filistinli 25 bin aileye gıda yardımı


06.08.2014 / AnkaraTOBB’un Irak’taki Türkmenler ve Gazze’ye göndereceği 25 TIR dolusu gıda malzemesi AFAD’a teslim edildi. TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, yardımların 25 tır içerisinde 25 bin gıda paketi şeklinde 25 bin mağdur aileye ulaştırılacağını belirtirken, büyük acılar yaşayan Türkmen ve Filistin halkının yanında olduklarını söyledi.​


HABER VİDEOSUNU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ.


TOBB’un Irak’ta büyük acılar yaşayan Türkmenler ve İsrail saldırılarına maruz kalan Filistin halkına ulaştırılmak üzere hazırladığı 25 TIR dolusu gıda yardımı Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’na (AFAD) teslim edildi. TOBB ETÜ önündeki teslim törenine TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ve AFAD Başkanı Fuat Oktay ile TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri katıldı.

 

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu yaptığı konuşmada Irak’ta zulme maruz kalan Türkmenler ve Gazze’de İsrail’in zulmüne uğrayan Filistinlilere destek olmak istediklerinin altını çizerken, “Bizim inancımızda her zaman mazlumun yanında olmak var. Bu anlayışla Türkmen ve Filistinli kardeşlerimize AFAD kanalıyla 25 tır yardım gönderiyoruz. Yardımlar 25 bin gıda paketi şeklinde 25 bin mağdur aileye ulaştırılacak” dedi.

 

Yardım paketlerinde yağ, un, şeker, makarna, zeytin, pirinç gibi temel gıda maddelerinin yer aldığını ifade eden Hisarcıklıoğlu şunları söyledi:  “Bugün maalesef Irak’taki Türkmen kardeşlerimiz büyük bir dram yaşıyor. 1000 yıldır Türkmenlerin yurdu olan bölgede Türk varlığını korumak hepimizin görevidir. Biz burada yaşamakta olan Türkmen kardeşlerimizi kendi kaderleriyle baş başa bırakamayız. Aynı şekilde Gazze’de yaşanan insanlık dramına da sessiz kalamayız. Giden her can bizim yüreğimizi yakıyor. Daha önce de 100 bin Filistinli için değeri 1 milyon lirayı aşan 5 tır dolusu malzemeyi Gazze ve Batı Şeria’ya Kızılay aracılığı ile göndermiştik. Kudüs’teki hastaneye de yardımda bulunmuştuk. Ayrıca, Filistin’de Organize Sanayi Bölgesi kurmak için çalışmalarımız sürüyor. Filistin’de, Cenin’de yaklaşık 10 bin Filistinli kardeşimize istihdam sağlayacak Sanayi Bölgesi kurma çalışmalarımız devam ediyor”

 

TOBB’un bir taraftan ülke ekonomisi için çalışırken bir taraftan da sosyal sorumluluk anlayışıyla hareket ettiğini bildiren Hisarcıklıoğlu, 81 ilde okul yapımından, Hacı Bektaş’ta fakülte yapımına ve bütün afet mağdurlarına el uzatmaya kadar ellerinden gelen yardımı yaptıklarını dile getirdi.

 

-Duhok’ta 20 bin kişilik yeni kamp kuruluyor

 

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay ise konuşmasında, TOBB’un bu dönemde farklı bir duyarlılık sergilediğini vurguladı. TOBB’a desteğinden ötürü teşekkür eden Atalay, Türkiye’nin güvenli bir liman olduğunu belirterek,  bölgede yaşanan sorunlara işaret etti.

 

Daha önce Suriye, Irak ve Gazze’ye yapılan yardımlara değinen Başbakan Yardımcısı Atalay, yardımların bir kısmı devletin bizzat kendi harcamaları, bir kısmının da STK’ların ve vatandaşların yardımları olduğunu söyledi.

 

Şu ana kadar Irak’ta bulunan Türkmenlere 92 Tır dolusu yardım malzemesi gönderildiğini belirten Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Gazze’de çatışmalar sürdüğü esnada yardım ulaştırmakta ise zorlandıklarını anlattı.

 

Beşir Atalay Duhok’ta yeni bir kamp kurulacağını açıklarken şöyle konuştu: “Burada gıda var, çadır var, battaniye var, diğer hijyen malzemeleri yani akla gelecek bütün ihtiyaç malzemeleri. Şimdi oraya bir kamp kuruyoruz. Bir heyetimiz K. Irak’tadır. Kampı aslında Sincar’da kuracaktık Türkmen kardeşlerimizi Talefer’den oraya daha çok gitmişlerdi ama Sincar da şu anda riskli bölge. Dün kararı verildi Duhok’a 20 bin kişilik sadece Türkmenleri olacağı bir kamp kuruyoruz. Bütün ihtiyaçları biz karşılayacağız. Türkmen kardeşlerimize teslim edeceğiz. Şuanda Türkmenlerle ilgili bütün oralardaki temsilciler gıdalar gittiğinde, paketler gittiğinde, kimlerin organizasyonu ile dağıtılacak bunların hepsi isimlerin var.”

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA