TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu, ICC Yönetim Kurulu Toplantısı’na katıldı


10.12.2012 / Paris / FransaTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı ve ICC Yönetim Kurulu Üyesi M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Paris’te gerçekleştirilen ICC Yönetim Kurulu Toplantısı’na katıldı.​ ​

 

Hisarcıklıoğlu, ICC Yönetim Kurulu Toplantısı öncesinde, ICC Global Ağlar Komitesi Toplantısına iştirak etti. ICC’nin 90 ülkedeki Milli Komiteleri, 120 ülkedeki üyeleri ve diğer uluslararası kuruluşlar ile olan ilişkileri değerlendirilen toplantıda, yeni bir yapılandırmaya gidilmesinin iyi olacağı savunuldu.

Öğleden sonra gerçekleşen Yönetim Kurulu Toplantısında ise, ICC Onursal Başkanı Victor Fung, Doha Kalkınma Gündemi Müzakerelerinin sonuçlandırılması için, ICC’nin önerdiği Dünya Ticaret Gündemi  hakkında bilgi verdi.

Toplantıda, Doha’da zaferi elde etmek için; ticareti kolaylaştırma anlaşmalarının yapılması ve en az gelişmiş ülkelerden yapılacak ithalatta gümrük vergisiz ve kotasız bir pazara erişim ortamı yaratılması önerildi.

Tarım ürünleri ihracatındaki teşviklerin kaldırılması ve yiyecek ihracatındaki kontrollerden feragat edilmesi gerektiğinin altını çizilen toplantıda, IT ürünleri ticaretinin artırılması  ve dünya genelinde e-ticaretin teşvik  edilmesi gerektiği vurgulandı.

Toplantıda, ticaret politikalarında Doha sonrası için; yatırım alanında çok taraflı bir çerçeve oluşturulmasının teşvik edilmesi, hizmet ticaretinin serbest bırakılması, ticaret yoluyla yeşil ekonomik aktivitelerin geliştirilmesi, DTÖ Uzlaştırma Sisteminin reforme edilmesi ve DTÖ çerçevesinde ticaretin serbestleşmesinin çok taraflı hale getirilmesi önerileri dile getirildi.

Yönetim kurulunda, tüm milli komitelerden, hükümetler nezdinde bu hususların savunulması ve gerekli desteğin sağlanması istendi.

Toplantıda ayrıca, Elysée Sarayı Genel Sekreter Yardımcısı Macron “Fransa’nın Ekonomi, Avrupa ve Uluslararası Ticaret Politikaları” konusunda ve ICC Meksika Yönetim Kurulu Üyesi Pedro Aspe de “Yeni Cumhurbaşkanı Yönetiminde Meksika Ekonomi Politikası” konusunda bilgi verdi.

ICC Yönetim Kurulu üyeleri, ICC’nin G20/B20 Zirveleri ve yeni Pozitif Yenilik Gündemi Projesi çalışmalarına ilişkin görüş alışverişinde bulundu. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA