TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

​“Zengin olmanın yolu bizim önümüzün açılmasından geçiyor”


08.12.2012 / Bilecik​ Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Zengin olmanın yolu bizim önümüzün açılmasından geçiyor. Ne istiyoruz... Para, pul mu istiyoruz? Hayır hiçbir şey istemiyoruz. Benim ayağımdaki prangayı çözün, o kadar. Devletten istediğimiz budur” dedi. ​

 

HABER FOTOĞRAFLARINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

 

Hisarcıklıoğlu, Bilecik Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) hizmet binasının açılışı için geldiği Bilecik'te, Şeyh Edebali Türbesi'ni ziyaret ederek, dua etti.

Buradan Bilecik Ticaret Odası'nın düzenlediği ''Bilecik TSO Hizmet Binasının Açılışı ve Ekonomiye Değer Katanlar Ödül Töreni'' Hisarcıklıoğlu ve Bilecik Valisi Halil İbrahim Akpınar'ın katılımıyla gerçekleşti.

Hisarcıklıoğlu, törendeki konuşmasında, TOBB tarafından Van'da yaptırılan okulun kundaklandığını belirterek, ''Van'daki ilköğretim okulumuzu maalesef kundakladılar, ben bu kundaklayan zihniyeti burada lanetliyorum. Esasında bunları koruyup, bunlara bahane bulanları, bu zihniyeti lanetliyorum'' diye konuştu.

İş adamlarının açlık ve yoksulluğu insanlara iş vererek giderdiği ifade eden Hisarcıklıoğlu, iş adamlarını tebrik ederek, şöyle konuştu: ''Petrolümüz yok, doğalgazımız yok, ama çok şükür Allah bize büyük bir müteşebbis ruhu vermiş. Bilecik Marmara'nın, İç Anadolu'nun daha doğrusu batı Anadolu'nun çekim merkezi olmuş durumda. Bu açıdan çok şanslısınız. İnşallah hızlı trenimiz bittiğinde İstanbul ile Bilecik arası bir saat olacak. İstanbul'da kişinin işiyle evi arasında gidip gelmesi bile 1 saat. Şimdi adam fabrikasına 1 saatte gidip gelmiş olacak. Bu müthiş bir avantajdır. Birçok şehrimiz göç verirken, Bilecik göç alır noktaya gelmiş. Son 5 yılda nüfusu yüzde 10 artmış. Türkiye'de işsizlik yüzde 9 iken Bilecik'te yüzde 7'dir ve işsizliğin en düşük olduğu illerimizin başında geliyor. Allah'a çok şükür bankalarda da iyi paranız var. Gelirken bankaya da baktım. Kişi başına düşen mevduat Türkiye ortalamasının tam iki mislinin üstündedir. Yani şikayet edeceğiniz hiçbir şey yok. Karayolu ulaşımı Türkiye'de çok pahalı. Dünyanın en pahalı akaryakıtını kullanıyoruz. Dünyada şampiyon olduğumuz işlerden birisidir bu. Bugün Afyonkarahisar'dan bir parça mermeri, karayolu ile Antalya'ya ulaştırmak 10 lira ise bunu Antalya'dan Çin'e gemiyle ulaştırmak ise 7 liradır. Peki Bilecik'te yatırım yapmış yatırımcımız Çin ve Avrupa ile nasıl rekabet edecek. Önümdeki 17 büyük ekonomiyle nasıl rekabet edecek.''

-''Bir numaralı pazarımız Avrupa'dır''

Gelişmiş ülkelere ihracat yüklerinin tren hatları üzerinden taşındığını dile getiren Hisarcıklıoğlu, Türkiye'den Avrupa'ya tarifeli yük tren seferinin olmadığını belirterek, sözlerine şöyle devam etti: ''Bizim de rekabet edebilmemiz için muhakkak ihracatımızın yüzde 40'ını gerçekleştirdiğimiz Avrupa'ya, tren üzerinden yapmamız lazım. Bununla ilgili TOBB olarak büyük Anadolu lojistiği kurarak başta Bilecik-Eskişehir olmak üzere Gaziantep'ten Kahramanmaraş'a giderek, buralarda Konya dahil olmak üzere İç Anadolu'yu Avrupa'ya bağlayacak tarifeli yük treni seferlerinin başlatılması için özel sektör olarak inisiyatif aldık. İnşallah yakın zamanda devreye girecek. Ben zengin olmak istiyorum. Biz diyoruz ki, Türk özel sektörü olarak, biz üzerimize düşeni yapacağız. Bu ülkeyi zenginleştirmek ve daha zengin olmak istiyoruz. Siz istemeseniz de ben zengin olmak istiyorum. Zengin olmanın yolu bizim önümüzün açılmasından geçiyor. Ne istiyoruz... Para, pul mu istiyoruz? Hayır hiçbir şey istemiyoruz. Benim ayağımdaki prangayı çözün, o kadar. Devletten istediğimiz budur.''

-''Dört gözle yeni anayasayı bekliyoruz''

Anayasa çalışmalarına da değinen Hisarcıklıoğlu, ''Milletin anayasasını millet yazabilmeli ki, inşallah bu olacak ve tarihe altın harflerle yazılacak. Ben inanıyorum. Çünkü 4 partide söz verdi. O anlayışla anayasa komisyonunu kurdular. Sen, ben demediler. Bir şey daha söylediler. Dediler ki, biz mutabakat içinde çıkaracağız. Onun için bizim bu süreci baştan sona doğru, öyle yarım yamalak olmaz. O yeni bir anayasa olmaz. 1980'den bu yana bir sürü madde değişti. Onun için yamalı bohça oldu maalesef. Biz kökten ve hakkını ve hukukunu esas alan yeni bir anayasayı bekliyoruz'' ifadelerini kullandı.

Bilecik Valisi Akpınar da Bilecik'in Türkiye'nin gelişen önemli illerinden birisi olduğunu belirterek, ''Nüfusu ve yüzölçümü az ama gerek fabrika ve sanayi tesisleri bakımından gerekse üretim kapasitesi bakımından çok iyi konumdadır'' dedi.

Bilecik TSO Başkanı Ahmet Özünlü de Bilecik'in ekonomi yapısı hakkında bir konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından 2011 yılı gelir ve kurumlar vergisi, ihracat, istihdam rekortmenleri ile birinci ve ikinci 500 sanayi kuruluşlarının yanı sıra UMEM projesinde yer alan firmalara plaketleri verildi.

Bilecik TSO Başkanı Özünlü, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'na zemzem takımı, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu da Vali Akpınar'a ve Bilecik TSO Başkanı Özünlü'ye plaket verdi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA