TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

"Alacak sigortası yaygınlaştırılmalı"


08.12.2012 / EskişehirEskişehir Ticaret Odası'nca düzenlenen vergi ödül töreninde konuşan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, alacak sigortasının da Türkiye'de yayılması gerektiğini belirterek, bununla ilgili çalışmaları da başlattıklarını ifade etti. ​

 

HABER FOTOĞRAFLARINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

 

HABER VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ.

 

Eskişehir Ticaret Odası tarafından düzenlenen ''Eskişehir'in Sesleri 2010-2011 Vergi Rekortmenleri Ödül Töreni'' TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve Eskişehir Valisi Kadir Koçdemir'in katılımıyla gerçekleşti.

Törende konuşan Hisarcıklıoğlu, Yeni Türk Ticaret Kanunu'nun değişmesinde büyük katkıları olduğunu ifade ederek, TOBB olarak gemi batmadan önce kırmızı ışığı yaktıklarını söyledi.

Hisarcıklıoğlu, Türk Ticaret Kanunu'nda bir çok değişiklik yapıldığını hatırlatarak, ''Türk Ticaret Kanunu değişmeseydi cebimizden 6 ay içerisinde 3 milyar lira para çıkacaktı. Bir sene için 6 milyar lira yükten kurtulduk'' dedi.

Bankalardan kredi alırken eşin kefil olması gerektiğini hatırlatan ve bu konunun da iş dünyasında sıkıntıya neden olduğuna dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, bu konuda da çalışmalar yaptıklarını, bütçe çalışmalarından sonra ilgili bakanlarla görüşeceklerini belirtti.

Hisarcıklıoğlu, geçen yıl ile bu yıl arasında çeklerin karşılıksız çıkma oranının yüzde 97 arttığına dikkati çekerek, şöyle konuştu: ''Hapis cezası kaldırılıyorsa, bizim de bir talebimiz var. Bankaya gittiğimde, kredi kullanmak istediğimde bankacı ismimi, soyadımı, şirketimin adını aldığı zaman benim her şeyimi görüyor. Protestolu olan senedim, karşılıksız çıkan çekim var mı- Borcumu ödüyor muyum, bütün özgeçmişimi görüyor. Ben vadeli mal satmak istediğim zaman ne yapıyorum- Adamın bindiği arabaya oturduğu eve bakarak karar veriyorum. Bankalara bu hakkı vermişsiniz, bunlar para satıyor, biz mal satıyoruz, alın teri var bizde, emek, risk var. Biz niye vadeli mal sattığımız adamın özgeçmişini göremiyoruz- Bize de gösterin dedik. Benden vadeli mal almak isteyen insanın özgeçmişini ben de göreyim ki riski ben üstleneyim. Bu bize hapis cezası kaldırılırken söz verilmişti. Geçen hafta toplantı yaptık, bu şikayetlerimizi tekrar ilettik. Bu yılın sonu itibariyle inşallah bunun yürürlüğe gireceği sözü bize verildi.''

-''Alacak sigortası yaygınlaştırılmalı''

Hisarcıklıoğlu, alacak sigortasının da Türkiye'de yayılması gerektiğini belirterek, bununla ilgili çalışmaları da başlattıklarını ifade etti.

İç Anadolu'nun ihracatı geliştirmek üzere lojistiğini düzenlemek için Büyük Anadolu Lojistik Organizasyonu kurduklarını bildiren Hisarcıklıoğlu, ''Bu çerçevede tren yolu üzerinden Avrupa'nın göbeğine kadar götürecek tarifeli yük tren seferlerini başlatacağız'' dedi.

Hisarcıklıoğlu, Türkiye'de işvereninin en büyük problemlerinin istihdam üzerindeki vergi yükü, enerji ve perakende sektöründeki kuralsızlık olduğunu ifade ederek, ''Perakende sektörünü düzenleyecek bir yasa getirtemedik, ama bunun için de çaba sarfediyoruz'' ifadesini kullandı.

Türkiye'de bir sistem bozukluğu olduğunu, bunu çözmek için yeni bir Anayasa gerektiğini belirten Hisarcıklıoğlu, ''Türkiye yeni sistemin inşasına o zaman başlayabilir'' dedi.

Hisarcıklıoğlu, Türkiye'deki müteşebbis ruhun ekonomiyi ilk 10 ekonomiler arasına sokacağına inandığını belirterek, ''Bize bu yeter mi yetmez. İlk 5'e de razı olmam. Benim neslime yakışan birincilik'' dedi.

Hisarcıklıoğlu, TOBB olarak Türkiye'de kadın girişimciliğin ön plana çıkması için çalıştıklarını, Türkiye'de bunun ilki ve öncüsü olduklarını ifade etti.

Dünyada zengin ülekelerin tek bir formülü olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, ülkelerde ne kadar girişimci varsa o kadar zengin olduklarını söyledi.

Kız çocukların girişimci olarak yetiştirilmesi gerektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, ''Kız çocuğuna gelince niye Peygamber Efendimizi örnek almıyorsunuz- Hatice annemiz ne iş yapardı, ticaret yapardı. Niye kız çocuğunu girişimci olarak yetiştirmiyorsunuz?'' diye konuştu.

-Eskişehir'e okul sözü

Hisarcıklıoğlu, Eskişehir'de bir okul yapma sözü vererek, ''TOBB olarak Van'da yaptığımız ilköğretim okulu kundaklamayla yakıldı. Bunu yapanları ve çocuklarımızı cahil bırakma noktasında ülkeye ihanet edenlerin hepsini lanetliyorum'' dedi.

Eskişehir'in üçüncü üniversiteye ihtiyacı olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, bir katılımcının ''Üniversiteyi TOBB'dan bekliyoruz'' sözleri üzerine ''Üniversite istiyorsan başım üstüne ama bir şartla, parmağınızı taşın altına koyacaksınız, şartım şu, arsa bina sizden eğitim bizden'' diye konuştu.

-Karacan: “Alın teri dökenlerin sesleri, yurdumuzun en güzel bestesidir”

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Eskişehir Ticaret Odası Başkanı Harun Karacan ise “en güzel seslerden birinin nedir bilir misiniz?” diyerek, “Sabahın ilk ışıklarıyla açılan kepengin sesi, yazar kasanın sesi, iş makinesinin sesi, demircinin çekiç sesi. Yani üretmenin sesi. Bizim sesimiz. Eskişehir’in sesi” şeklinde konuştu.

Eskişehirliler olarak ilklere imza attıklarını anlatan Karacan, Eskişehir’in üreten, yaşayan ve yaşatan seslerinden bir beste yaptıklarını söyledi.

“Türkiye ekonomisi güzel bir beste bizler de notalarıyız” diyen Karacan, “Çünkü üretmeyen, artı değer sağlamayanlar karanlıkta kaybolmaya mahkumdurlar. Gözünü kapayan, kendini karanlıkta bulur. Ve biz karanlıkta kalmak değil, geleceğe ışık tutmak istiyoruz. İşte bu nedenle;  üreten, kazanan ve halkına kazandıran Eskişehir’imizin sesini sizlere duyurmak istedik. Elbette ki bu yalnızca Eskişehir’in değil, Türkiye’nin sesidir. Çünkü Türkiye’nin dört bir yanından aynı sesler yükselmektedir. Alın teri dökenlerin sesleri, yurdumuzun en güzel bestesidir” dedi.

Karacan, 2009 yılında Eskişehir Ticaret Odası’nın 10 bin 500 olan üye sayısının bugün 14.000’lere ulaştığını ifade etti.

Harun Karacan, markaların bir kentin prestiji, simgesidir ve gurur kaynağı olduğunu vurguladı.  

 

Konuşmaların ardından Eskişehir Ticaret Odası Batıkent İlköğretim Okulu öğrencileri, asansör sistemi ile sahneye çıkarak ellerindeki renkli sopalar ile sürpriz bir gösteri yaptı. Gösteri yapan öğrenciler, kendileri ile hatıra fotoğrafı çektiren TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'na tablo hediye etti.

 

-Ödül alanlar

Kurumlar verğisi dalında 2011 yılında Altın Plaket ve takdir beratı verilen şirketler, Eti Gıda Sanayi ve Ticaret AŞ, Sarar Giyim Tekstil Enerji Sanayi ve Ticaret AŞ, TÜSAŞ Motor Sanayi AŞ, Eti Pazarlama ve Sanayi AŞ, Eskişehir Şehiriçi Doğalgaz Dağıtım Ticaret AŞ oldu.

Gelir vergisi dalında 2011 yılında altın plaket ve takdir beratı Gülay Kanatlı, Naci Özçetin, Ali İnci, Metin Soyiç ve Serdar Gül'e verildi.

2011 yılında en yüksek düzeyde ihracat yapan üyeler de TUSAŞ Motor Sanayi AŞ, Magnesit AŞ ve Sarar Giyim Tekstil Ticaret AŞ oldu.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA