TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

​Odalar, iş dünyasını 6 milyar liralık yükten kurtardı


26.11.2012 / Adıyaman​ Adıyaman TSO Yeni Hizmet Binası Açılışı ile Fuar ve Kongre Merkezi Temel Atma Töreni’ne katılan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Odaların ne iş yaptığını soruyorlar. Türk Ticaret Kanunu değişmeden kalsaydı, Türk özel sektörünün üzerindeki 1 yıllık parasal yük tam 6 milyardı. Benim odam bu 6 milyar liralık yükü kaldırdı” diye konuştu ​

 

HABER FOTOĞRAFLARINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

 

Törene, Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, Adıyaman Milletvekilleri Salih Fırat ve Murtaza Yetiş, Adıyaman Belediye Başkanı Necip Büyükaslan, TÜMSİAD Genel Başkanı Hasan Sert ve çok sayıda oda ve borsa başkanı ile işadamları katıldı.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Adıyaman TSO Yeni Hizmet Binası Açılışı ile Fuar ve Kongre Merkezi Temel Atma Töreni’nin hemen ardından düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, Türk Ticaret Kanunu’nun değişmesi ile gelen yeniliklere ve oda-borsaların bu süreçteki rolüne değindi.

 

Hisarcıklıoğlu, iş dünyasının üzerindeki 6 milyar liralık yükün kaldırılmasının yanı sıra hapis cezasının kaldırılması konusunda yaptıklarına da dikkat çekti. Değişiklik yapılmasaydı, iş yapan herkesin belki de hapishaneyi ziyaret edecek durumda kalacağına işaret eden Hisarcıklıoğlu, “18 tane de hapis cezası kalktı. Dükkanda tabelanız düştü, görmediniz. Tam 73 bin lira ceza kapıdaydı. 73 bin lira İstanbul için belki bir şey değil ama birçoğumuz için dükkanımızın sermayesi Anadolu’da. Bunu da ödeyemezseniz tam 730 gün hapis cezası vardı. Ben dedim ki Bakanlarıma, bunu yazanlar Türkiye’de işsizlik sorunun çözmek için bu maddeyi koydular. Bu maddeyi kaldırmazsanız her tabelanın başına bir gece bekçisi gerekecekti. 5,5 milyon adama iş bulacaklardı. Odalarımız borsalarımız değişiklik önerilerini getirdiler çalıştılar, hep beraber üzerimizdeki bu yükü kaldırdık” dedi.

 

-Vizyon işi


TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, son 5 yılda dört kez Adıyaman’a geldiğini belirterek, Yeni hizmet binasının yapımında emeği geçen başta Oda Başkanı Mustafa Uslu olmak üzere herkese teşekkür etti. Hisarcıklıoğlu, “Bu bir vizyon işidir. Mustafa Başkanı ve Yönetim Kurulunu, Meclis’ini kutluyorum. Kongre ve Fuar Merkezi’nin de temelini attık. O da olmazsa olmazdı. Temel atmak, bitmesi demektir. Katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum. Burası sizin eviniz. Kimse burayı alıp sırtına götürmez. Yeni gelecek olanlara da hizmet edecek. Herkes istifade edecek” ifadesini kullandı.

 

-“En çok kadın ve genç girişimcileri önemsiyorum”


Kadın ve genç girişimcilerin önemine de değinen Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Bu salonda beni etkileyen bir şey de kadınlarımız oldu. Bu kadar kadının olduğu bir toplantı nadirdir. Adıyaman Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Kevser Hanıma ve Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Adnan Beye de teşekkür ediyorum. En çok kadın ve genç girişimcileri önemsiyorum. Çünkü ben zengin olmak istiyorum. Ülke olarak zengin olmak istiyorsanız bunun tek bir yolu tek bir ilacı var o da girişimcilik. Girişimcisi olan zengin, olmayan fakir. Ne petrolde ne doğalgaz da, zenginlik burada.


Kadın girişimciler neden önemli? Nüfusumuzun yarısı kadın ama girişimcilerin içinde kadınların oranı sadece yüzde 6. Bizdeki anlayış şu: Kızlarımız iyi bir okulda okusun, iyi bir üniversiteyi bitirsin, iyi bir e koca bulalım sonra evde otursun. Peki bir Müslüman kimi örnek alır? Peygamber Efendimizi. Peki iş kadınlara gelince neden onun sünnetini yapmıyorsunuz? Hazreti Hatice validemiz Mekke’nin en büyük lojistikçisiydi. Tüccardı. Peygamber Efendimiz, Hazreti Hatice validemizin yanında çalışırdı.


Kızlarımızı da erkek çocuklarımız gibi girişimci olmaya özendirmeliyiz, heveslendirmeliyiz. Benim babalardan özellikle ricam, kızlarınızı erkek çocuklardan ayırt etmeyin.


Türkiye’de bugün 100 yıllık müessese iki elin parmaklarını geçmez. Hak ve adalet üzerine oturmayan her türlü düzen yıkılmaya mahkumdur. Mirasınızı hak ve hukuk ölçüsünde dağıtın. Baba bırakıyor. Kıza damat gelecek diye oğlanlara işi bırakıyor. Sonra bir bakıyorsun, çocuklar birbirine düşüyor. Dükkânı bölüyorlar. Siz hak ve adalet ölçüsünde onları bir arada tutacak şekilde formülü bulun.”

Gelecekteki en önemli gücün gençlerimiz olduğundan söz eden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Onlara girişimci olma hedefini verebilir, sahip çıkarsak bizim petrole de gaza da ihtiyacımız yok” dedi.


-Adıyaman’a okul sözü

 

Hisarcıklıoğlu konuşmasında Adıyaman TSO Başkanı Mustafa Uslu’nun kendisinden bir isteği olduğunu hatırlatarak, Adıyaman’a okul sözü verdi. Hisarcıklıoğlu, “Başkan benden bir eser istedi. Doğru, hak ediyor ama ben buraya gelmeden önce sabah Adıyaman gazetelerine baktım. Herkes farklı şey istiyor. Madem okul istiyorsunuz o zaman hayırlı uğurlu olsun okulunuz” dedi.


Huzurun olmadığı yerde ticaretin olmadığını belirten Hisarcıklıoğlu, “Ticaret olmadan da zenginlik olmaz. Zengin olmak için ticareti geliştireceksin. O da huzur ister. Huzurun başkenti de Adıyaman. Adıyaman da huzur olduğu için gelişiyor. Bankalarda yaklaşık 1 milyona yakın paranız var. Ama bunu bankada tutmayın” diye seslendi.


-Yeni Anayasa lazım


Anayasa çalışmalarına da değinen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: “Sistemi temelinden değiştirmek lazım. Yama tutmuyor artık. Sistemin temeli de anayasa. Anayasayı değiştirmemiz lazım. Bize siyasi partiler söz verdi. Biz yeni anayasamızı istiyoruz Meclis’ten. Bize söz verdiniz. Bunu bir an öncve bitirip, bütün kanunları da yeni anayasaya göre düzenlememiz lazım.


Mevcut sistemle bürokrasi bizim önümüzü açamaz. Bize hizmet üretemez. Bürokratımıza diyoruz ki 100 karar vereceksin hepsi doğru olacak dersen, bürokrat iş yapmaz. Bir yanlışın oldu mu hadi bakalım bir tutanak. Ben de bürokrat olsam iş yapamam.”

 

-Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş

 

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş da konuşmasında “Böyle modern bir hizmet binası için emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Sanayileşme, vazgeçilmez bir süreç olmakla birlikte bilgi ve teknolojiye giden yoldur” ifadesini kullandı.

 

Ticaret ve sanayi açısından Adıyaman’ın genel bir değerlendirmesini yapan Vali Demirtaş, tarım ve tekstil sektörlerinde üretimi geliştirmeye çalıştıklarını söyledi. Büyük yatırım ve sermaye gerektirmeyen ürünlerin de ticari hayatına canlılık kazandırdığını belirten Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, yatırımların doğru yönlendirilmesi yönündeki çabaların önemine dikkat çekti.

 

-Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Uslu

 

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Uslu da yönetime gelir gelmez ilk toplantıda hizmet binalarını yenilemek üzere harekete geçtiklerini anlatırken, “Ülkelerin, illerin kalkınması ürettiğiniz ürünleri dünya pazarına açmaktan geçiyor. Bunun için de ciddi bir fuar alanına ihtiyaç olduğunu gördük. Sizleri örnek aldık ve fuar alanının da temelini attık” diye konuştu.

Mustafa Uslu şöyle konuştu: “5100 metre kapalı olan çok amaçlı bir hizmet binası yaptık. Binamız son teknoloji ile donatılmıştır. 450 kişilik bir konferans salonumuz vardır. Eğitim ve toplantı salonlarımız mevcuttur. Binamız 5 milyon liraya mal oldu. 2 yıl gibi kısa bir zamanda tamamladık. Bize icat çıkarın dediniz, biz de icat çıkardık.

 

Adıyamanımız 220 bin nüfuslu bir ildir. Çevremizde 5 büyük belediye var. Bu şirin kentte çok nadir bulunan güzellikler var. Adıyamanımızda Türkiye’de çıkan ham petrolün yüzde 26’sı çıkıyor. Bir diğer güzelliğimiz Nemrutumuz. Güneş buradan güzel doğar. Dünyanın 8’inci harikasıdır. Bu Adıyaman’ın malıdır ama ortak faydasını göreceğiz inşallah. Dünya mermer rezervinin yüzde 4’ü burada. Bunun üzerinde hep birlikte durmamız lazım. Bunu katma değere çevirmemiz lazım.

 

Adıyaman her zaman devletini ve bayrağını sahiplenmiş ve illegal olaylara hiçbir zaman prim vermemiştir. Türkiye’de sulanabilir arazinin oranı yüzde 30’larda. 70 tane yerleşim alanını Atatürk Barajı’na kurban ettik ama buna rağmen bu kentte sulanabilir arazi oranı yüzde 13’tür.  Veysel Eroğlu Bakanımız söz verdi. İnşallah bu alanda güzel şeyler olacak.
Sayın Başbakanımız Adıyaman OSB’nin genişletilmesi çabalarına destek için talimat verdi. Bunun da müjdesini buradan vermek istiyorum”

 

 -Adıyaman Belediye Başkanı Necip Büyükaslan

 

Adıyaman Belediye Başkanı Necip Büyükaslan ise şunları söyledi: “1983 Bütçe görüşmelerinde rahmetli Özal bir hedef koymuştu: 12 milyar dolar ihracat. Bizim aklımız almamıştı. Bugün 135 milyar dolara dayandı. Sayın Başbakanımız da bir hedef koydu 500 milyar dolar ihracat. Bunu sizlerle girişimcilerle, işadamlarıyla yapacağız. Ticaret ve Sanayi Odamızın kuruluşundan bugüne kadar tüm başkanlarımız, bayrağı hep yukarılara çıkardılar en yükseğe çıkaran da Mustafa Başkan oldu. Teşekkür ediyoruz.”

 

-Adıyaman Milletvekilleri Fırat ve Yetiş

 

Adıyaman Milletvekili Salih Fırat da konuşmasında Adıyaman için güzel bir gelişmenin yaşandığına işaret ederek, ilin gelişmişliğinin sanayisi ile anlaşılacağını söyledi. Petrol, mermer ve turizm alanında önemli kaynakları olduğunu belirten Fırat, sulama konusunda Türkiye ortalamasının altında faydalandıklarından yakındı.


Adıyaman Milletvekili Murtaza Yetiş ise ülkeye hizmetin ancak ülke üzerindeki iklimin değişmesi ile mümkün olacağını bildirdi. Şehrin sorunlarını Başbakan Erdoğan’a götürdüklerini ileten Yetiş, Ak Parti’nin demokratik anlamda önemli işler yaptığını anlattı.

 

-CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran lda açılan binadan gurur duyduğunu söyledi. Oran konuşmasında şunları ifade etti: “Daha önce de oda başkanları, Adıyaman’a gelin biz sizi başımızın tacı yapalım. Bir çivi çakın da isterseniz gelin de avucumuzun içine çakın dediler. O beni çok etkilemişti. Bugün eğer bu binaya sahip olunmuşsa bugünkü başkanımızın çok büyük emekleri var tabi ama geçmişteki oda başkanları valileri, belediye başkanları hep birlikte hareket ettiler. Başarı da böyle geldi. Bu il vatanına bayrağına her zaman saygı göstermiş bir ildir. Toprakları büyük bir projenin altında kalmasına rağmen her zaman sağduyulu olmuş, özel bir ildir. Adı gibi yaman insanlar bu ilde yaşıyorlar. Türkiye genelinde de bu birlik ve beraberlik havasının devam etmesini diliyorum.”

 

Oran, iş ve aş savaşında büyük katkılar verdiğini ifade ederek TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na da teşekkür etti.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA