TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

​“Ekonomik gelişme Türk özel sektörünün başarısıdır”


23.11.2012 / Kocaeli​ Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Kocaeli Sanayi Odası tarafından düzenlenen “2012 Yılı Sanayi Kuruluşları Sektörel Performans Değerlendirme Organizasyonu” toplantısına katıldı. ​

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu konuşmasında, Türk Ticaret Kanunu'nun değiştirilmesinde önemli görev alıp Türk özel sektörünün üzerinden 6 milyar liralık bir yükün kalkmasını sağladıklarını söyledi.

Türkiye'nin çok kaliteli mal ürettiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin giremeyeceği pazarın olmadığını ifade etti.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Doğu Marmara Kalkınma Ajansı'nı (MARKA) kapsayan Bolu, Sakarya, Düzce, Yalova ve Kocaeli'nin bulunduğu bölgenin potansiyelinin yüksek olduğunu ifade ederek, bu potansiyelin iyi değerlendirilemediğinin altını çizdi.

Kocaeli'de UMEM projesi kapsamında 3 bin 500 kişiye istihdam sağlandığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, bu sayının da yetersiz olduğunu söyledi.

Bölgenin turizm ve tarım alanında da önemli potansiyele sahip olduğunu ifade eden TOBB Başkanı, bunun iyi değerlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

-''Türk özel sektörünün başarısı''

Özel sektörün ülke kalkınmasında önemli katkılarının bulunduğuna dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, ''30 yıldır Türk özel sektörü olarak müthiş bir başarı hikayesi yazdık, dünyayı örnek olacak bir başarı hikayesi yazdık. 30 yıl önce Yunanistan ve Suudi Arabistan bizim üzerimizde, bizden ilerideydi. Bizden daha gelişmişlerdi. Şimdi ikisinin toplamı bir Türkiye ediyor. Bu başarının sahibi Türk özel sektörüdür'' diye konuştu.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, devletten hiçbir şey istemediklerini anlatarak, ''Benim önümde 17 ülke var, o ülkeler sanayicisine, girişimcisine tüccarına ne veriyorsa bize onu versin. Başka hiçbir şey istemiyorum. Dünyada rekabet listesinde 55'inci sıradayız. 55'inci sırada olmama rağmen geçen yıl 8,5'lik büyümeyle Türkiye'yi dünya ikincisi ve dünyanın 17. büyük ekonomisi yaptık. Bizim karar alıcılardan tek isteğimiz şu, önümdeki 17 ülke ne veriyorsa hangi şartları sağlıyorsa, kadın erkek girişimcisine ne sağlıyorsa, bize de onu sağlayın'' ifadesini kullandı. Hisarcıklıoğlu, bu durumda Türkiye'yi 2023'te dünyanın ilk 10 ülkesi içerisine sokacaklarını söyledi.

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu da 2008 yılında 80, 2009'da 62, 2010'da 61, 2011 yılında da 100 kuruluşun katıldığı Sektörel Performans Değerlendirme Organizasyonuna bu yıl da 100 firmanın yer aldığını bildirdi. Zeytinoğlu, organizasyon tarafından yapılan değerlendirme sonuçlarını anlattı.

Konuşmaların ardından ödüle değer görülen 22 firmanın temsilcisine ödülleri, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve Kocaeli Valisi Ercan Topaca tarafından verildi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA