TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Prof.Dr. Süleyman Sarıtaş’ı andık


21.11.2012 / AnkaraTOBB ETÜ Mühendislik Fakültesi Kurucu Dekanı Prof. Dr. Süleyman Sarıtaş ebediyete intikalinin 4’üncü yılında, TOBB ETÜ’de düzenlenen törenle anıldı. TOBB Başkanı ve TOBB ETÜ Mütevelli Heyet Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu anma törenine gönderdiği mesajda Prof. Sarıtaş’ın akademik dünyaya ve mühendislik alanına çok önemli katkıları olduğunu belirtti.​ ​

 

TOBB ETÜ'deki anma törenine TOBB ETÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Güven Sak, öğretim üyeleri, mezun öğrenciler, öğrenciler ve idari personel katıldı. Anma töreninde Prof. Dr. Süleyman Sarıtaş'ın eşi ve oğlu da hazır bulundu.      

Anma törenine, TOBB ve TOBB ETÜ Mütevelli Heyet Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun yazılı mesajı okunarak başlandı. Hisarcıklıoğlu mesajında, "Üniversitemiz Mühendislik Fakültesi Kurucu Dekanı, çok değerli bilim adamı Prof. Dr. Süleyman Sarıtaş'ın ebediyete intikalinin 4'üncü yılı vesilesiyle düzenlediğiniz anma törenine şehir dışındaki yoğun programım dolayısıyla katılamadım. Ama biliniz ki kalbim, şu an orada değerli hocamızı anmak için toplanan sizlerle birlikte" diyerek başladığı mesajında, Sarıtaş'ın akademik dünyaya ve mühendislik alanına çok büyük katkıları ile mümtaz bir şahsiyet olduğunu ifade etti. TOBB ETÜ'yü çok büyük hayal ve hedeflerle kurarken kendisinin engin tecrübesi ve ilminden yararlanma fırsatı bulduklarını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, "Üniversitemizde genç arkadaşlarımıza aktardığı bilgi ve deneyimler, ülkemizin geleceğini yönlendirecek öğrencilerimiz için paha biçilmez derecede önemliydi. Ölümünün 4'üncü yıldönümünde Prof. Dr. Süleyman Sarıtaş hocamızı sevgi, şükran ve rahmetle anıyorum. Onun yetiştirdiği öğrencilerin de onun ilim bayrağını gururla taşıyacağına tüm kalbimle inanıyor, hepinizi saygı ve sevgilerimle selamlıyorum" dedi.

-Prof. Dr. Sarıtaş'ı hayırla anıyorum

TOBB ETÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Sak ise Üniversite'nin geleceğini konuşurken geçmişi ve kimlerin emeği ile bugünlere gelindiğinin unutulmaması gerektiğini belirterek, Prof. Dr. Sarıtaş'ın TOBB ETÜ'ye kuruluşundan itibaren büyük katkıları olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Sarıtaş'ı ilk kez Üniversite'nin mütevelli heyetinde iken tanıdığını bildiren Sak, O'nun hep savunduğu 'ortak eğitim uygulayan üniversite' rüyasını bugün gerçekleştirdiklerini söyledi.

-Prof. Dr. Süleyman Sarıtaş kimdir?

1952 yılında Amasya'nın Gümüşhacıköy ilçesinde doğdu. Sırasıyla ODTÜ'nün Ankara ve Gaziantep yerleşimleri ile Gazi Üniversitesi'nde görev yaptı. Türk Toz Metalürjisi Derneğini 1995 yılında kurdu ve vefatına kadar başkanlığını yaptı. TOBB ETÜ'de 2004 yılında  Mühendislik Fakültesi'ni kurdu. 19 Kasım 2008 günü ortak eğitim ile ilgili bir toplantıdan dönerken, Ankara'ya 30 kilometre kala geçirdiği trafik kazasında yaşamını yitirdi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA