TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

​“İşi markalaştırmamız lazım”


21.11.2012 / Çanakkale​TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Para kazanmak, daha zengin olmak, dünyanın ilk 10 ülkesi içerisine girmek istiyorsak, ne yaparsak yapalım işi markalaştırmamız lazım" dedi. ​

 

HABER FOTOĞRAFLARINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, Çanakkale Ticaret Borsası, Biga Ticaret ve Sanayi Odası, Biga Ticaret Borsası ve Gelibolu Ticaret ve Sanayi Odası tarafından düzenlenen Çanakkale’ye Değer Katanlar Ödül Töreni’ne katılmak üzere Çanakkale’ye geldi.

Törenin yapılacağı Çanakkale TSO Kongre ve Fuar Merkezi’ne gelen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, burada Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ile birlikte ''Atatürk'ün Çanakkale Ziyaretleri Fotoğrafları'' ve ''17-18. Yüzyıl Çanakkale Gravürleri'' sergilerinin açılışını gerçekleştirdiler.

Hisarcıklıoğlu ve Bakan Yazıcı sergiyi gezdikten sonra Çanakkale’ye Değer Katanlar Ödül Töreni’ne geçtiler.

Törende yaptığı konuşmada markalaşmanın önemine işaret eden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Para kazanmak, daha zengin olmak, dünyanın ilk 10 ülkesi içerisine girmek istiyorsak, ne yaparsak yapalım işi markalaştırmamız lazım. Önce ülkemizi markalaştırmamız lazım. Ama Çanakkale’ye düşen de Çanakkale’yi markalaştırmak. Çanakkale markası üzerine yatırım yapıyor olmamız lazım. Tüccarlarımıza da söylüyorum, iş adamlarımıza da söylüyorum; ne iş yaparsanız yapın, markalaşın” dedi.

 

-“Çanakkale demek Türkiye demek”

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Çanakkale demek, Türkiye demektir. Rahmetli babamın Kayseri Lisesi’nden mezun olanlarla ilgili albümü vardı. Ona baktığım zaman Çanakkale Savaşları'nın olduğu dönemde Kayseri Lisesi iki sene üst üste mezun verememiş. Çünkü lise iki ve üçüncü sınıfta okuyan bütün gençler burada rahmete kavuşmuş” dedi.

Hisarcıklıoğlu, yeni Türk Ticaret Kanunu'nun hazırlanması konusunda tüm özel sektör adına Bakan Hayati Yazıcı'ya teşekkür etti. Hisarcıklıoğlu, “Türk Ticaret Kanunu küçük ve orta boy işletmelerin yıllık üzerinden kaldırılan yük tam 6 milyar Türk lirası oldu” ifadelerini kullandı.

-Bedava para

TOBB Başkanı, “Ben size bedava paranın adresini gösteriyorum. Aynı iş kolunda faaliyet gösteren iş ortağınla işini ortak et. Birleşin. Eğer iki kişi iyi ortaksa üçüncü ortak benim diyor. Şu üçüncü ortağı alırsanız şu bileği kimse bükemez arkadaş. Bütün dünya artık, bütün gelişmiş ülkelerde iki aynı sektörde üretim yapan şirket birleşiyor, evleniyor. Niye, Pazara daha çok hakim olabilmek için. Çok üreten, çok alan, satan kazanıyor. “Ben dükkanımı açarım, kimseye hesap vermem' mantığından kurtulacaksın” diye konuştu.

 

-“ Doğru yapılan işi alkışlamamız lazım”

Çanakkale TSO Kongre ve Fuar Merkezi’ni çok beğendiğini ifade ederek Çanakkale TSO Yönetimine teşekkür eden Hisarcıklıoğlu, “Doğru yapılan işi alkışlamamız lazım. Doğru işleri takdir etmemiz lazım. Eksik olan işlerde de kırmadan, üzmeden söylüyor olmamız lazım. Her insanın eksiği noksanı olur. Noksansız bir Allah.

Bütün makamlar mevkiler geçici. Kim kazanacak bundan. Çanakkale kazanacak. Bu fuar merkezinden kim kazanacak. Çanakkale kazanacak. Çanakkale’deki sanayicilerimiz kazanacak” dedi. 

 

-“Rekabetin olmadığı yerde kalite olmaz”

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi olarak Çanakkale’ye katkı sağlayacaklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Biraz sonra Çanakkale’ye fakülte hizmeti verme noktasında bir protokol imzalayacağız. Bu da şunu getirecek. Çanakkalemizde üniversitemiz var. İkisi ortak sinerji yaratıp beraber hizmet edebilme, aynı zamanda rekabeti getirecek. Rekabetin olmadığı yerde kalite olmaz. Bakın eğitim ve öğretimde rekabetin önünü ne kadar açarsak o kadar kalite gelir. Bakın özel okulların yapılması ne getirdi? Devlet ben eğitim veririm deseydi tek tip adam yetiştirmeye çalışırdı. Onu da yetiştiremezdi. Şimdi özel okullarla beraber, vakıf üniversiteleri ile beraber rekabet geldi. Rekabetle beraber de kalite geldi” şeklinde konuştu. 


-Yazıcı: “Avrupa Tır Sözleşmesini getiriyoruz”

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ise, gümrüklerle ilgili yeni uygulamalar olacağını söyledi. Bakan Yazıcı, yenilikleri tanıtacaklarını belirterek, “Yerinde gümrükleme yapacağız. İşletmende gümrük işletmelerini yapacaksın, mühür vurulacak, yola koyulup gideceksin. Bunu devreye sokacağız. 1 Aralık’tan itibaren Avrupa TIR sözleşmesi uygulamasını getiriyoruz. Londra’dan yola çıkan eşya yüklü TIR, geçtiği ülkelere ayrıca teminat yatırmaksızın, belirlenmiş standartları yerine getirmek suretiyle, varış yerine hızla yoluna devam edecek. Türkiye’nin tüccarı, sanayicisi, esnafı sanatkarı hep birlikte sağladığımız güven ve istikrarla hem kazanıyoruz, hem kazandırıyoruz. Kayıt dışını ne kadar aşağıya indirirsek, yük taşıyanların yükü de o kadar azalır. Bu alanda belki bu aşamada kamuoyuyla paylamamız doğru olmayan çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

-TOBB ETÜ’den Çanakkale’ye fakülte

Törenin ardından, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın şahitliğinde, Çanakkale Üniversitesi ile TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi arasında işbirliği protokolü imzalandı.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve Bakan Yazıcı, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yaptırılan iş merkezini de hizmete açtı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA