TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

UNWTO’nun ödülleri Turizm Zirvesi’nin gala gecesinde verildi


16.11.2012 / İstanbulBirleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün (UNWTO) turizme katkıda bulunanlara verdiği Ulysses Ödülleri TOBB’un evsahipliğini yaptığı BM UNTWO Kent Turizmi Küresel Zirvesi Gala Yemeği’nde verildi. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu yemekte yaptığı teşekkür konuşmasında, toplantıların yüksek bir performansla gerçekleştiğini belirterek, “Hepimize vizyon kazandıran bir gün oldu” diye konuştu.​ ​

 

HABER FOTOĞRAFLARINI İNDİRMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

 

Haliç Kongre Merkezi'nde, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın da katılımıyla düzenlenen gala yemeğinin açılış konuşmasını yapan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, seçkin bir topluluğa ev sahipliği yapmaktan onur duyduğunu belirtti.

Toplantılar vesilesiyle katılımcılara İstanbul'u tanıtma fırsatı da yakaladıklarını belirten Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi:

''Büyük Türk şairlerinden Yahya Kemal'e bir seyahat sonrasında sormuşlar; 'gittiğiniz yerin en çok neyini sevdiniz?' diye. O da şöyle cevap vermiş; 'İstanbul'a dönmesini' demiş. Sizlerin de İstanbul'u özleyerek, tekrar ziyaret etmek isteyeceğinize yürekten inanıyorum. Sabahki toplantıda Türkiye'nin doğası ve tarihinden bahsetmiştim, şimdi de akşam yemeğinde dünya tarihinin en köklü ve geniş mutfaklarından olan Türk mutfağını tanıma fırsatı bulacaksınız.''

-İstanbul’un güzellikleri Rıfai’yi büyüledi

Birleşmiş Milletler Turizm Örgütü Genel Sekreteri Taleb Rıfai ise İstanbul'un tarihi güzelliklerinin kendisini etkilediğini belirterek, ''Ayasofya'da çok özel bir duygu yaşadım. Ne kadar büyük bir ülke ve millet ki; bir camiyi müzeye dönüştürmüş ve barış için büyüklüğünü göstermiş. Bir hapishaneyi otele dönüştürmüş'' dedi.

Turizm alanında Türkiye'de önemli bir projeyi gerçekleştirdiklerini anlatan Rıfai, ''Bu akşam turizm konusunda yaratıcı çözümler geliştirenleri ödüllendireceğiz. Turizmde mükemmeliyete ulaşmak önemlidir. Biz de proje sahiplerine desteklerimizi sürdüreceğiz'' ifadelerini kullandı.

Dünya turizmine katkılarından dolayı onur ödülüne layık görülen Prof. Dr. Erik Cohen de yaptığı konuşmada, kendisinin aslında sosyolog olduğunu turizmi de sosyoloji gibi incelediğini belirterek, şunları kaydetti:

''Modern hayatın otantik olduğu gözlerden kaçıyor. Modern turistler gerçekten otantik. Modern dünyada insanların birden çok evi olabiliyor. İnsanlar sürekli hareket ediyor, daha fazla göç ediyor. Evden ayrıldıktan sonra aynı eve geri dönme artık geçerli olmuyor. Batı dünyasında turizm günlük hayatın bir parçası halinde. Turizme yatırımın önemi tartışılmaz.''

-Bakan Günay, ödül verdi

Gala yemeğinin ardından ''Kamu Politikasında İnovasyon'', ''Kurumsal İnovasyon'', ''STK'larda İnovasyon'', ''Araştırma ve Teknolojide İnovasyon'' kategorilerinde, turizm konusunda yaratıcı çözümler geliştiren 10 ayrı ülkeden 13 proje sahibine ödül verildi. 
Belçika ve Malezya temsilcilerine ödüllerini Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay takdim ederken, İspanya ve Kenya temsilcilerine de ödüllerini İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu verdi.

Gala yemeğine, Bakan Günay ve Vali Mutlu'nun yanı sıra, Arap Turizm Örgütü Başkanı Bandar Bin Fahd Al Fuhaid ile turizm sektöründen çok sayıda yerli ve yabancı davetli katıldı. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA