TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

TOBB Gaziantep’e Fen Lisesi yapacak


14.11.2012 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) Gaziantep’e yapacağı 16 derslikli fen lisesi binası, 200 öğrenci kapasiteli yurt binası, spor salonu ve öğretmen lojmanı için yapılan protokol töreninde konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, geleceği tasarlamanın en etkili yolunun eğitime yatırım yapmaktan geçtiğini bildirdi.​ ​

 

HABER VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ.

 

Fen Lisesi için yapılan protokol törenine;  TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Gaziantep Milletvekilleri Nejat Koçer, Ali Şahin, Derya Bakbak, Halil Mazıcıoğlu, Mehmet Sarı, Mehmet Erdoğan, Şamil Tayyar, Hüseyin Çelik, Mehmet Şeker, Ali Serindağ ve Edip Semih Yalçın, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faik Yavuz, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ali Kuseyri, Gaziantep Valisi Erdal Ata, Gaziantep Sanayi Odası Başkanı Adil S. Konukoğlu, Gaziantep Ticaret Odası Başkanı Mehmet Aslan, Gaziantep Ticaret Borsası Başkanı Ömer Çelik, Islahiye Ticaret Odası Başkanı Kemal Vural ve Nizip Ticaret Odası Başkanı Mehmet Özyurt katıldı.

Hisarcıklıoğlu törende yaptığı konuşmada Gaziantep’in her türlü yatırımı hak ettiğini vurguladı. Kentin, ülkemizin en önemli şehirlerinden bir tanesi olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Organize Sanayi Bölgeleriyle, birçok sanayi alanları, küçük sanayi siteleri ve serbest bölgesi ile Anadolu kaplanlarının öncüsü bir ilimiz. Anadolu kaplanlarına örnek olmuş bir ilimiz. Bu başarının sırrını biliyoruz. Milletvekillerinin, sanayici ve iş adamlarının, STK’ların, halkın el ele olması marka şehri ortaya çıkartıyor. Bakın bugün burada Sayın Bakanımız var, Vekillerimiz var, Oda ve Borsa Başkanlarımız var. Şehir için bir araya gelmişler. Böyle birlik ve beraberlik olunca o şehrin zenginleşmesinin önünde kimse duramıyor” diye konuştu.

-Geleceği tasarlamanın yolu

Başta Bakan Şahin olmak üzere Gaziantep için çalışan tüm milletvekili, başkan ve kentin ileri gelenlerine teşekkür eden TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Geleceği tasarlamanın en etkili yolu eğitime yatırım yapmaktan geçiyor. Biz 10’lar kulübüne girmek istiyorsak mutlaka daha verimli üretim yapar hale gelmek zorundayız. Şu anda Almanya’da çalışan bir kişi, yılda ortalama 85 bin dolar katma değer üretiyor, ABD’de 105 bin dolar katma değer üretiyor, biz de ise sadece 35 bin dolar katma değer üretiyor. Oradaki çalışanlar dört kollu mu? Hayır! Neden daha fazla katma değer üretiyorlar. Çünkü çok iyi eğitimli insan kaynağına sahipler.

Verimlilik düzeyini üç katına çıkartmak istiyorsak eğitime daha güçlü yatırım yapmamız gerekiyor. Türkiye’nin ileri teknoloji üretimine geçmesi için eğitimde vites yükseltmesi gerekiyor.  Koreli tek bir şirketin, Samsung’un, Ar-Ge mühendisi sayısı, Türkiye’nin toplam Ar-Ge mühendisi sayısından daha fazla. Bunu değiştirmemiz için icat çıkartan gençlerimizin sayısını hızla arttırmamız gerekiyor.

Son yıllarda Milli Eğitim Bakanlığımızın bütçesinin büyük bir artış göstermesini, Ar-Ge’ye ayrılan kaynakların artmasını büyük memnuniyetle karşılıyoruz. İnsan kaynağı alanında bir atılım yapmadan, uzun vadede Ar-Ge yatırımlarının ekonomik getirisini beklemek pek gerçekçi olmaz. Daha kaliteli üretim zihniyetine, dünyanın en büyük 10 ekonomisinin gerektirdiği zihniyete geçebilmek için daha eğitimli insan kaynağına ihtiyacımız var. Bu tespiti yaparken çok büyük bir avantajımızın da olduğunu biliyoruz. Bizim en büyük sermayemiz genç nüfusumuz. Bu yaklaşımla, hareket ederek ilköğretim okullarından başlayarak eğitimin her kademesine destek olmak için taşın altına elimizi koyduk! Şu ana kadar 22 ilde okul yapımına 70 milyon lira harcadık. Son yaptığımız girişimlerle 8 ilimizde daha okul yapımına başlıyoruz.”

-“Sadece biz kazanalım anlayışında değiliz”
  
İş adamları olarak sadece biz kazanalım bize yeter anlayışında olmadıklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, kazanırken ülkelerine kazandırmanın peşinde olduklarını ifade etti. “Biz sadece kendi geleceğini düşünen iş adamları olamayız! Biz aynı zamanda ülkemizin geleceğini de düşünmek zorundayız” diyen TOBB Başkanı şunları kaydetti: “Bizim iş adamlığımız başka memleketlerdeki iş adamlığına benzemez. Biz her şeyden önce memleket sevdalısıyız! Bu çalışmamızda yalnız değildik elbette. Okulun arsa tahsisini yaparak projemize değerli katkılarda bulunan Sayın Valimize teşekkür ediyorum. Bu hayırlı işe öncülük ettikleri için Gaziantep’te iş alemi için müthiş çabalar gösteren Oda ve Borsa başkanlarıma özellikle teşekkür ediyorum. Yatırımlarımızın Gaziantep’imize hayırlı olmasını diliyorum.”

 

-Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Şahin:''Biz varımızla, yoğumuzla, canımızla bu memleketin hizmetinde, milletin hizmetkarı olmaya devam edeceğiz''

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin de, Gaziantep'te kullanılan ''varını veren utanmamış'' sözünü hatırlatarak, ''Biz varımızla, yoğumuzla, canımızla bu memleketin hizmetinde, milletin hizmetkarı olmaya devam edeceğiz'' dedi.

Yeteneğin, bilginin, inovasyonun ön plana çıktığı yeni bir dünya düzeninin etkili olduğunu belirten Şahin, rekabetin yönetildiği bu dönemde istikbalin ve istiklalin en önemli gerçeğinin eğitim olduğunu belirtti.

Eğitim olmadan konulan hedeflere ulaşmanın mümkün olmayacağını ifade eden Şahin, hükümet olarak en fazla kaynağı eğitime ayırdıklarını hatırlattı.

Eğitimle ilgili gerek fiziksel altyapı, gerek bütçe, gerekse öğretmen ihtiyacı bakımından pozitif ayrımcılık yaptıklarını belirten Şahin, memleketi Gaziantep'teki eğitim yatırımlarına ilişkin de bilgi verdi.

Gaziantep'i sanayisiyle, kültürüyle, turizmiyle yükselen bir yıldız olarak nitelendiren Bakan Şahin, kentin güven ve huzuru tesis etmiş, yerel kalkınmayı başarmış bir şehir olduğunu söyledi.

Göç alan kente insanların aş, iş umuduyla geldiğini dile getiren Şahin, ''Bize düşen, bu umuda gelen yolculuğu negatiften pozitife çevirmek, herkesin geldiği bu şehirde huzurlu, mutlu yaşamasını sağlamak'' diye konuştu.

Türkiye'nin gelecek hedeflerine ulaşmasında eğitimin önemine değinen Şahin, insanlara fırsat eşitliği vermek, eğitimin önündeki engelleri kaldırmak için çalıştıklarını söyledi.

Gaziantep'te kullanılan 'Varını veren utanmamış' sözünü hatırlatan Bakan Şahin, ''Biz varımızla, yoğumuzla, canımızla bu memleketin hizmetinde, milletin hizmetkarı olmaya devam edeceğiz. Bütün gücümüzü ülkemiz için, çocuklarımızın geleceği için kullanacağız'' dedi.

-Vali Ata

Gaziantep Valisi Erdal Ata ise yapılacak fen lisesinin kent için önemli olduğunu belirtti.Eğitim sorunu çözülmeden başka sorunları çözmenin mümkün olmadığını ifade eden Ata, Gaziantep'in sanayi, ticaret, turizm olarak gelişmiş, bölgenin marka kenti olduğunu söyledi.

Eğitimde istenilen düzeye gelmek için çalıştıklarını dile getiren Ata, bununla ilgili kamu yatırımlarının yanı sıra  hayırseverlerin de önemli katkılar sunduğunu söyledi.

Kentte 104 okulun inşasının devam ettiğini dile getiren Ata, ''Gaziantep, 2013'te eğitim alanındaki yatırımlarla ilgili altın çağını yaşayacak'' dedi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA