TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Yüzyılımızın adı ‘girişimcilik’


13.11.2012 / AnkaraTEPAV’da düzenlenen Girişimcilik Politikaları Konferansı’nda konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, yaşadığımız yüzyılın girişimcilik yüzyılı olduğunu belirterek, Türkiye’yi daha iyi noktalara girişimcilerin taşıyacağını söyledi.​ ​

 

HABER VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ.

 

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) tarafından düzenlenen Girişimcilik Politikaları Konferansı TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve ABD Ankara Büyükelçisi Francis Riccardione’nin açılış konuşmalarıyla gerçekleştirildi.
Hisarcıklıoğlu konuşmasında, “Girişimcilik, zenginlik demektir. Zenginleşmek isteyen girişimci sayısını arttırmak zorunda'' ifadesini kullandı.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, son yıllarda Amerika Birleşik Devletleri ile ekonomik iş birliği alanının hızla genişlediğini belirterek, yapılan çalışmaların birçoğunun Türkiye'de ve bölgede girişimciliğin geliştirilmesi üzerine kurulu olduğunu söyledi.

Türkiye'nin hızla büyüyen ve dönüşen ekonomisi, dinamik nüfusu ve cesur müteşebbisleriyle bölgesinin ve dünyanın önemli aktörlerinden biri olduğuna dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi:

''Türkiye'nin ekonomik dönüşümünün izlerini 1980'lere kadar götürebiliriz. 30 yıl önce Türkiye kırsal ekonomiden sanayi ekonomisine geçişi Rahmetli Özal'ın sayesinde başlamıştı. O zamanlar Türkiye'nin yıllık ihracatı 3 milyar dolar idi. Bunun yüzde 92'si de tarım ürünüydü, 5 ana ürün satıyorduk dünyaya. Bugünkü geldiğimiz noktada işte başarı hikâyesi burada, Türk özel sektörüyle Türk girişimcisi önü açıldığı zaman nasıl ortaya koyacağını gösterdi.

Türkiye'de petrol ve doğalgaz yok. Ama Türkiye'de müthiş bir müteşebbis ruh var. Bunu da 30 yıl önce keşfettik. Türkiye 150 milyar dolar ihracat yapan her yıl bu ihracatını artıran, yaptığı ihracatın da yüzde 92'si sanayi malları haline gelmiştir.''

Türkiye'nin, dünyanın 16'ıncı, Avrupa'nın ise altıncı büyük ekonomisi haline geldiğini ifade eden Hisarcıklıoğlu, İtalya ve Çin arasındaki en güçlü özel sektörün Türkiye'de olduğunu söyledi.
TOBB'un girişimciliği geliştirmek için çalışmalara başladığını, özellikle girişimciliğin zayıf olduğu bölgelerde yoğun olarak çalıştıklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, ''Türkiye ekonomisini bugünlere girişimcilerimiz getirdi. Türkiye'yi çok daha iyi yerlere taşımak da yine girişimcilerimizin elinde. Çünkü girişimcilik yüzyılında yaşıyoruz ve girişimcilik, zenginlik demektir. Zenginleşmek isteyen girişimci sayısını arttırmak zorunda. Çünkü, girişimci demek yeni bir ekmek kapısı demek, girişimci demek refah demek, girişimci demek umut demek, huzur demek, ilerlemek demek'' diye konuştu.

-''Kızların çalışması için zihniyet devrimine ihtiyaç var''-

Kadın girişimcilerin sayısını arttırmak için Kadın Girişimciler Kurulu kurduklarını bildiren Hisarcıklıoğlu, nüfusunun yarısı kadın olan Türkiye'deki 1,5 milyon girişimci içinde kadın girişimci sayısının 70 bin olduğunu vurguladı. Hisarcıklıoğlu, kadın istihdamına bakıldığında ise dünya ortalamasının yüzde 47, Avrupa ortalamasının yüzde 60'lar seviyesinde olduğunu, Türkiye'de ise bu oranın yüzde 25 olduğunu kaydetti.

''Kızların iyi okul okusun evde otursun'' anlayışının değişmesi için zihniyet devrimine ihtiyaç olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:

''Anne ve babalara sesleniyorum, çocuklarınıza haksızlık yapmayın. Adaletsiz olan her şey yıkılmaya mahkum. Türkiye'de 100 yıl önce de işletme, sanayi tesisi vardı. Ama bakıyorsunuz 100 yıllık işletme Türkiye'de kaç tane var derseniz, iki elin parmaklarını geçmez. Niye? Anne ve babaların yapmış olduğu haksızlıklar. Bakın kız çocuklarını, damat gelecek diye mirastan arındırıp, erkek çocuklarının üzerine bina ettiğiniz zaman, işletmeler ikinci nesil gitmiyor. Niye? Haksız miras bırakıyorsun anne-baba olarak. Ondan sonra iki oğlan birbiriyle tutuşuyor. Çünkü kıza haksızlık yaptın. Haksızlık üzerine kurulan her türlü düzen yıkılmaya mahkûmdur.''

-''Esas zenginlik girişimcilik''

TOBB tarafından Genç Girişimciler Kurulu'nun da kurulduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin yaş ortalamasının 28,5 yaş altında olduğunu, çok genç bir nüfusa sahip olunduğunu, bu genç nüfusun doğru yönlendirilmesi halinde ''Türkiye'nin patlayacağı nokta''nın bu olacağını ifade etti.

Dünyanın en fakir 48 1 ülkesinin içinde 22 İslam ülkesinin bulunduğunu, petrol ve doğalgazın zenginlik getirmediğini esas zenginliğin girişimcilik olduğunu bildiren Hisarcıklıoğlu, girişimcilere destek olmak amacıyla ''Melek Yatırımcılık'' ve girişim sermayesi konusunda önemli adımlar atıldığını anlattı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA