TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

TOBB Kayseri’ye fen lisesi yapacak


13.11.2012 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Kayseri’de 16 derslikli Fen Lisesi inşa edecek. Lise yapımına ilişkin protokol töreninde konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, eğitime verdikleri öneme vurgu yaparken, 21’inci asırda en büyük gücün iyi eğitimli genç nüfus olduğunu söyledi.​ ​

 

HABER VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ.

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde Ankara’da TOBB Birlik Merkezi’nde gerçekleştirilen Kayseri’de Fen Lisesi yapımına ilişkin protokol törenine, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, TBMM Başkan Vekili ve Kayseri Milletvekili Sadık Yakut, Kayseri Milletvekilleri Pelin Gündeş Bakır, Ahmet Öksüzkaya, İsmail Tamer ve Yaşar Karayel, Kayseri Valisi Şerif Yılmaz, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faik Yavuz, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Boydak, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı  Mehmet Özhaseki, Kayseri Ticaret Odası Başkanı M. Asaf Mehmetbeyoğlu, Kayseri Ticaret Borsası Başkanı Şaban Ünlü, Yahyalı Ticaret Odası Başkanı Veyis Niyazioğlu,   Develi Ticaret Odası Başkanı Mustafa Maşlak ve Bünyan Ticaret Odası Başkanı Naim Yavuz katıldı.

Hisarcıklıoğlu törende yaptığı konuşmada TOBB olarak eğitime büyük önem verdiklerini belirtti. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Türkiye’nin doğalgazı, petrolü yok. En önemli gücü genç nüfusu. Eğer gençlerimizi iyi yetiştirebilirsek, 21’inci asrın en önemli gücüne sahip oluruz” dedi.

Türk özel sektörü olarak sosyal sorumluluk anlayışı kapsamında, bu faaliyetleri yaptıkları bildiren Hisarcıklıoğlu, “22 ilde ilköğretim okullarından başlayarak, okullar yaptık” ifadesini kullandı.

 

- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da, ''Bu ülkenin iradesine konulan irade her zaman daha iyisini yapmak zorundadır. Halkımız kazanımlarından geri dönemez. Mutlaka daha iyisini yapmak durumundayız'' dedi.

Dünyanın büyüdüğünü ama Türkiye'nin dünyadan daha hızlı büyüdüğünü, Türkiye'nin büyüdüğünü ama Kayseri'nin Türkiye'den daha hızlı büyüdüğünü ifade eden Yıldız, sanayide, ticarette ve şehircilikte örnek çalışmalara imza atan Kayseri'de eğitimin de bunların gerisinde kalamayacağını söyledi.

Yıldız, Kayseri'nin çok dinamik bir şehir olduğuna, bu dinamizmin bütün sektörleri harekete geçirmek durumunda olduğuna işaret ederek, kentin Ankara, İstanbul ve İzmir'in ardından 4 üniversiteye sahip olduğunu ve daha modern bir fen lisesinin de gerekli görüldüğünü söyledi.

-Vali Yılmaz: ''hayırseverler bin 508 derslik yaptı''

Törende konuşan Kayseri Valisi Şerif Yılmaz ise Kayseri'nin eğitim öğretim ile ilgili en büyük özelliğinin hayırseverlerin vermiş olduğu katkı olduğunu belirtti.

Son 10 yılda Kayseri'de yapılan derslik sayısında özel sektörün devleti geride bıraktığına vurgu yapan Yılmaz, ''Kayseri'de son 10 yılda devlet tarafından yapılan derslik sayısı bin 422 iken, hayırseverlerin yaptığı derslik sayısı ise bin 508'' dedi.
-DEİK ve Oran Kalkınma Ajansı arasında protokol imzalandı

Öte yandan Kayseri Fen Lisesi’nin yapımına ilişkin törenin hemen ardından, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) ile Orta Anadolu (Oran) Kalkınma Ajansı arasında bir protokol imzalandı. Kalkınma Ajansları ile DEİK arasında oluşturulan işbirliği sonucu yapılacak anlaşmaların ilki olan protokole TOBB/DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile  Oran Kalkınma Ajansı Başkanı ve Kayseri Valisi Şerif Yılmaz imza attı.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu protokolün önemine işaret ederken, projenin bütün şehirleri iş dünyası ile buluşturmayı hedeflediğini anlattı.

DEİK’in çalışmaları hakkında bilgi veren Hisarcıklıoğlu, 109 ülkeyle karşılıklı iş konseyi bulunduğunu ifade etti.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA