TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

50 milyon turist, 50 milyar dolar gelir hayal değil


09.11.2012 / Marmaris Muğla​​ Marmaris Ticaret Odası Vergi Ödül Töreni ve Marmaris Yarımadası Stratejik Planı Sunumu toplantısında konuşan TOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu 2023 yılında 50 milyon turist, 50 milyar dolar turizm geliri hedefinin hayal olmadığını söyledi. ​

 

HABER VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ.

 

Hisarcıklıoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile birlikte katıldığı toplantıda yaptığı konuşmada Marmaris’in sahip olduğu avantajlar üzerinde dururken, turizmin önemini anlattı. Bakan Günay’ın yaptığı başarılı çalışmalardan söz eden Hisarcıklıoğlu marifetin iltifata tabi olduğunu vurguladı. Günay’ın uluslararası arenada birçok ödül aldığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Anadolu’nun her yeri tiyatroyla tanıştı. Müzelerimizde sergilenen eser sayısı müthiş arttı” diye konuştu. Hisarcıklıoğlu, Marmaris Ticaret Odası’nın da vizyonunu ortaya koyarak, ‘balevi’ gibi önemli bir projeye imza attığını ifade etti.

Stratejik planın en basit anlatımıyla yol haritası anlamına geldiğini belirten Hisarcıklıoğlu, “Dünya çok hızlı değişiyor. Artık her sabah planlarınızı yeniden gözden geçirmek zorundasınız” dedi.


-“Marmaris yeryüzünün cenneti”


Marmaris’in adeta yeryüzü cenneti olduğunu bildiren Hisarcıklıoğlu, “Bu kadar güzelliği daha fazla paraya çevirmemiz lazım. Bu kadar yeter derseniz hepimiz sınıfta kalırız” diye konuştu. Hisarcıklıoğlu, 30 yılda Türkiye’nin çok önemli mesafeler kat ettiğini anlatırken, Turgut Özal’ın hedeflerini ve bugün gelinen noktayı örnek olarak gösterdi. Turizm sektörünün ülke ekonomisine yaptığı katkıyı hiçbir sektörün yapmadığını dile getiren Hisarcıklıoğlu, turizmde satılan her ürünün ihracat anlamına geldiğini kaydetti.


Artık zihniyeti değiştirmek ve hedefleri büyütmek zorunda olduklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu, zengin turistleri Türkiye’ye çekmek gerektiğine vurgu yaptı. Markalaşmanın önemini dile getiren TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “İşinizi markalaştırmadan kazanamazsınız. İkinci önemli konu da pazarlama.” dedi.


İşadamlarının nitelikli eleman bulamamaktan ve istihdam üzerindeki yüklerden şikayet ettiğini belirten Hisarcıklıoğlu, bunun çaresinin UMEM Beceri’10 Projesi’nde olduğunu belirtti. Kadın girişimcilere verdikleri önemden de bahseden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu “Moda diye değil, zengin olmak istediğim için kadın girişimcilere çok önem veriyorum. Ne kadar çok girişimiz olursa, o kadar zenginiz demektir” ifadesini kullandı.


-“Dünya barışının teminatı turizmdir”

 

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ise konuşmasında Marmaris Balevi’nin önemine dikkat çekerek, “Bugün bal tadında bir gün yaşıyoruz. Balevinin açılması için emek veren herkesi kutluyorum” dedi.


“Turizm’den 1 milyar dolar elde etmek Türkiye için bir hayaldi. Ama geçen yıl ki rakam 31.4 milyar dolardı” ifadesini kullanan Bakan Günay, turizmin hem ekonomik hem de sosyal bir sektör olduğunu vurguladı. Günay, dünyada barışın sağlanmasının teminatının turizm olduğunu ifade etti.

Koyları kapatıp evler yapmanın turizm sektörünün önünde engel olduğunu bildiren Günay, “Türkiye turizmi artık daha yüksek gelir gruplarına hitap eder hale gelmeli” dedi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA