TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Marmaris ‘bal evi’ ile markalaşmaya adım attı


09.11.2012 / MuğlaTOBB Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu, Marmaris Balevi’nin açılışında yaptığı konuşmada markalaşmanın önemine işaret ederken, Balevi ile Marmaris’in zenginleşmeye bir adım daha attığını söyledi. ​ ​

 

Marmaris Ticaret Odası’nın desteğiyle kurulan Balevi’nin açılışı Marmaris’in Osmaniye Köyü’nde gerçekleştirildi. Açılışa TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da katıldı.

Hisarcıklıoğlu açılışta yaptığı konuşmada Marmaris’in sahip olduğu imkanlara ve doğal güzelliklere dikkat çekerek, “Allah bu coğrafyaya herşeyi vermiş. Anadolu’nun bozkırıyla mukayese edildiğinde ne kadar bereketli topraklarda yaşadığınızı fark edersiniz” diye konuştu.

İlçenin zenginliklerinin ortaya çıkması için Marmaris Ticaret Odası’nın önemli çalışmalar yaptığını anlatan Hisarcıklıoğlu, başta Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mehmet Baysal olmak üzere emeği geçenlere teşekkür etti.

Bal evi çalışmasını öven ve markalaşma açısından önemine işaret eden Hisarcıklıoğlu, “Bu bir vizyon işidir. Dünya çambalının anavatanı olmamıza rağmen yeteri kadar para kazanamıyoruz. Unutmayın, zenginliklerinizi markalaştıramazsanız para kazanamazsınız” dedi.

-Kahve ve yoğurt örnekleri

Hisarcıklıoğlu, kahve ve yoğurt örneklerini vererek markalaşma konusunda daha fazla çalışma yapmak gerektiğinin üzerinde durdu. “Çambalının markalaşması konusundaki bu proje bize geldiğinde, ürünün markalaşması açısından destek verdim” diyen Hisarcıklıoğlu, balın marka olmadan önce köylünün az üretip az satarak geçimini sağladığını hatırlatırken, artık daha fazla üretim ve daha fazla kazanç imkanı doğduğundan söz etti.

En fazla para kazanılan alanın tarım ve hayvancılık olduğunu belirten TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, bu alana daha fazla önem verilmesi gerektiğini vurguladı.

 

-Özünü ve kalitesini bozmadan üretim

 

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da konuşmasında Atatürk’ün “Çalışmadan, yorulmadan, üretmeden yaşamayı alışkanlık haline getirenler, önce haysiyetlerini, sonra hürriyetlerini, sonra da istikballerini kaybederler” sözünü hatırlatarak, üretimin önemine değindi.
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nu çalışmalarından dolayı öven Bakan Günay, “Yeni projeleri dört bir tarafa yayan, ülke üretimini dünyaya tanıtmak isteyen Rifat beye çok teşekkür ediyorum” dedi.
Balın kalitesiyle özünü bozmadan üretim yapılması gerektiğini belirten Günay, kalitenin yanı sıra, sunumunun da ambalajının da daha nitelikli hale getirilmesi üzerinde durdu.


Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mehmet Baysal ise Türkiye’nin dünya çambalı üretiminin yüzde 92’si gerçekleştirildiğini hatırlatarak, Marmaris Balevi’nin kar amacı gütmeyen, sosyal amaçlı bir kalkındırma projesi olduğunu anlattı.

 

 -Padoks Çiftliğini ziyaret


TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Marmaris programı kapsamında Padoks Hotel ve Binicilik Tesisleri’ni de ziyaret ettiler.


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA