TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

“Kanada ile ticareti dengelemeli ve artırmalıyız”


08.11.2012 / AnkaraTOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin Kanada Büyükelçiliği görevine yeni atanan Tuncay Babalı’yı kabul etti. Hisarcıklıoğlu, konuk Büyükelçi Babalı ile görüşmesinde, Türkiye – Kanada ticaretinin Türkiye aleyhine olduğunu belirterek, “bunu dengelemeli ve artırmalıyız” dedi.​ ​

 

Kanada Ticaret Odası ile neredeyse hiç bağlantıları olmadığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Birbirimizi tanımıyoruz. İş dünyasının daha yakın olması gerekir. Bunun için gerekli ortamı hazırlayalım” şeklinde konuştu.

HABER VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ.


Büyükelçi Babalı’dan DTİK üyeleri ile yakın çalışmasını isteyen TOBB Başkanı, Ottova resmi yetkililerine, Türkiye’de farklı illere ziyaret yapmaları durumunda, Odalar aracılığı ile gerekli tüm desteğin verilebileceği mesajını iletmesini söyledi.
 
DEİK bünyesindeki Türkiye - Kanada İş Konseyi’nden de bahseden Hisarcıklıoğlu, İş Konseylerinin ticaretin gelişmesi için önemli olduğunu ifade etti.

TOBB Başkanı, 2012 yılı Temmuz ayı sonu itibariyle Kanada’nın Türkiye’ye doğrudan yatırımlarının 14 milyon Dolar, Türk şirketlerinin Kanada’daki yatırımlarının ise değerinin yaklaşık 2,8 milyon ABD Dolar olduğunu söyledi. 

Konuk Büyükelçi Tuncay Babalı da Kanada ile ilişkileri, ekonomik ilişkileri ve ticaret hacmini arttırarak geliştireceklerini ifade etti.

Ticaretin THY’nin direkt Toronto seferleri ile arttığını belirten Babalı, 20 Eylül’de Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun ziyareti ile 16 yıl sonra ilk defa üst düzey bir ziyaret gerçekleştirildiğini sözlerine ekledi.

Eskiye oranla ilişkilerde büyük bir gelişme olduğunu anlatan Büyükelçi Babalı, “iş dünyasının lideri olarak sizi de bekliyoruz. Türk nüfusta artış var, girişimcilerimiz arttıkça işbirliğimiz artacak” dedi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA