TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türk – Fransız Ticaret Odası kurulacak


01.11.2012 / İstanbulTOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve Fransa Odalar Birliği Başkanı Andre Marcon, İstanbul’da basın mensupları ile sohbet toplantısı düzenledi. Toplantıya, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Tanıl Küçük ve Halim Mete, Türk-Fransız Ticaret Derneği Başkanı Zeynep Necipoğlu ile Türkiye'de faaliyet gösteren bazı önde gelen Fransız markalarının temsilcileri de katıldı. ​ ​

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu konuşmasında, Andre Marcon'a Türkiye ve Fransa arasındaki ekonomik ve siyasi ilişkilerin geliştirilmesine verdiği katkı nedeniyle teşekkür etti.

Hisarcıklıoğlu, Andre Marcon’un, hem Fransa Odalar Birliği Başkan Yardımcılığı döneminde hem de başkan olduğu dönemde, sözde Ermeni soykırımı tasarısına ilişkin aldığı tutumla, Türk Fransız ilişkilerinin zedelenmemesi için büyük çaba sarf ettiğini ve etkili de olduğunu söyledi.

Avrupa Odalar Birliği Başkan Yardımcılığı’na seçilmesi konusunda da kendisinin büyük desteğini gördüğünü belirten Hisarcıklıoğlu, “Eurochambres tarihinde ilk defa Avrupa Birliği üyesi olmayan bir ülkeden başkan yardımcısı seçti" dedi.

-Ekonomik potansiyel artmalı

Fransa'nın dünyanın beşinci büyük ekonomisi olduğuna dikkat çeken TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, 'Türkiye ve Fransa ekonomik işbirliği anlamında potansiyellerini kullanamıyor. 2 milyar dolarlık bir dış ticaret ne Türkiye'nin ne de Fransa'nın potansiyellerini yansıtır. Bunu mutlaka yukarı çekme hedefindeyiz. Bu amaçla Türk ve Fransız şirketlerini birlikte projeler üretmeleri ve işbirliğine gitmeleri bakımından teşvik ediyoruz. Bu karşılıklı olmalı. Türkiye'de halen 400'e yakın önemli Fransız şirketinin yatırımı var. Türkiye'den ise Fransa'da sadece 30 şirket faaliyet gösteriyor. Bunun da artması lazım" diye konuştu.

Türkiye ile Fransa arasındaki ekonomik ilişkilerin sadece ikili düzeyde değil, üçüncü ülkelere yönelik olarak da ciddi gelişme potansiyeli barındırdığına değinen Hisarcrklıoğlu şöyle konuştu: "Türkiye'nin bir Afrika açılımı var. Burada, özellikle Sahra altı Afrika'da Fransız şirketleriyle birlikte önemli projeler geliştirilebilir. Ortadoğu'da ve Balkanlar'da da... Fransa ve Türkiye Odalar Birliği olarak iki ülkenin siyasi ilişkilerine olumlu yansıyacak ekonomik ilişkilerimizi geliştirmek ve üçüncü ülkelerde ortak iş yapmak amacındayız"

-Türk – Fransız odası kuruluyor

Türk ve Fransız odaları arasında işbirliğini güçlendirmek istediklerini vurgulayan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, "Şu anda Edirne ile Lyon, Konya Sanayi Odası ve de Marsilya odası ortak proje yürütüyor. Bu işbirliklerini de geliştirme azmindeyiz" dedi.

TOBB Başkanı, Fransa'daki Türk şirketlerinin sayısının ve faaliyetlerinin artması için Fransa'da bir Türk odası kurulması amacıyla Marcon ile ortak çalışmalar sürdürdüklerini, Almanya'daki odanın model olarak alınacağını belirtti.

Hisarcıklıoğlu, Avrupalı şirketler ve Türk şirketlerinin Mısır, Tunus ve Filistinli şirketlerle ortak işbirliği projeleri geliştireceklerini, bu amaçla ilk çalışmaların Mısır'la başlatıldığını da sözlerine ekledi.

-Marcon: “Türkiye'ye ihtiyacımız olduğu kesin”

Türkiye'de olmaktan çok memnun olduğunu vurgulayan Fransa Odalar Biriği Başkanı Andre Marcon da TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nu özellikle Eurochambres'a verdiği katkılardan dolayı övdü.

"Rifat, her zaman yeni düşünceler getirir. Projelere farklı perspektifler kazandırır ve dinamik bir çalışma olmasını sağlar. Önce onu Eurochambres'da sempati ile karşıladılar. Bir süre sonra ise vazgeçilmez bir partner olduğu ortaya çıktı" diyen Marcon, "Rifat gibi, Türkiye’de, Avrupa için vazgeçilmezdi. Bizim bugün Doğuya yönelmemiz gerektiği açıktır. Yöneleceğimiz başlıca ülke de Türkiye olmalıdır. Türkiye bugün büyüme hızıyla, dinamizmiyle dünyada öne çıkıyor. Türkiye'ye ihtiyacımız olduğu kesin. Avrupa'nın Türkiye'nin bu gücünü neden kullanmadığı anlaşılmaz bir şey" diye konuştu.

Marcon, Türkiye - Fransa ekonomik ilişkilerinin geliştirilmesi konusuna değinerek şunları söyledi: "Birçok alanda işbirliği geliştirme imkanlarımız var. Bunlar için adımlar atılmaya da başlandı. Örneğin eğitim konusunda adımlar atılıyor. Bunları desteklemeye devam edeceğiz. Denizcilik konusunda olduğu gibi işbirliklerimiz sürecek. Fransa'da liman işletmelerini odalar yaptığı zaman ticaretin ülkeye daha yararlı olduğu görüldü. Aksi takdirde lojistik Belçika ve Hollanda'ya kayıyor.

Gıda konusunda da, özellikle Ar-Ge alanında önemli gelişim fırsatları var. Önümüzdeki yıl, Türkiye'de 300 Fransız firmasının katılacağı bir iş platformu toplantısı düzenleyeceğiz. Burada 8 bine yakın görüşme imkanı oluşacağını düşünüyoruz. Biz Fransa Odalar Birliği olarak Fransız KOBİ’lerinin üretim ve işbirliği için Türkiye'ye yönelmelerini istiyoruz. Türkiye bu konuda önemli fırsatlar sunuyor. İstikrarlı ve güçlü bir büyümeye sahip. Fransa'da KOBİ'ler çeşitli engellemelerle karşı karşıya. Türkiye'de gelişmeleri için, dünya pazarlarında rekabet edebilmeleri için büyük bir fırsat kapısı var. Ancak Türkiye'yi iyi tanımıyorlar. TOBB ile birlikte buna çalışacağız.

Türkiye'de yatırımcı konumda bulunan büyük Fransız şirketlerinden de bu konuda yardım bekliyoruz. Fransız KOBİ'lerini yönlendirmeliler. Hangi alanlarda işbirliği imkanı olduğunu göstermeliler. Bunun ötesinde Türkiye'nin sesini nasıl daha iyi duyuracağını da Sayın Hisarcıklıoğlu ile birlikte sürekli konuşuyoruz"

-“Kara bulutlar dağılacak”

Ermeni soykırımı meselesinin ikili ilişkileri yıprattığına dikkat çeken Fransa Odalar Birliği Başkanı Andre Marcon, "İş dünyası insanlar arasında barış sağlanması için çalışır. Biz de bunu yapıyoruz. Ermeni soykırımı konusunun siyasetin bir işi olmadığı düşüncesindeyiz. Baştan beri de açıklıkla bunu savunuyoruz. Bu mesele kesinlikle tarihçilere bırakılmalı. Biz Türkiye ile Fransa arasındaki hem siyasi hem ekonomik ilişkilere zarar veren bu konudaki kara bulutların yakında dağılacağını ve kara kedilerin de ortadan kaybolacağını umuyoruz" dedi.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA