TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu: “Kayserililerin sırrı birlik ve beraberlik”


18.10.2012 / AnkaraCumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de katılımıyla, ATO Congresium'da düzenlenen ''Kadim Kent Kayseri Tanıtım Günleri''nin açılışında konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Kayseri denilince bütün hemşerilerinin koşarak geldiğine işaret ederek, “İşte bizim en büyük zenginliğimiz bu manzara” diye konuştu.​ ​

 

HABER VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ.

 

''Kadim Kent Kayseri Tanıtım Günleri” başta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül olmak üzere, bütün Kayseri sevdalılarını bir araya getirdi. Kayseri Tanıtım Günleri'nin açılış törenine, Gül ve Hisarcıklıoğlu’nun yanı sıra TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Kayseri Valisi Şerif Yılmaz, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Etkinliğin açılışında söz alan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, yoğunluktan dolayı kendilerinin Kayseri gidemediğini ama sözkonusu tanıtım günleri ile adeta Kayseri’nin Ankara’ya geldiğini vurguladı.
Kayseri nasıl zenginleşti? Sorusuyla sıkça karşılaştığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Bunun cevabı birlik ve beraberlik içerisinde marka şehir olması. Birlikte rahmet ve bereket, ayrılıkta azap olduğunu bilerek, Kayseri denilince herkes bir araya geldi. İşte bu birliktelik olunca da kazanç bereketli oluyor. İşin sırrı bu tabloda. Kayserili niye çok kazanıyor diyenler işte bu tabloya baksın” dedi.

Kayseri’nin bütün Anadolu için bir kalkınma modeli olduğunu dile getiren Hisarcıklıoğlu, “Bizim oralarda işin ününü bırak ununa bak diye bir söz vardır. Çok şükür bugün Kayserili, işin ününe de ununa da bakıyor. Bu girişimci ruh artık Türkiye’nin her yerinde yeşeriyor” diye konuştu. Hisarcıklıoğlu, yakında Kayseri’nin dünyanın en önemli kayak merkezlerinden birisi olacağını da sözlerine ekledi.

-Cumhurbaşkanı Gül

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ise konuşmasında ''Ne kadar çok dışa açılır, yüksek standartları şehirlerimize taşır, onları kendimize hedef koyar ve ulaşmak için uğraşırsak hem hayatı güzelleştiririz hem şehirlerimize, bölgelerimize hizmet ederiz'' dedi.

Gül, ATO Congresium'da düzenlenen ''Kadim Kent Kayseri Tanıtım Günleri''nin açılışında konuklara hitap etti. Başkent Ankara'da Kayseri'yi tanıtma vesilesi ile bir araya gelindiğini ifade eden Gül, ''Böyle bir buluşmada ben de aranızda olmaktan büyük bir memnuniyet, büyük bir mutluluk duyuyorum. Hepinize ayrı ayrı sevgi ve muhabbetlerimi sunuyorum'' diye konuştu.

Gül, kendisinden önce söz alanlardan Kayseri'nin çok güzel vasıflarının bir kez daha dinlenildiğinin altını çizerek, ''Şimdi artık benim Kayseri ve Kayserililerle ilgili yeni şeyler söylemem herhalde gereksiz kalır. Ama beni sevindiren şey şu; Türkiye'de İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirlerimize benzeyen büyük şehirlerin nüfus olarak, potansiyel olarak yeni metropollerin çoğalıyor olmasını görmek beni en çok gururlandırıyor ve beni en çok mutlu ediyor. İşte bunlardan birisi de Kayseri'' ifadesini kullandı. 

Kayseri'nin tarihinin ortada olduğunu ve ''kadim şehir'' olarak sunulduğuna işaret eden Gül, ''Ticaret olarak temayüz etmiş, vasıfları hep gelişmiş, daha sonra sanayi ile kendisini ispatlamış, sonra eğitimde çok büyük hamleler yapmış, bugün 4 üniversitesi olan büyük bir şehir. Şimdi de turizm ile çok büyük bir hamle yapıyor. Bütün bunlar bizi gururlandırıyor. Bir Anadolu şehrinde bu vasıfları, bu gelişmeleri görmek şüphesiz ki bir Kayserili olarak beni ayrıca çok mutlu ediyor, çok gururlandırıyor'' dedi.

-''Alışkanlıklar değişiyor, yeni standartlar geliyor''-

Metropol illerin çoğalmasından duyduğu memnuniyeti aktaran Cumhurbaşkanı Gül, ''Bu iller yeni standartlar getiriyor. Eski alışkanlıklarımız değişiyor. İnşaattan, şehirlerin görünümünden, sosyal hayattan, eğitim düzeyinden yüksek standartlar koyuyoruz. Kendi alışık olduğumuz standartlardan vazgeçiyoruz. Bunu ne kadar zorlarsak, ne kadar çok dışa açılır, yüksek standartları şehirlerimize taşır, onları kendimize hedef koyar ve ulaşmak için uğraşırsak hem hayatı güzelleştiririz hem şehirlerimize, bölgelerimize hizmet ederiz'' diye konuştu.

Anadolu'daki kentlerin arasında böyle bir yarış olduğunu gördüğünü söyleyen Gül, Kayseri'yi bu anlamda ''örnek şehir''lerden biri olarak tanımladı. ''Giderek çok daha fazla şehrimizin içeride ve dışarıda ilgi çekeceğine inanıyorum'' diyen Gül, siyasetçilerin, yerel yöneticilerin ve işadamlarının kente büyük hizmet ettiğini belirtti.

Hizmetleri için herkese şükran ve teşekkürlerini ileten Gül, dört gün sürecek etkinliğin Kayseri'nin tanıtılması açısından iyi bir fırsat olacağını vurguladı.

-Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu da konuşmasında, Kayseri'nin altyapısı ve düzenli imar planlarıyla örnek alınması gereken bir şehir olduğunu söyledi.

Eroğlu, ATO Kongre Merkezi'nde düzenlenen Kayseri Tanıtım Günleri'nin açılışında, Kayserili'nin hizmetkarı olarak törende bulunduğunu belirtti.

Kayserililerin, müteşebbis ve zeki insanlar olduğunu dile getiren Bakan Eroğlu, kendileriyle gurur duyduğunu ve örnek aldığını söyledi.

Kayseri'nin altyapısı, içme suyu, düzenli imar planları, katı atıkları bertarafıyla örnek alınması gereken bir şehir olduğunu dile getiren Eroğlu, Kayseri'nin bu özellikleriyle 5 yıldızı değil, 7 yıldızı hak ettiğini savundu.

-Stantları gezdi-

Cumhurbaşkanı Gül, konuşmasının ardından stantları gezdi. Gül, klasik arabaların sergilendiği stantta kırmızı renkli Chevrolet Camaro marka aracın direksiyonuna oturdu. Gül'ün yanındaki koltuğa TOBB Başkanı m. Rifat Hisarcıklıoğlu, arka koltuğa da AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş oturdu. Gül ve beraberindekiler bir süre klasik araba ile ilgili sohbet etti.

Gül, stantları gezerken, kendisini bekleyen özel bir ilköğretim okulunun öğrencileri ile bir süre sohbet edip fotoğraf çektirdikten sonra, Erciyes Dağı'nda kurulacak turizm merkezinin maketinin bulunduğu stanta geçti. Gül, stantta bulunan telekferiğe binerek, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki'den proje ile ilgili bilgi aldı. Gül, kendisini dışarıda bekleyen TBMM Başkanvekili Sadık Yakut'u yanına davet etti. Yakut'un teleferiğe binmesinin ardından teleferiğin üzerine suni kar yağdırıldı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA