TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

TOBB, Polatlı’ya fen lisesi ve yurt yapacak


18.10.2012 / AnkaraTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile Polatlı Ticaret Borsası, Ankara’nın Polatlı İlçesi’ne 24 derslikli Fen Lisesi ve 300 öğrenci kapasiteli yurt binası inşa edecek. Lise ve yurt binasının yapımına ilişkin protokol, TOBB İkiz Kuleler’de düzenlenen törende, TOBB, Polatlı Ticaret Borsası ve Ankara Valiliği arasında imzalandı.​ ​

 

HABER VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ.

 

Törene, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faik Yavuz, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Harun Karacan, Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Polatlı Ticaret Borsası Başkanı Yahya Toplu, Polatlı Ticaret Odası Başkanı Muzaffer Sevinçel, Polatlı Kaymakamı Gürsoy Osman Bilgin, Polatlı Belediye Başkanı Yakup Çelik ve Ankara Milli Eğitim Müdürü Kamil Aydoğan katıldı.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu protokol töreninde yaptığı konuşmada eğitimin önemine vurgu yaptı. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği olarak ve Polatlı Ticaret Borsası ile birlikte, Polatlı’da bir Fen Lisesi inşa etme kararı aldıklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Fen Lisemiz 24 derslikten, 300 kişilik öğrenci yurdu, spor salonu ve öğretmen lojmanından oluşan dev bir eğitim kompleksi olacak ve en son teknoloji ile inşa edilecek. Biraz sonra Valimizle birlikte bu hayırlı işin protokolünü imzalayacağız. Ben bu önemli adımın atılmasına öncülük eden katkı veren Polatlı’nın tüm kanaat önderlerini tebrik ediyorum. Onlar bizi teşvik etti. Bu işin olması için çabaladılar. Bu hayırlı işe girmemize vesile oldukları için kendilerine ayrıca teşekkür ediyorum”

Tek bir insanın kurtuluşunun dünyanın kurtuluşu anlamına geldiğinden bahseden Hisarcıklıoğlu, insanın her şeyden daha değerli olduğunu belirtti. TOBB Başkanı, “İyi bir eğitim de insanın hayatını kurtaran en önemli güçtür. İnşallah bu okuldan mezun olan çocuklarımız kendilerine, ailelerine ve ülkelerine hayırlı evlat olacaklar, hizmet edecekler. Dünyayı değiştirmek için kılıçtan değerli tek bir şey vardır; onun adı da kalemdir. Hayattan ne öğrenirseniz öğrenin onu kontrol etmenin yolu iyi bir eğitim almaktan geçer” diye konuştu.

 

-Ankara Valisi Alaaddin Yüksel

Ankara Valisi Alaaddin Yüksel, Ankara'da son 10 yılda eğitime halkın katkısının 301 milyon lira olduğunu, son 1 yılda ise 140 milyon lira halk katkısı sağlandığını bildirdi.

TOBB binasında düzenlenen törende konuşan Vali Yüksel, Ankara'da görev yapmaya başladığından bu yana 47 protokol imzalandığını, bugün 48. protokolün imzalanacağını belirterek, ''Ankara'da son 10 yılda eğitime halkın katkısı 301 milyon lira oldu. Son 1 yılda ise 140 milyon lira halk katkısı sağlandı'' dedi.

Ankara'nın 5 milyon olan nüfusunun yüzde 50'sinin 30 yaş altında olduğunu dile getiren Yüksel, ilk ve orta dereceli okullarda 1 milyon öğrencinin eğitim gördüğünü söyledi.

Ankara'da 55 bin öğretmen ve 2 bin okul bulunduğunu anlatarak, yapılan protokollerle 27 bin dersliğin Ankara'ya kazandırılacağını kaydeden Yüksel, Türkiye'de ve Ankara'da eğitimle ilgili en önemli sorunun fiziki alt yapının sağlanması, erişim kabiliyeti geliştirilmesi ve eğitim kalitesinin yükseltilmesi olduğunu ifade etti.


Türkiye genelinde kontrollü göç yapılanması varken, Ankara'da son 2 yıldır Anadolu'nun her yerinden çok miktarda göç aldığını anlatan Yüksel, Ankara'ya 2010-2011 yıllarında 115 bin kişi göç ederken, 2011-2012 yıllarında ise 198 bin kişinin göç ettiğini, geçen yıl 70 bin olan okula kayıt yaptıran öğrenci sayısının bu yıl 100 bin olduğunu bildirdi.

Yüksel, ''Ankara'nın suyunu içen, ekmeğini yiyen ve havasını soluyan hali vakti yerinde ne kadar insan varsa benim bu ülkeye, Ankara'ya sorumluluklarım var kim diyorsa onunla el ele tutuşmaya ve protokol yapmaya bekliyoruz'' dedi.

-Polatlı Ticaret Borsası Başkanı Yahya Toplu

Polatlı Ticaret Borsası Başkanı Yahya Toplu ise toplumların gelişiminin eğitimle ölçüldüğüne dikkati çekerek, eğitime devletin katkısının yanında özel sektöründe katkı yapması gerektiğini belirtti.

Konuşmaların ardından Ankara Valisi Yüksel, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve Polatlı Ticaret Borsası Başkanı Toplu Ankara'nın Polatlı ilçesine Fen Lisesi yapılması için protokol imzaladılar.
Polatlı Ticaret Borsası Başkanı Toplu, Vali Yüksel'e ve TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'na bereketi simgeleyen vazo, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faik Yavuz'a da Hz. Nuh'un gemisinin figürlerinin yer aldığı gondol hediye etti.

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA