TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türk ve Kazak işadamları işbirliği için bir araya geldi


12.10.2012 / AnkaraTOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Kazakistan ile her alanda işbirliğine hazır olduklarını belirterek, iki ülkenin kardeşlik ve ekonomik ilişkilerinin güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.​ ​

 

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun ev sahipliğinde Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev ve beraberindeki iş adamları, Türk iş adamlarıyla bir araya geldi.

Bakü-Tiflis-Kars hattı üzerine yapılacak demiryolu hattının iki ülkeyi ekonomik olarak birbirine daha çok bağlayacağını kaydeden Hisarcıklıoğlu, Kazakistan'ın kalkınma programlarını yakından izlediklerini de bildirdi.

İki ülkenin ticaret hacmini kısa vadede 5 milyar dolara, orta vadede 10 milyar dolara çıkarmak istediklerini belirten Hisarcıklıoğlu, ATAMEKEN ile TOBB'un birlikte çalışacaklarını söyledi.

Kazakistan'da özel sektörün gelişmesi için bir projeyi birlikte yapmak istediklerini dile getiren Hisarcıklıoğlu, Türk iş dünyanın güçlü olmasının nedeninin arkasında güçlü bir özel sektörün bulunması olduğunu söyledi.

-TOBB'dan Nazarbayev'e sanayi bölgeleri raporu

Türkiye'nin gelişmesinde Türk özel sektörünün çok büyük payı olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, geçen yıl itibariyle, Türk özel sektörünün Türkiye'deki yatırımlarının 150 milyar dolar olduğunu, 1 milyon 300 bin kişiye istihdam sağlandığını anlattı.

ATAMEKEN'in de aynı güçte olması için tecrübelerini paylaşmaya hazır olduklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu, ''Bir an önce karşılıklı güçlü ortaklık istiyoruz'' dedi.

TOBB Başkanı, sanayi bölgelerine ilişkin hazırladıkları raporu da Nazarbayev'e sundu.

-Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev de Türkiye'ye her yıl geldiğini ancak resmi ziyaretle 5. gelişi olduğunu ifade ederek, Türkiye ile Kazakistan arasındaki ilişkilerin yüksek düzeyde ilerlediğini söyledi.

İki ülke arasındaki ticari ilişkilerin son yıllarda gelişme gösterdiğini anlatan Nazarbayev, ''İki ülke arasındaki ticaret hacmi yüzde 80 arttı. Geçen yıl sonu itibariyle 3,5 milyar dolara ulaştı, bu yıl birinci yarıda yüzde 50'lik artış gözlemliyoruz, 2,5 milyar dolar oldu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ortak koyduğumuz hedefle ticaret hacmini 10 milyar dolara yükseltmek istiyoruz'' diye konuştu.

Kazakistan'ın petrol, doğalgaz ve yeraltı zenginliklerinin yanı sıra ülkede sanayileşme programlarının hızla devam ettiğini belirten Nazarbayev, ''2020 yılına kadar 500 büyük işletme açmayı düşünüyoruz. Toplamda 56 milyar dolarlık yatırım düşünülüyor. Toplamda 1,5 milyon kişi için istihdam sağlayacak. Bu program için inceleme yapılmış, finansman da ayrılmış'' dedi.

İki ülke arasındaki, küçük ve orta ölçekli işletmelerin çalışmalarının arttırılmasını isteyen Nazarbayev, Kazakistan'daki 9 serbest ekonomi bölgesinde vergi teşvikleri bulunduğunu anlattı.

Küresel krize rağmen Kazakistan'ın büyümesini sürdürdüğünü ifade eden Nazarbayev, ülkenin ekonomik büyümesinin geçen yıl yüzde 7,5, bu yıl ise yüzde 6 dolayında olduğunu, enflasyonun yüzde 5'i aşmadığını kaydetti.

Kazakistan'da geçen yıl 80 milyon tona yakın petrol, 30 milyar metreküp doğalgaz üretildiğini kaydeden Nazarbayev, ''Bu yıl dünyanın en büyük petrol yataklarından olan Kaşagan petrol yatağı devreye girerse, artı 20 milyon ton daha petrol üretimi gerçekleştireceğiz'' dedi.

 

-Cumhurbaşkanı Gül’den Kazakistan Cumhurbaşkanı Nazarbayev onuruna akşam yemeği

Dün akşam, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev onuruna resmî akşam yemeği verdi. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun da katıldığı Çankaya Köşkü’ndeki yemekte, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli yer aldı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA