TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu, Latin Amerikalı işadamlarını Türkiye’ye yatırıma çağırdı


09.10.2012 / Lleida İspanyaLatin Amerika Odalar Birliği (AICO) Genel Kurulu’na katılan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, bölge işadamlarına Türkiye’nin sunduğu fırsatları anlatarak, Latin Amerika iş dünyasını Türkiye’ye yatırım yapmaya çağırdı.​ ​

 

6-9 Ekim 2012 tarihlerinde, İspanya'nın Lleida şehrinde düzenlenen Latin Amerika Odalar Birliği’nin (AICO) 39. Genel Kurulu, 23 ülkeden 400’ü aşkın ticaret odasını biraraya getirdi. Genel Kurul’da TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu'nun Türkiye hakkında yaptığı sunuş büyük ilgi gördü. Genel Kurul'a Hisarcıklıoğlu ile beraber, TOBB Yönetim Kurulu Üyeleri Ender Yorgancılar ve Arif Parmaksız da iştirak etti. Genel Kurul salonunda bulunan TOBB standında, Türkiye'yi tanıtan broşürler de iş dünyasına dağıtıldı.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, AICO'nun Genel Kurulu’nda yaptığı sunumda, Türkiye ekonomisinin zaman içindeki gelişimine, Türkiye'nin sunduğu fırsatlara değinirken, TOBB hakkında detaylı bilgiler verdi. Hisarcıklıoğlu, TOBB'un AICO'ya gözlemci üye talebini de yineledi.

-Latin Amerikalı Oda Başkanlarıyla ikili görüşmeler

Latin Amerikalı oda başkanlarının ilgi odağı olan M. Rifat Hisarcıklıoğlu, AICO Genel Kurul'unda Meksika Ulusal Ticaret Odası (CANACO) Başkanı Ricardo Navarro, Meksika Odalar Konfederasyonu (CONCANACO) Başkanı Jorge Davila, Bolivya Ticaret Odası Başkanı Oscar Alberto Calle, Lleida Ticaret Odası Başkanı Joan Simo, Kolombiya Odalar Konfederasyonu Başkanı Julian Dominguez, AICO Yeni Başkanı Peter Hill ve Ekvator Ticaret Odası Başkanı Eduardo Pena ile ikili görüşmeler gerçekleştirdi ve Latin Amerikalı işadamlarını Türkiye'ye davet etti.
 
AICO Genel Kurulu kapsamında Katalonya Özerk Bölge Başkanı Artur Mas ile görüşen TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Katalonya bölgesindeki gelişmeleri yakından takip ettiğini ve bölgenin etkili ekonomik gücünün Türkiye ile ticari ilişkileri daha da artıracağını belirtti. Türkiye'yi çok önemsediğini belirten Katalonya Bölge Başkanı Mas da, ilk fırsatta Türkiye'ye gelme sözü verdi.

TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, ICC İspanya Başkanı Miquel Walls Maseda ile yaptığı görüşmede ise, İspanya'da oda üyelik sisteminde yaşanan son gelişmeler hakkında bilgi alırken, İspanya Odalar Birliği Başkanı Manuel Teruel ile de İspanya ve Türkiye'nin işbirliği alanları hakkında görüştü.

-Latin Amerika ülkelerinin ticaret hacimleri artıyor

AICO Genel Kurulu'nun açılış konuşmalarında ticaret odalarının rolleri vurgulanırken, Avrupa’daki krizin çözülmesi için dış ticaretin canlandırılması gerektiğine ve karar vericilerin uzun vadede kalıcı yararlar sağlayan politikalar izlemeleri gerektiğine işaret edildi. Latin Amerika ülkelerinin 10 sene önce ekonomik açıdan kötü durumda olduğunun ancak gün geçtikçe artan ticaret hacimleri ile dikkat çektiklerinin dile getirildiği Genel Kurul’da, Katalonya bölgesinin ihracatının Avrupa dışında da genişlediği ve bunun İspanya'nın dış ticaretinin yüzde 25'ine tekabül ettiği dile getirildi.
Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA