TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Kazakistan’la tecrübelerimizi paylaşmaya hazırız


05.10.2012 / AnkaraTOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Prof. Dr. Canseyit Tüymebayev’i öğle yemeğinde ağırladı. Hisarcıklıoğlu görüşmede, Kazakistan’ı dosttan öte bir kardeş olarak gördüklerini vurgularken, Büyükelçi Tüymebayev de, Kazakistan ile iyi olan ilişkilerin, son yıllarda stratejik ve ekonomik açıdan daha da geliştiğini, TOBB’un bunda büyük pay sahibi olduğunu ve bundan mutluluk duyduklarını belirtti. ​ ​

 

Tüymebayev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Sayın Nursultan Nazarbayev’in 11-12 Ekim 2012’de Türkiye’ye gerçekleştireceği ziyaretin bu kardeşlik ilişkilerini daha da geliştireceğini ifade etti.

-Hisarcıklıoğlu, Kazakistan Devlet Televizyonu’nun konuğu oldu

HABER VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ.

Kazakistan Devlet Televizyonu, Büyükelçi Tüymebayev ile görüşmesinin ardından TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ile bir röportaj gerçekleştirdi. Hisarcıklıoğlu, Kazakistan-Türkiye ilişkilerini değerlendirdiği röportajda, iki ülkenin aslında aynı soydan geldiğini bildirdi. Türklerin ata yurdunun Kazakistan bölgesi olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, iki ülke ilişkilerinin özellikle Kazakistan’ın bağımsızlığını kazanması ile birlikte arttığına işaret etti.
20 yıl önce Nazarbayev’in Türkiye’ye yaptığı ziyarette “Kazakistan’a iş yapmak için gelirken yanınızda mutlaka bir Türk vatandaşı bulunsun ! Eğer dediğimi yaparsanız temaslarınızdan daha olumlu sonuçlar alırsınız” dediğini hatırlatan Hisarcıklıoğlu, Kazakistan’ın gösterdiği gelişmeden de çok mutlu olduklarını vurguladı.

Kazakistan’ın bugün sözüne inanılan, dostluğuna güvenilen saygın bir ülke olduğuna vurgu yapan TOBB Başkanı, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin hızla geliştiğinden söz etti. Karşılıklı ticaret hacminin 3-4 milyar dolar civarlarına geldiğine dikkat çeken Hisarcıklığlu, “bu yeterli mi? Hayır. Çok daha yüksek rakamlara ulaşmalıyız” ifadesini kullandı.

Nazerbayev’i Türk dünyasının ak sakallısı olarak gördüğünü dile getiren Hisarcıklıoğlu, “Kendisi tüm Türk dünyasına yol gösteriyor” diye konuştu.

-Sanayi bölgeleri için işbirliği

Türk-Kazak ortak sanayi bölgesi kurulmasına ilişkin bir soruyu da yanıtlayan M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB çatısı altında bütün Türk iş dünyasının örgütlenmesi gerektiğine değindi. İki ülke arasında vizenin kaldırılmasının yarattığı sevince de işaret eden TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Kardeş kardeşin evine giderken izin mi alacaktı? Vizenin kaldırılmasıyla önümüzdeki en önemli engellerden birini de yok ettik” dedi.

Hisarcıklıoğlu, “Dünyanın en büyük sanayi bölgelerini kurduk. Biz bu tecrübemizi Kazak kardeşlerimizle paylaşmaya hazırız. Kazakistan dünyanın en gelişmiş 50 ülkesi arasına girme hedefi koydu. Bu hedefine ulaşacağına ben inanıyorum. Dünyanın en zengin ve verimli kaynaklarına sahipler. Girişimcilik ruhları da var. Ben Türk iş dünyasının başkanı olarak bütün birikimimi paylaşmaya hazırım” diye konuştu.

Kazakistan’ın geleceğini çok parlak gördüklerini açıklayan Hisarcıklıoğlu, iş dünyasının en önemli beklentilerinden birisinin de bürokrasinin azaltılması olduğuna dikkat çekti. TOBB Başkanı, Türkiye’de artık 1 saat içerisinde şirket kurabilmenin mümkün olduğunu kaydetti.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA