TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

''SPK'nın tek hisseye dayalı vadeli işlem kontratları iznini VOB yerine İMKB'ye vermesinin altında böl parçala yönet yatıyor''


31.08.2012 / İzmirTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) tek hisse senedine dayalı vadeli işlem ve opsiyon kontratları iznini Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası (VOB) yerine İMKB'ye izin vermesinin altında ''böl, parçala yönet'' anlayışının yattığını savundu. ​ ​

 

HABER VİDEOSUNU İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

 

Hisarcıklıoğlu, İzmir'deki meslek odaları ortak yönetim kurulu toplantısına katıldı. Burada yaptığı konuşmada, SPK'nın tek hisse senedine dayalı vadeli işlem ve opsiyon kontratları için İMKB'ye izin vermesini eleştiren Hisarcıklıoğlu, toplantıda bulunan VOB ve İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli'ye dönerek ''Işınsu Hanımı üzüyorlar'' dedi.

VOB'un İstanbul Finans Merkezi projesi çerçevesinde İzmir'den taşınması yönündeki tartışmaları hatırlatan Hisarcıklıoğlu, VOB'un kurulması için çok büyük emek sarf ettiklerini, ''Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ilk gongu vurdurduklarını' anlattı.

Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti: ''Taşınma tartışmaları vardı, fakat dünkü hadise beni çok üzdü. Belki hepiniz takip ettiniz. SPK'nın bir kararı yayınlandı. Biz iki senedir tek hisse opsiyonlarının VOB'da olmasını istiyoruz. Eskiden akademisyen olan SPK başkanı da böyle olması gerektiğini söylüyordu. Bugün İMKB'ye devretti. Koltuk değiştirdikçe doğru değişir mi? Doğru her yerde doğrudur arkadaşım. Çıkar dersin ki yanılmışım, özür dilersin, bir akademisyen olarak karar verirsin.''

-''Arkasında neyin yattığını iyi biliyoruz''

Hisarcıklıoğlu, alınan kararın arkasında neyin yattığını çok iyi bildiklerini ifade ederek, ''Böl parçalara yönet. Aslında istenen VOB'u işlevsiz hale getirmek. Aslında biz İMKB ile VOB'u bütünleştirmeyi nasıl sağlarız diye kafa yorarken, dün SPK'nın almış olduğu bu karar özellikle İMKB ile VOB'un bütünleşme sürecine müthiş derecede zarar vermiştir. İnşallah SPK yanlıştan vazgeçer ve işin doğrusu uygulanır diye söylüyorum'' diye konuştu.

Faiz oranlarının yüksek olmasını da eleştiren Hisarcıklıoğlu, ''Bankalar Hazineye bonkör, özel sektöre nankör'' dedi.

Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin geçen yıl yüzde 8,5 büyüdüğünü, bu büyümenin özel sektörün 150 milyar dolarlık yatırımından kaynaklandığını ifade ederek, ''Özel sektör geçen yıl 1 milyon 300 bin yeni istihdam sağladı. Bu bir rekordur. Bu yıl ayağımızı frene bastık. İlk çeyrekte yüzde 3,2 büyüme oldu. Yıl sonu iyimser tahmini hedefi yüzde 4. Geçen yıl yüzde 8,5 büyüme ne oldu da 3,2 ye düştü. Bu bankalardan kaynaklanıyor. Bu düşüş bankaların nankör davranışından kaynaklanıyor'' değerlendirmesinde bulundu.

-İş kadınları konsey toplantısı

Daha sonra İzmir Ticaret Odası İş Kadınları Konsey toplantısına katılan Hisarcıklıoğlu'na, Konsey Başkanı Asuman Nardalı Tokuş, TOBB'a bağlı oda ve borsaların meslek komitelerinde en az bir iş kadınına yer verilmesi talebinde bulundu.

TOBB olarak kadın girişimcileri çok önemsediklerini belirten Rıfat Hisarcıkloğlu, ''Kadın girişimcileri neden önemsiyoruz, çünkü zengin olmak istiyoruz. Türkiye'deki nüfusun yarısı kadın olmasına rağmen girişimcilerin yüzde 94'ü erkek, yüzde 6'sı kadın. Kadın iş gücünün kullanımında gerideyiz'' dedi.

Hisarcıklığlu, Türkiye'de yeni girişimcilere ihtiyaç olduğunu anlatarak ''Her yıl 700 bin kişiye yeni istihdam oluşturmamız gerekiyor. 10 yıl sonra, her yıl 1 milyon kişiye iş bulmak zorundayız'' diye konuştu.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA