TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu’ndan başkanlara birlik ve beraberlik vurgusu


13.08.2012 / Ankara365 oda-borsa başkanı ile biraraya gelen TOBB Başkanı M. Rİfat Hisarcıklıoğlu, birlik ve beraberlik vurgusu yaparken,  “En kötü günlerde, bizim hasletimiz bir ve beraber olmak. Ancak iyi günlerde de bu beraberliği göstermeliyiz” dedi. Ekonomiye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Hisarcıklıoğlu, 2023 yılı için belirlenen 25 bin dolar milli gelir hedefine ulaşabilmek için kalan 11 yılın her saniyesinin önemli olduğunu, diğer ülkelerden 3 kat daha hızlı koşacaklarını söyledi.​ ​

 

HABER VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ.

 

TOBB Oda / Borsa Başkanları İstişare Toplantısı, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun evsahipliğinde, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nde yapıldı.

2012 yılı ekonomik gelişmeleri de değinen TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, 2012 ilk çeyreği itibariyle büyümenin yüzde 3,2 olduğunu, bu büyümede dış ticaretin rol oynadığını söyledi.

Bu yıl büyümenin yüzde 4’ün altında kalacak gibi gözüktüğünü ifade eden Hisarcıklıoğlu şunları kaydetti: “bunun altında, Batı Avrupa’daki ekonomik krizin Türkiye’ye yansımaması için ekonomi yönetimi tarafından ekonominin soğutulmak istemesi yatıyor. Ama bunun Türkiye’ye ters bir etkisi, Türkiye yüzde 5 büyürse işsizlik sayısında azalma yapmamış olur. İşsiz sayımızı azaltabilmek için yüzde 5’in üzerinde büyümeliyiz. Geçen yıl Türkiye yüzde 8,5 büyürken tarihi bir rekor kırdık. 1 milyon 700 bin işçiye istihdam sağladık. Bugüne kadar tarihimizde olmamış bir şey yaptık. Bunun 1 milyon 100 bini resmi rakamlara yansımış durumda. Bu Türk özel sektörünün kayıt altına girerek büyüdüğünün bir göstergesidir”. Hisarcıklıoğlu, bankacılık sektörüne eleştirilerde de bulundu.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, TOBB olarak büyük çalışmalara imza attıklarını, Türk Ticaret Kanunu’nda yapılan değişiklikler, Anayasa Platformu toplantıları, UMEM Beceri’10 projesi ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi’nin bunlardan bazıları olduğunu ifade etti.

-Yeni anayasa şart

Türkiye’nin yeni bir anayasayı biran önce yapması gerektiğini belirten TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, ‘’Ülkemizin sorunlarını çözmesi için yeni bir anayasa şart. Mevcut sistem milletin gerçek potansiyelini engelliyor. Mevcut Anayasa her alanda önümüzü tıkıyor. Enerjimizin çoğunu kendi içimizdeki kavgalara harcıyoruz. Koşacak gücümüz varken, yürüyerek ilerliyoruz. Türkiye’yi yeniden bir dünya devi yapmak istiyoruz. Ama hayallerimiz bu kalıba sığmıyor. Biz artık devletin tapusunu milletin üzerine geçirmek, milletin hak ettiği ekonomik  ve siyasal özgürlükleri en üst seviyelere çıkarmak için yeni bir anayasa istiyoruz’’ dedi.
365 oda ve borsayı temsilen 400 civarında işadamının katıldığı Oda-Borsa Başkanları İstişare Toplantısı TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesinde dün yapıldı. Toplantıda  konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, ekonomiyi ve gündemdeki konuları değerlendirdi.

-Makine yatırımına 94 milyar dolar

Küresel çalkantılara ve bölgemizdeki belirsizliklere rağmen Türkiye ekonomisindeki dinamizm ve direncin yüksek olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, ‘’Eskiden birçok girişimcide gördüğüm acaba yapabilir miyim ürkekliği, artık yaparım, hem de en iyisini yaparım anlayışına dönüştü. Özel sektörün makine ve teçhizat yatırımları geçen sene 94 milyar doları geçti. Komisyonculara mal satmakla ihracat yapmayı öğrenen firmalarımız, artık yabancı pazarlarda yerleşik hale geliyor. Türk özel sektörünün bugün yurtdışında 25 milyar dolardan fazla yatırımı bulunuyor’’ diye konuştu.

-“Çekte yeni bir kontrol mekanizması artık kurulmalı”

Avrupa’nın finansal sistemdeki sıkıntılara kalıcı çözüm getirememesinin ve siyasi irade eksikliğinin riskleri ve dalgalanmaları artırdığını ifade eden Hisarcıklıoğlu, ‘’Avrupa Türkiye’nin en yüksek  ihracat pazarı ve finansman kaynağı olmasından dolayı buradaki problemler Türkiye’yi de olumsuz etkiliyor. Ekonomi yönetiminin böyle belirsiz bir ortamda ayağını gazdan çekmesi doğru bir tedbirdir. Öte yandan ekonominin soğutulmasında ayar kaçmamalı. Yavaşlayan ekonomi hem kamu maliyesini hem de piyasayı olumsuz etkiliyor. Karşılıksız çek ve protestolu senetlerdeki hızlı artışın nedenlerinden biri de iç piyasadaki durgunluktur. Ayrıca,  çekte hapis cezasının kaldırılmasının ardından yeni bir kontrol mekanizması kurulamaması sıkıntılara neden oluyor. Çekte yeni bir kontrol mekanizmasının devreye alınmasına ihtiyaç var.  Aksi takdirde piyasalarda çeke olan güven azalacak ve ekonomik aktivite bundan olumsuz etkilenecek’’  dedi.


-“Dünyada bir ilk için 11 yılın her saniyesi çok değerli”

Türkiye’nin 2023 yılında dünyanın 10 büyük ekonomisi arasına gireceğini ve kişi başına 25 bin dolar hedefine ulaşacağını belirten TOBB Başkanı, ancak önümüzdeki 11 yılın her saniyesinin çok değerli olduğunu söyledi. Türkiye’nin bunu başarması durumunda dünyada bir ilki yapacağını anlatan Hisarcıklıoğlu, ‘’Dünyada nüfusu 10 milyondan fazla olup da, kişi başı geliri 25 bin doların üstünde olan sadece 14 tane ülke var. En üstteki ABD ile üçüncü sıradaki Kanada hariç, bu ülkelerin tamamı 1990’lardan sonra bu başarıya kavuşmuşlar. Bu 14 ülkenin kişi başına 10 bin dolardan 25 bin dolara sıçrama yapmaları ortalama olarak 33 sene almış. Hayatta hiçbir şey imkânsız değil. İşimiz hiç kolay değil. Kalan 11 yılın her saniyesi çok değerli. Etrafımızda olan biten her şeye “acaba bizi 2023’de 25 bin dolar hedefine yaklaştırır mı” diye bakmamız gerekiyor. Yani 2023’e kadar bizim 11 senemiz kaldığını düşünürseniz, bu ülkelerden tam 3 kat daha hızlı koşmamız gerekiyor.  3 kat daha fazla koşar mıyız? Tabi ki koşarız! Genç, dinamik bir nüfusumuz var.  Müthiş girişimci insanımız var! Biz bir ilki başarabiliriz. Dil bilmeyen, yol bilmeyen, ama müthiş bir girişimci ruha sahip insanlarımız bu ilki yaşatır. Yeter ki, kısır çekişmelerle, sığ gündemlerle enerjimizi ve zamanımızı boşa harcamayalım.  Odaklanmamız gereken üç nokta var; Verimlilik artışını nasıl gerçekleştireceğiz, İnsani gelişmişlik düzeyini nasıl yükselteceğiz, Kurumsal altyapımızı nasıl iyileştireceğiz’’ dedi.

“Tarım ve hizmetler sektörü için mesleki eğitim başladı”

Mesleki eğitim için illerde daha yoğun çalışılmasını isteyen Hisarcıklıoğlu, hizmet ve tarım sektörünün UMEM projesi kapsamına alındığı müjdesini verdi. Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi: ‘’ Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İŞKUR, Milli Eğitim Bakanlığı ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi işbirliğinde uygulanmaya devam eden UMEM Beceri’10 projesi, 81 ilde işsizlerin ve işverenlerin umudu olmaya devam ediyor. Proje kapsamında bugüne kadar açılan 3.330 kurs ile 41 binden fazla kursiyerin eğitim alması sağlandı. Eğitimlerini başarıyla tamamlayan 31 bin kişiden yaklaşık 22 bini işe yerleşirken, 3 bin 500’ü işbaşı (staj) eğitimine devam etmektedir. 10 binden fazla kişi ise teorik eğitimlerine devam ediyor. Proje, hizmet ve tarım sektörlerine genişletildi. Bu kapsamda Antalya, Bursa, Gaziantep, Konya ve Muğla illerden oluşan 5 pilot ilde İşgücü Piyasası İhtiyaç Analizleri gerçekleştirildi. 3 bin 200 firmadan yaklaşık 8 bine yakın işgücü talebi toplandı. Ülke genelinde 2012 yılının Mayıs ayından itibaren hizmet ve tarım sektörlerine yönelik 17 ilde 33 kurs açıldı. Eskişehir’de Muhasebe Meslek Elemanı, Kayseri’de Hayvan Yetiştirme İşçisi, Kilis’te Çocuk Bakıcısı gibi kurslar açıldı.’’

-Birlik ve beraberlik mesajı

Her alanda birlik ve beraberlik vurgusu yapan TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin bulunduğu coğrafyada bir istikrar adası olarak görüldüğünü söyledi. “Her tarafımızda ateş varken Türkiye’yi istikrar adası olarak tutmak istemeyenler var” diyen Hisarcıklıoğlu, birlikte rahmet ve bereketi sağlayabilirlerse Türkiye’nin kazanacağını ifade etti.
 
Son günlerde komşu ülkelerde yaşanan olayları da değerlendiren Hisarcıklıoğlu, “Bizi de tuzağa çekmek istiyorlar” diyerek şunları söyledi: “Huzur olmadan ticaret, ticaret olmadan zenginlik olmaz. Zenginliği toplumun en alt noktalarına kadar yaymak istiyorsak huzurumuzu bozmak isteyenlere müsaade etmemeliyiz”.

​​

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA