TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, EİT TSO toplantıları için İran’da


17.01.2011 / İran



TOBB ve DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Ticaret ve Sanayi Odası (EİT TSO) Genel Kurul ve Yürütme Kurulu toplantılarına katılmak ve bazı ikili temaslarda bulunmak üzere bazı oda başkanları ve beraberindeki heyetle birlikte İran’a gitti. ​

 

-Komite toplantıları başladı

 

İran’ın Başkenti Tahran’da düzenlenen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı Ticaret ve Sanayi Odası (EİT TSO) Komite toplantıları da Tahran’da başladı.  Komite toplantılarına Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç,  Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Akçay, İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası  Yönetim Kurulu Başkanı Metin Anıl, Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası  Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yumak ve EİT TSO Kadın Girişimciler Konseyi  Başkanı Şafak Çivici ile TOBB heyeti katıldı.

 

-Turizm Komitesi toplantısı
 
TOBB heyeti, İran Ticaret Sanayi ve Madenler Odası’nda, Tahran’da yapılan Turizm Komitesi toplantısına Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin  Erkoç başkanlığında iştirak etti. Erkoç toplantıda yaptığı konuşmada, Türkiye’nin turizm alanında önemli bir gelişme kaydettiğini, 1980’lerde Türkiye’nin turizm gelirinin sadece 326 milyon dolar olduğunu ifade etti Hasan Hüseyin Erkoç şunları söyledi. “30 yıl önce 1 milyon 300 bin kişi ülkemize gelirken, Türkiye’nin 10 milyon turist çekmesi hedefleniyordu.  Geçen yıl Türkiye’ye 28 milyon turist geldi. Hedef 10 milyondu, 28 milyon oldu. Turizmde dünyanın ilk 7 destinasyonundan biriyiz. Ayrıca krizde turist sayısını artıran tek ülkeyiz. Türkiye turizm geliri açısından da dünyada 9. sırada yer almaktadır. Türkiye, belgeli ve belgesiz toplam 1 milyonu aşan yatak sayısı ile de dünyanın 9. uncu en çok yatağa sahip ülkesidir.  Turizm sektörü, Türk ekonomisinde en fazla yatırım yapılan sektörlerden biridir. Türkiye’de turizm 2010 yılında dünya hızının üzerinde büyüyerek, hem turist sayısında hem de turizm gelirlerinde %10 düzeyinde artış yaşamıştır.”

 

Türkiye’de turizm sektörünün çeşitliliğine de dikkat çeken Erkoç, Türkiye’nin bu deneyimi ECO ülkeleri ile paylaşmaya hazır olduğunu ifade etti.  Toplantıda Türkiye’nin turizm sektöründe kaydettiği gelişmeler takdirle karşılandı ve Türkiye’nin turizm sektöründe model olduğu ifade edildi.
 
-Tahkim Komitesi toplantısı

 

EİT TSO Tahkim Komitesi toplantısı İran Ticaret Sanayi ve Madenler  Odası’nda, Tahran’da yapıldı. TOBB heyeti, Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Akçay başkanlığında, EİT  TSO Tahkim Komitesi’ne iştirak etti. Sözkonusu toplantıda, TOBB heyetinde yer alan Malatya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç,  Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Akçay, İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası  Yönetim Kurulu Başkanı Metin Anıl, Bayburt Ticaret ve Sanayi Odası  Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Yumak yer alırken, ECO bölgesinde tahkim sisteminin işletilmesi konusunda değerlendirmeler yapıldı.

 





Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA