TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Yunanistan'ın krizden çıkış haritası, Türkiye


15.01.2011 / İskeçe-GümülcineTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Gümülcine’de gerçekleştirilen “Türkiye-Yunanistan 2. Bölgesel İş Forumu” toplantısı için Yunanistan’a bir günlük bir ziyaret gerçekleştirdi. ​ ​
 

Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün’ün de katıldığı ziyaret programı kapsamında, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve beraberindeki TOBB heyeti İskeçe Muzaffer Salihoğlu Azınlık Ortaokulu ile İskeçe Seçilmiş Müftüsü Ahmet Mete’yi ziyaret etti. Program kapsamında Hisarcıklıoğlu ayrıca, İskeçe Çınar Camiinde Cuma namazı sonrasında soydaşlarımızla bir araya geldi.

 
Hisarcıklıoğlu daha sonra İskeçe’den “Türkiye-Yunanistan 2. Bölgesel İş Forumu”na iştirak etmek üzere Gümülcine’ye hareket etti.
 
“Türkiye-Yunanistan Bölgesel İş Forumu”, 16 Mayıs 2010 tarihinde Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Atina’ya gerçekleştirdiği ziyaret çerçevesinde düzenlenen Türk-Yunan İş Konseyi toplantısında gündeme geldi. Daha sonra, 18 Haziran 2010 tarihinde TOBB, DEİK ve Yunanistan Odalar Birliği tarafından “Türkiye-Yunanistan 1. Bölgesel İş Forumu”, Edirne’de gerçekleştirildi.
 
Edirne’deki toplantıda alınan karar gereği, “Türkiye-Yunanistan 2. Bölgesel İş Forumu” 15 Ocak 2011 tarihinde, TOBB, DEİK, Yunanistan Odalar Birliği, Rodopi Ticaret ve Sanayi Odası ile Rodopi Esnaf ve Zanaatkarlar Odası işbirliğinde Gümülcine’de gerçekleştirildi.
 
Toplantıya TOBB-DEİK Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’un yanı sıra Türkiye'den Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün, TOBB Başkan Yardımcısı Tanıl Küçük, DEİK Başkanı Selim Egeli, Edirne Ticaret Odası Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Yardımcı, İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş'ın katıldığı foruma, Yunanistan'dan ise Yunanistan Hükümet Sözcüsü Yorgos Petalotis, Türk-Yunan Ticaret Odası Başkanı Panayotis Kuçikos, Yunan-Türk İş Konseyi Eş Başkanı Dimitris Papanikolau ve Yunanistan Odalar Birliği Başkanı Yorgos Kassimatis katıldı.
 
Yaklaşık 600 civarında Türk ve Yunan işadamının katılımıyla büyük ilgi gören İş Forumunun açılış konuşmaları, TOBB / DEİK Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Yunanistan Odalar Birliği Başkanı Georgios Kassimatis, Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Hasan Göğüş, Sanayi ve Ticaret Bakanı Nihat Ergün ve Yunanistan Devlet Bakanı ve Hükümet sözcüsü George Petalotis tarafından yapıldı.
 
Hisarcıklıoğlu yaptığı konuşmada, Yunanistan'ın içinde bulunduğu mali krizden kurtulmasında, Türkiye ile olan ticari ve ekonomik ilişkilerini geliştirmesinin en büyük katkıyı sağlayacağını belirterek,  ''Türkiye ile Yunanistan'ın önümüzdeki 10 yıl içinde ekonomik dalgalanmalardan ve kuraklık gibi doğal afetlerden en çok etkilenecek ülkeler olduğunu'' ifade etti.
 
Hisarcıklıoğlu, iki ülke işadamlarına ileriye yönelik işbirliği yapma çağrısında bulundu. Yunanistan'ın içinde bulunduğu mali krizden kurtulmasında, Türkiye ile olan ticari ve ekonomik ilişkilerini geliştirmesinin en büyük katkıyı sağlayacağını ifade eden Hisarcıklıoğlu, ''Yunanistan'da kriz varsa, işte burada da 70 milyonluk Türkiye var. Türkiye her yıl 200 milyar dolarlık ithalat yapıyor. Gelin, önümüzdeki 10 yılın işbirliği haritasını birlikte çizelim. Ortak geleceği farklılıklar üzerine değil, ortak çıkar üzerine kuralım'' diye konuştu.
 
Hisarcıklıoğlu konuşmasında ayrıca, “İlişkilerin gelişmesi Türk ve Yunan halklarının yararınadır. Medya’nın ilişkileri geliştirecek girişim ve gelişmeleri görmezden gelmesi, daha ziyade kriz ve sorun alanlarını haber yapması bize değil başkalarına yarar sağlıyor. Türkiye’de Yunanistan düşmanlığı ile medyanın prim yapması mümkün değildir. Zaten Türkiye’de medya Yunan düşmanlığını da öne çıkarmaz. Yunanistan’da böyle olmalı. Böyle güzel heyecan verici, ileriye dönük umut aşılayıcı girişimleri öne çıkarmalıyız” dedi.
 
Konuşmasında karşılıklı yatırımlara da değinen TOBB Başkanı, “Biz TOBB olarak, Türkiye’de yaklaşık 6,5 milyar dolara yaklaşan Yunan Yatırımlarını destekliyoruz. Finans Bank’ın Bank of Greece tarafından satın alınması sürecine TOBB olarak destek verdik. Yatırım ilişkilerinin karşılıklı güven ortamını geliştireceğine inanıyoruz. Türk yatırımcılar da Yunanistan’da yatırım yapmak ister. Ama Yunan Bürokrasisinin daha esnek olması, ön yargılarla hareket etmemesi gerekir. Benim Yunanistan’da, Kassimatis’in Türkiye’de seyahat etmesi için, yatırım yapması için güvenlik sorunu olmaz” dedi.
 
AB’nin kuruluşunda iktisadi entegrasyonun öncü olduğunu hatırlatan Hisarcıklıoğlu, “Türk-Yunan ilişkilerinin gelişmesinde de iş dünyası olarak siyasilere destek ve cesaret vermememiz gerekir; faaliyetlerimizle siyasi ortamın yumuşamasına katkı sağlamalıyız” dedi.
 
Toplantı sonrası Hisarcıklıoğlu, DTİK ve Gümlücine Türk Gençler Birliği tarafından düzenlenen bir toplantıda,  yaklaşık 150 civarında soydaşımızla bir araya gelip, Türk-Yunan İlişkileri, Batı Trakya’da yaşayan soydaşlarımızın sorunları, soydaşlarımız arasında girişimcilik kültürünün yayılması için muhtemel birlikte çalışma alanları konusunda görüş alışverişinde bulundu.
 
Sanayi ve Ticaret Bakanı Sayın Nihat Ergün, Hisarcıklıoğlu ve beraberindeki Başkan Yardımcısı Faik Yavuz ve Tanıl Küçük’ten oluşan TOBB heyeti aynı gün Türkiye’ye döndü.
 
 
 

 

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA