TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

İşsizliğin altında mesleksizlik var


13.01.2011 / AnkaraKanal D Ana Haber Bülteni’nde Mehmet Ali Birand’ın konuğu olan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 5 yılda 1 milyon kişiye iş imkanı sağlayacak  Uzmanlaşmış Meslek Edindirme Merkezleri (UMEM) Beceri’10 projesini anlattı. Türkiye’nin en önemli problemi olan işsizliğin altında mesleksizliğin yattığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “İnsanlarımıza balık yemeyi değil, balık tutmayı öğreteceğiz” dedi. ​
 
İlgili haberin videosu için lütfen buraya tıklayınız.
 

Türkiye’nin her tarafını gezdiğini ve gözlemler yaptığını anlatan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, “Gördüğüm en önemli şey şu: Kahvehaneler binlerce işsizle dolu. İnsanlara sorduğunuz zaman bütün anketlerde birinci sorun işsizlik çıkıyor. Bu da rakamlara da zaten yansımış durumda. Bugün resmi TÜİK’in rakamlarına göre yaklaşık 3 milyon kişi işsiz. 2milyon kişi de iş arama umudunu kaybetmiş.” ifadesini kullandı

 
-Bu yıl sonu hedefi 200 bin kişi
 
Mehmet Ali Birand’ın “Bu yıl kaç bin kişi alacaksınız?” sorusunu, “Bu yıl hedef 200 bin kişi. Ki bugün dünyada yapılmış en büyük proje bu. Başka ülkelerde de yapıldı…Kore’de yapıldı mesela. Asya krizi sırasında yaklaşık 600 bin kişiyi onlar eğittiler, meslek sahibi yaptılar. Bizim de bugün Türkiye’deki en önemli sorunumuz mesleksizlik. Aslında işsizliğin altında mesleksizlik var. İş bilmiyor. Yani bugün soruyorsunuz ‘ne iş yaparsın?’ ‘Her işi yaparım’ diyor. Bu aslında hiçbir işi yapamam demektir” dedi.
 
Türkiye’nin eğitim sistemindeki yanlışlıktan dolayı, özellikle meslek liseleri ve meslek yüksekokullarını hep ikinci sıraya attığını ifade eden Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Bugün gelişmiş ülkelere baktığımız zaman, eğitim yüzde 70’e kadar eğitim meslek liselerinde. Bizde bu oran yüzde 30’lar, yüzde 35’ler seviyesinde. Buradan sesleniyorum. Hangi mesleğiniz olursa olsun, işinizi kaybetmişseniz, mesleğinizin hükmü de bitmiş oluyor, devri de bitmiş oluyor. www.beceri10.org.tr web adresinden gidip müracatınızı yapın.
 
Biz ihtiyaç analizi yaptık, Türkiye’de bugüne kadar yapılmamış bir şeyi yaptık. Bütün iş yerlerine ‘senin ne tip elemana ihtiyacın var?’ diye sorduk. Herkesi kapı kapı gezdik. Ve bu Türkiye’de ilk kez yapılıyor. Bunun çerçevesinde ihtiyaç sahibi olanlar ihtiyaçlarını ortaya koydular. İşsizlerimiz de orada. Devletimiz de 100 milyon Türk Lirası, o meslek liselerinin altyapısını bizim ihtiyaçlarımıza göre yeniden yaptı. 100 milyon TL para harcadı.
 
Bilgisayar operatörü, overlokçu veya gaz altı kaynakçısı neye ihtiyaç varsa o alanda eğitim verilecek. Ve bu çerçevede 3 ay eğitim alacaklar. 3 ay da işyerinde staj görecekler. Okula giderken cebine de 15 TL günlük cep harçlığı alacak günlük. Yani bugün hem altın bilezik sahibi olacak, hem de cebi para görecek. Yüzde 90, ona iş garantisi veriyoruz.
 
Bu yıl 200 bin kişi, 5 yılın sonunda da 1 milyon kişiye ulaşacağız. inşallah bu hedef daha da yukarı doğru çıkarsa, biz bunun kapasitesini artırmaya hazırız.’
 
-150 milyon TL’lik proje
 
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Birand’ın “Kaç paraya mâl oluyor bu proje?” sorusuna ise  “Yaklaşık 150 milyon TL’ye mâl oluyor, bütün işin global bütçesiyle beraber. Bizim için belki de en hayırlı iş bu. İnsanları meslek sahibi yapacağız. İnsanlar balık yemesini değil, balık tutmasını öğrenecekler. Ve kendisine özgüven gelecek. Kendi mesleğini icra edebilme, öğrendiği mesleği icra edebilme olacak. Her yıl 800 bin genç, istihdam nüfusuna katılıyor düşünebiliyor musunuz? 3 milyon da stokta var” yanıtını verdi.
 
 
Proje ile ilgili detaylı bilgiler www.beceri10.org.tr adresinde yer almakta.
 

 

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA