TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

İş Planı Yarışması’nda kazanan girişimciler dünya devleriyle tanışacak


31.05.2012 / AnkaraTOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB ile ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yürütülen ''Küresel Girişimcilik Programı'nca düzenlenen ''Türkiye'nin En İyi Girişimcileri İş Planı Yarışması''nın ödül törenine ilişkin değerlendirmesinde, girişimcilerdeki dinamizme büyük önem verdiklerini belirtti. Hisarcıklıoğlu yarışmada kazananların önünde önemli fırsatlar olduğunu, iki ülke yatırımcılarından destek alabileceklerini ve ABD’ye giderek dünya devleriyle tanışabileceklerini ifade etti.​ ​TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu yarışmaya ilişkin değerlendirmesinde, Yeni Başlangıçlar için Ortaklar Girişiminden Küresel Girişimcilik Programı'na kadar birçok platformda Amerikalılarla ortak projeler geliştirmeye başladıklarını ifade etti.
Amerikalı 15 melek yatırımcıdan ve 8 Türk yatırımcıdan oluşan Girişimcilik Delegasyonunun 2 gün 33 başarılı Türk girişimciyle bir araya geldiğini anlatan Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

''Bizim görmek istediğimiz resim bu. Bu birliktelik, girişimcilerimizdeki bu dinamizm Türkiye'de girişimciliğin gelişimi için çok önemli. Türkiye'ye gelen delegasyon, ABD Dışişleri Bakanlığının şu ana kadar oluşturduğu 7 delegasyon içinde, fon ve yatırım miktarı bakımından en büyük delegasyon. Türkiye'nin En İyi Girişimleri İş Planı Yarışması'nda firmalar, Amerikalı ve Türk yatırımcıların yer aldığı jüri tarafından erken dönem ve büyüme dönemi girişimleri olarak iki ayrı kategoride değerlendirildi. Kazananları pek çok ödül bekliyor. Hem delegasyondaki Amerikalı ve Türk yatırımcılardan destek alma şansına sahip olabilecekler hem de Amerika'ya giderek Youtube, Twitter ve Instagram gibi dünya devleriyle tanışma fırsatı kazanacaklar.''

-Başbakan Yardımcısı Ali Babacan

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan ise Küresel Girişimcilik Programı'nca düzenlenen ''Türkiye'nin En İyi Girişimcileri İş Planı Yarışması''nın ödül töreninde bir konuşma yaptı. Babacan, girişimcilik konusunda Türkiye'de küçük nüvelerde başlamış olan uygulamaya bundan sonra artık devletin de sahip çıktığını, vergi teşvikleriyle de sistemi desteklediğini belirtti.

Babacan, girişimciliğin üzerinde dikkatle durduklarını ve desteklediklerini ifade ederek, ''Küresel ekonomik görünümün son derece sıkıntılı olduğu bu dönemde girişimciliğin desteklenmesi ve girişimcilere cesaret verilmesi son derece önemli'' dedi.

Girişimciliği destekleme yollarını ''eğitim programları'', ''staj programları'' ve ''finansman'' şeklinde sıralayan Babacan, önceki gün TBMM Plan Bütçe Komisyonunda kabul edilen tasarıyla Türkiye'de ''bireysel katılım sermayesi'' uygulamasının başlatıldığını kaydetti.

''Melek yatırımcı'' veya ''iş meleği'' olmak isteyen yatırımcıların gerekli akreditasyonu aldıktan sonra yeni bir şirkete, girişime sermaye koyduklarında, bu sermayenin yüzde 75'i veya yüzde 100'ünün gelir vergisi matrahından düşüleceğini anlatan Babacan, girişim TÜBİTAK veya ilgili kuruluşlar tarafından zaten destekleniyorsa ve içerisinde Ar-Ge unsuru varsa oranın yüzde 100'e kadar çıktığını belirtti.

Babacan, şu bilgileri verdi:
''Buna ilave olarak en az 2 yıl yatırımını, hissesini orada tutmak şartıyla bireysel katılım yatırımcısı, hissesini sattığında, alış fiyatıyla satış fiyatı arasındaki kazancından yine vergi ödemeyecek. Hem parayı koyduğu anda bir vergi avantajı var hem de hisseyi satıp çıktığı anda bir vergi avantajı söz konusu. Uygulamanın önemli bir dönem başlatacağına inanıyoruz. Şu anda Türkiye'de küçük nüvelerde de başlamış olan uygulamaya bir bakıma bundan sonra artık devlet de sahip çıkıyor, üstelik vergi teşvikleriyle de sistemi destekliyor.
Girişim sermayesinde de benzer bir durum söz konusu. Girişim sermayesi kuruluşları, ister bireysel bazda ister kurumsal bazda herhangi bir firmaya girişim sermayesi olarak katıldıklarında ya da satıp çıktıklarında vergi avantajları söz konusu. Bununla ilgili yasal düzenleme şu anda TBMM Genel Kurulu gündeminde. Bunu da en kısa zamanda tamamlayarak, uygulamalarımıza hız vermiş olacağız.''

-Kazananlar-

''Türkiye'nin En İyi Girişimleri İş Planı Yarışması''nda ''Erken Aşama'' kategorisinde Green Age Tech adlı atık suyun işlemden geçirilerek kullanılabilir hale gelmesini sağlayan projesiyle Mehmet Enes Kutluca birinci; Antropi Eğitim Teknolojileri adlı akıllı tahta yazılımı projesiyle Abdullah Erdoğan ikinci; Exa Tech adlı sporda performans yönetimi için görüntü algılama teknolojisi yazılımı projesiyle Serdar Alemdar ve Emre Erçin üçüncü oldu.

''Büyüme Aşaması'' kategorisinde Remi Onur, Rina Onur, Mehmet Ülkü ve Alper Kaya, HemenKiralık.com adlı kısa dönemli gayrımenkul arama platformu projesiyle birinci, Kerem Çalışkan ve Salih Eren Parlakgümüş, Info Dif Ltd adlı görüntü işleme sistemleri projesiyle ikinci, Altuğ Acar ve Pınar Kart, Hediyemo adlı mobil üzerinden hediye verme ve ödeme platformu projesiyle üçüncü oldu.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA