TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Esendere, Kapıköy, Dilucu ve Çıldır-Aktaş kapıları yenileniyor. Halkalı Gümrüğü Çatalca’ya taşınıyor


17.05.2012 / Ankara4 Kara Gümrük Kapısı’nın modernizasyonu ve Halkalı Gümrük Müdürlüğü’nün Çatalca’da 220 dönüm arazi üzerine yeniden inşasına ilişkin protokol Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ve TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu tarafından imzalandı. Hisarcıklıoğlu 5 proje kapsamında TOBB olarak toplam 225 milyon TL yatırım yapacaklarını açıkladı.​ ​


TOBB Birlik Merkezi’nde düzenlenen törenle imzası gerçekleşen protokol kapsamında, Hakkari-Yüksekova’dan İran’a açılan Esendere Gümrük Kapısı, Van’dan İran’a açılan Kapıköy Gümrük Kapısı, Iğdır’dan Nahcıvan’a açılan Dilucu Gümrük Kapısı, Ardahan’dan Gürcistan’a açılan Çıldır-Aktaş Gümrük kapısı ile İstanbul Halkalı’daki Türkiye’nin en büyük İç Gümrük Müdürlüğü olan Halkalı Gümrüğü, yap-işlet-devret modeli ile TOBB tarafından en son teknoloji ile modernize edilecek.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu protokol töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye’nin son 10 yıldır özel sektörün dinamizmi ile ayağa kalktığını ve başarı hikâyelerini birbiri ardına yazdığını vurguladı. Hisarcıklıoğlu, “2011 yılında, komşumuz Avrupa ekonomik krizle boğuşurken, Türkiye tam yüzde 8,5 oranında büyüyerek, dünyanın en hızlı büyüyen iki ülkesinden biri oldu. Üretim artışı ile birlikte ihracatımız da hızla arttı. 2011 yılında 135 milyar dolar ihracat yaparak tarihi bir rekora daha imza attık” diye konuştu.

Ekonomi büyüdükçe, vizyonun ve hedeflerin de büyüdüğüne işaret eden TOBB Başkanı Hisarcıkoğlu şöyle konuştu: “Bakış açımız değişti. Bugün, dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına girme, 500 milyar dolar ihracat yapma hedeflerini telaffuz ediyoruz. Artık bu hedefler bize uzak gelmiyor. Türkiye’nin her ilini karış karış dolaşan biri olarak şunu rahatlıkla söyleyebilirim; bu hedefler hem milletimizin, hem işadamlarımızın zihnine kazınmış durumda. 

Öte yandan, Türkiye’yi sanayi devi yapmanın yanında, bir transit geçiş yolu ve lojistik merkezi yapmaktan bahsediyoruz. Tarihi ipek yolunu yeniden canlandırmanın planlarını yapıyoruz. Yani, Asya ve Avrupa arasındaki stratejik konumumuzu, ticari kazanca dönüştürmenin arayışı içindeyiz.”

-Gümrük kapılarının modernizasyonları büyük önem taşıyor

Hızlı ve güvenli gümrük geçişinin sağlanmasına büyük önem verdiklerinin altını çizen Hisarcıklıoğlu, “Özellikle ihracatımızın %40’ının karayolu ile yapıldığı da düşünüldüğünde, gümrük kapılarımızın modernizasyonunun önemi, bir kat daha artıyor. Çünkü bu aynı zamanda, dünyanın en büyük 2. nakliye filosuna sahip olan Türkiye için büyük bir kazanç kapısı olacaktır. İşte biz TOBB olarak üstlendiğimiz Gümrük Kapılarının modernizasyonu projelerine, bu vizyonla yaklaşıyoruz” dedi.

-Gümrük kapıları özel sektör-kamu işbirliğinin en güzel örneği

Gümrük kapılarının modernizasyonun, kamu-özel sektör işbirliğinin en başarılı örneği olduğuna değinen Hisarcıklıoğlu, “Kamu-özel sektör işbirliği ile, başarılı işlere nasıl imza atılabileceğini gösterme noktasında, rol model olmuştur. Bu işbirliği sayesinde, 2005 yılında TOBB ve 137 Oda ve Borsamızın ortaklığı ile kurulan Gümrük ve Turizm İşletmeleri Ticaret AŞ, Habur, Cilvegözü, Kapıkule, Sarp ve Hamzabeyli gümrük kapılarının modernizasyon projelerini tamamlamıştır. Suriye tarafındaki sıkıntılardan dolayı açılışı geciken Nusaybin gümrük kapısının inşaat çalışmaları da bitirilmiştir” ifadesini kullandı.


-“Kasasından para çıkmadığı gibi Devlet gelir de elde etti”

Bu yatırımlar gerçekleştirilirken kamu bütçesine tek kuruş yük getirilmediğine, aksine devlete önemli miktarda kaynak sağlandığına işaret eden TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu şunları kaydetti: “Bütün bu projeler için GTİ, sadece 5 yılda, tam 286 Milyon TL yatırım yapmış ve devletimize de tam 150 milyon TL vergi ödenmiştir. Modernize edilen kara gümrük kapılarında bekleme süreleri yarıya inmiş, araç ve yolcu kapasitesi dört katına çıkmıştır. 
Bekleme sürelerinin azalması ile düşen maliyetlerin Türk özel sektörüne sadece bir yılda sağladığı katkı 450 milyon liradır. Yani yaptığımız yatırım, özel sektörümüze kazanç olarak fazlası ile yansımıştır.”

-“Türkiye’nin doğu illeri için müthiş bir zenginlik fırsatı doğacak”

Yapılan çalışmaların, bir taraftan Tarihi İpek yolunun canlandırılması için çok önemli bir adım olurken, diğer yandan Türkiye’nin doğu illerine müthiş bir zenginlik fırsatı sunacağını dile getiren Hisarcıklıoğlu, “Çünkü Türkiye’nin doğusuna yatırımcının gitmiyor olmasının en önemli sebeplerinden biri, doğu illerinin büyük nüfuslu ihracat noktalarına uzaklığıdır. İşte şimdi bu yatırımlarla doğudaki sınır illerimizi komşu ülkelerin yüksek nüfuslu şehirlerine bağlayıp, bu illeri yatırım yapılabilir noktaya taşıyacağız” dedi.


-Modernize edilen kapılar hakkında bilgi

 

Hisarcıklıoğlu proje ile gelecek fırsatları şöyle ifade etti:

“Esendere Gümrük Kapısı, İran’ın 700 bin nüfusu olan ve nüfusunun % 90’ını Azeri Türklerinin oluşturduğu Urumiye şehrine, sadece 50 km mesafededir. Hakkari’nin, 700 bin nüfusu olan bu pazara hızla ulaşması, bölgenin zenginleşmesi açısından çok büyük fırsat olacaktır.

Kapıköy Gümrük Kapısı, İran’ın 500 bin nüfuslu Hoy kentine 50 km ve İran’ın en zengin ikinci şehri olan 1 milyon 400 bin nüfuslu Tebriz’e sadece 250 km mesafededir. Yani, şu an sadece sınır ticaretinin yapıldığı bu kapının modernize edilmesi ile; Van, Erciş ve Tatvan, 2 milyon nüfuslu bir pazara hızla ulaşma imkanına sahip olacaktır.

Nahcıvan’a açılan Dilucu Gümrük Kapısının modernizasyonu ise, Iğdır ve Doğubayazıt’ı, doğrudan Nahcıvan’daki kardeşlerimizle buluşturacaktır.

Çıldır-Aktaş Gümrük Kapısı ise, Ardahan ve Kars’ı Gürcistan’ın gelişmekte olan güney kesimine bağlayacaktır. Bu bağlantı, tüccar ve sanayicimiz açısından, hem Gürcistan’ın güneyindeki Ahıska Türkleri ile buluşma, hem de büyük bir pazar olan Azerbaycan sınırına 230 km gibi kısa bir mesafede giriş yapma imkanı demektir.

Bu 4 kapı ile doğu sınırındaki illerimizin tamamı, 3 doğu komşumuz olan İran, Gürcistan ve Nahcıvan’la büyük ticaret imkanı kazanacaktır. Bu, hem doğu illerimizdeki ticaretin gelişmesi, hem de önemli yatırım teşviki alan bu illere yerli ve yabancı yatırımcıların çekilmesi açısından çok önemli bir adımdır.”

-Doğunun çehresi değişecek.

Doğu bölgelerindeki bu 4 Gümrük Kapısının modernizasyonu için, 120 milyon TL yatırım yaparak, hem bölgenin istihdamına hem de ticaretine büyük katkı sağlayacaklarını anlatan Hisarcıklıoğlu bu projelerin bölgenin çehresini değiştireceğini ifade etti.

“Ticaret zenginliği, zenginlik de huzuru beraberinde getirecek” diyen Hisarcıklıoğlu, projeye katkılarından dolayı Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’ya teşekkür etti.

-Halkalı Gümrüğü, Çatalca’ya taşınıyor

Bu protokolle beraber, Türkiye’nin en büyük Kara Gümrük Müdürlüğü olan ve günde 700 tırın, yılda 40 milyar dolarlık malın işlem gördüğü Halkalı Gümrük Müdürlüğü’nün de, Çatalca’da 220 dönüm arazi üzerinde yeniden inşa edileceğini bildiren Hisarcıklıoğlu, “Modernizasyon kapsamında ekonomimizin kalbi olan İstanbul’un ihtiyaç duyduğu Lojistik Merkezi de burada inşa edilecek ve ülkemizin ticaret üssü olması noktasında çok önemli bir adım atılmış olacaktır. Biz TOBB olarak bu 5 proje kapsamında toplam 225 milyon TL yatırım yapacağız. Ve İnşallah inşaatların başlamasından sonra, 1 yıl gibi kısa sürede yatırımları tamamlayarak açılışını yapacağız” diye konuştu.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu konuşmasına şöyle devam etti:

“Özel sektör-kamu işbirliğinin en etkin ve verimli örneği olan, gümrük kapılarının modernizasyonu projelerini, başarıyla sürdürmenin, haklı gurur ve sevincini yaşıyoruz. Bu uygulamanın, diğer bölge ülkelerini de içine alacak şekilde genişletilmesi, Doğu-Batı eksenindeki ticaretin ve kara taşımacılığının gelişmesine çok önemli katkılar sağlayacaktır.

Sizden aldığımız destekle yaptığımız bu projeler, Tarihi İpek Yolu rotasındaki diğer ülkelerin gümrük uygulamalarına da örnek teşkil ediyor. Bu kapsamda, İran’ın Türkiye ile tüm sınır kapılarının “ortak sınır kapısı” modeli ile yapımı için görüşmelerimiz devam ediyor. Yine aynı şekilde, Gümrük Kapılarının Şirketimizce modernizasyonunun yapılması için Gürcistan ve Bulgaristan’la da görüşmeler sürüyor. İnanıyorum ki bu vizyon ile yakın zamanda ülkemizi Asya ile Avrupa arasındaki en önemli ticaret yolu ve lojistik merkezi yapacağız.”

 

-Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ise konuşmasında, yapılan plan çerçevesinde 4 gümrük kapısı ile 1 iç gümrük müdürlüğü olmak üzere toplam 5 gümrük hizmet noktasının yap-işlet-devret modeliyle yapılmasını hedefleyen bir çerçeve protokolü imzalayacaklarını söyledi.

Yazıcı, bu protokol esas alınmak suretiyle, Esendere, Kapıköy, Dilucu ve Çıldır-Aktaş gümrük kapıları ile Halkalı Gümrüğü'nün yapımıyla alakalı yapım sözleşmelerinin hazırlanacağını ve uygulamaya konulacağını ifade etti.

Bugüne kadar 7 gümrük kapısının yenilendiğini aktaran Yazıcı, şunları kaydetti: ''Bugün ise biraz daha farklı içeriği olan bir anlaşmayı imzalıyoruz. Bugüne kadar yaptığımız 8 kapımız, bildiğiniz gibi Gürbulak, Sarp, Cilvegözü, Hamzabeyli, İpsala, Kapıkule ve Nusaybin gümrük kapılarıdır. Bunların her biriyle ilgili yapım anlaşmaları tek başına yapılmıştır. Tüm bu süreçleri de dikkate almak suretiyle kazandığımız deneyimlerle bugün biraz daha farklı bir anlaşma imzalıyoruz. Bugünkü anlaşma, bir paket anlaşmasıdır. Bu anlaşmayla Esendere, Kapıköy, Dilucu ve Çıldır-Aktaş gümrük kapıları ile Halkalı Gümrüğü'nün yenilenmesi ve modernizasyonu, bütçeden hiç bir kaynak aktarılmadan, yap-işlet-devret modeliyle yapılacak.

 
Bunların ardından 8 gümrük kapımız daha kalıyor yenilenmesi gereken. Bunları da iki gruba ayırdık. Akçakale, Öncüpınar, Karkamış ve Pazarkule. Diğer grupta da Ali Rıza Efendi, Posof Türkgözü, Dereköy ve Yayladağı. İnşallah bunları da bir plan dahilinde en kısa zaman içerisinde yapacağız.''

-''Bekleme sürelerinin azalmasıyla maliyetler düşecek''

Gümrüklerin en önemli işlevinin, zaman kaybına yol açmamak olduğunu vurgulayan Yazıcı, en kısa süre içerisinde ilgili malın, sahibine ulaştırılması gerektiğini söyledi.

Bakan Yazıcı, bekleme sürelerinin azalmasıyla maliyetlerin de düşeceğine dikkati çekerek, bugüne kadar yapılan yenilemelerle bu sürelerin kısaldığını ifade etti.

Gümrük kapılarının bazılarının tasarımıyla alakalı memnuniyetsizlikler olduğunu ve bu eleştirilerin kendisine de geldiğini dile getiren Yazıcı, özellikle Sarp Gümrük Kapısı'na ilişkin eleştiriler olduğunu bildirdi.

Sarp Gümrük Kapısı'nın tasarımının, bulunduğu coğrafyadaki imkansızlıklar nedeniyle sorun oluşturduğunu aktaran Yazıcı, ''Tabi bu sorunları oturup izleyecek değiliz, böyle bir anlayışımız yok. Oradaki sorunları da çözüm yoluna koyuyoruz'' dedi.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, bugüne kadar yapılan 8 gümrük kapısı için 250 milyon liradan fazla harcama yapıldığını belirterek, bugün imzalayacakları protokol kapsamında yapılacak 5 gümrük hizmet noktası için de 225 milyon dolar civarında harcama gerçekleştirileceğini ifade etti.


-Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı


Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı ise konuşmasında, Esendere, Kapıköy, Dilucu ve Çıldır-Aktaş gümrük kapıları ile Halkalı Gümrüğü'nün yenilenmesi ve modernizasyonunun, bütçeden hiç bir kaynak aktarılmadan, yap-işlet-devret modeliyle yapılacağını söyledi.
TOBB Birlik Merkezi'nde düzenlenen imza töreninde konuşan Yazıcı, yapılan plan çerçevesinde 4 gümrük kapısı ile 1 iç gümrük müdürlüğü olmak üzere toplam 5 gümrük hizmet noktasının yap-işlet-devret modeliyle yapılmasını hedefleyen bir çerçeve protokolü imzalayacaklarını söyledi.

Yazıcı, bu protokol esas alınmak suretiyle, Esendere, Kapıköy, Dilucu ve Çıldır-Aktaş gümrük kapıları ile Halkalı Gümrüğü'nün yapımıyla alakalı yapım sözleşmelerinin hazırlanacağını ve uygulamaya konulacağını ifade etti.

Bugüne kadar 7 gümrük kapısının yenilendiğini aktaran Yazıcı, şunları kaydetti:
''Bugün ise biraz daha farklı içeriği olan bir anlaşmayı imzalıyoruz. Bugüne kadar yaptığımız 8 kapımız, bildiğiniz gibi Gürbulak, Sarp, Cilvegözü, Hamzabeyli, İpsala, Kapıkule ve Nusaybin gümrük kapılarıdır. Bunların her biriyle ilgili yapım anlaşmaları tek başına yapılmıştır. Tüm bu süreçleri de dikkate almak suretiyle kazandığımız deneyimlerle bugün biraz daha farklı bir anlaşma imzalıyoruz. Bugünkü anlaşma, bir paket anlaşmasıdır. Bu anlaşmayla Esendere, Kapıköy, Dilucu ve Çıldır-Aktaş gümrük kapıları ile Halkalı Gümrüğü'nün yenilenmesi ve modernizasyonu, bütçeden hiç bir kaynak aktarılmadan, yap-işlet-devret modeliyle yapılacak.

Bunların ardından 8 gümrük kapımız daha kalıyor yenilenmesi gereken. Bunları da iki gruba ayırdık. Akçakale, Öncüpınar, Karkamış ve Pazarkule. Diğer grupta da Ali Rıza Efendi, Posof Türkgözü, Dereköy ve Yayladağı. İnşallah bunları da bir plan dahilinde en kısa zaman içerisinde yapacağız.''

-''Bekleme sürelerinin azalmasıyla maliyetler düşecek''-

Gümrüklerin en önemli işlevinin, zaman kaybına yol açmamak olduğunu vurgulayan Yazıcı, en kısa süre içerisinde ilgili malın, sahibine ulaştırılması gerektiğini söyledi.
Bakan Yazıcı, bekleme sürelerinin azalmasıyla maliyetlerin de düşeceğine dikkati çekerek, bugüne kadar yapılan yenilemelerle bu sürelerin kısaldığını ifade etti.
Gümrük kapılarının bazılarının tasarımıyla alakalı memnuniyetsizlikler olduğunu ve bu eleştirilerin kendisine de geldiğini dile getiren Yazıcı, özellikle Sarp Gümrük Kapısı'na ilişkin eleştiriler olduğunu bildirdi.

Sarp Gümrük Kapısı'nın tasarımının, bulunduğu coğrafyadaki imkansızlıklar nedeniyle sorun oluşturduğunu aktaran Yazıcı, ''Tabi bu sorunları oturup izleyecek değiliz, böyle bir anlayışımız yok. Oradaki sorunları da çözüm yoluna koyuyoruz'' dedi.
Gümrük ve Ticaret Bakanı Yazıcı, bugüne kadar yapılan 8 gümrük kapısı için 250 milyon liradan fazla harcama yapıldığını belirterek, bugün imzalayacakları protokol kapsamında yapılacak 5 gümrük hizmet noktası için de 225 milyon dolar civarında harcama gerçekleştirileceğini ifade etti.

 

-Bakan Yazıcı'ya Manisa Kebabı ikramı

 

Gümrük Kapıları Modernizasyonu İmza Töreni için TOBB’a gelen Bakan Hayati Yazıcı, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve TOBB Yönetim Kurulu Üyeleriyle birlikte Manisa Kebabı  yedi.

TOBB Birlik Merkezi’nde düzenlenen 4 Kara Gümrük Kapısı’nın modernizasyonu ve Halkalı Gümrük Müdürlüğü’nün Çatalca’da 220 dönüm arazi üzerine yeniden inşasına ilişkin protokol töreninin ardından, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı’nın da katıldığı öğle yemeğinin menüsü, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Manisa TSO Başkanı Bülent Koşmaz’ın ikramı Manisa Kebabı oldu.

Manisa TSO tarafından özel olarak Ankara’ya getirilen kebap ustalarının hazırladığı yemekte ayrıca, Manisa’ya özel ekmek içinde servis edilen mercimek çorbası da yer aldı.


Bakan Yazıcı, ilk defa yediği Manisa Kebabı’nı çok beğendiğini ifade ederken, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu da “Ben Manisa’da tanıştığım bu lezzeti, arkadaşlarımla paylaşmak istemiştim. Sayın Bakanımızın da burada olması ve bize katılması çok daha güzel oldu. Manisa Kebabı’nı herkese tanıtmak lazım” diye konuştu.


TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bülent Koşmaz ise, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu’nun Yılın Girişimcisi Ödülü için geldiği Manisa’da tattırdıkları kebabı çok beğendiğini hatırlatarak, “Manisa Kebabı’nı tanıtmak açısından, bu yemek bölgemiz için güzel bir vesile oldu”  dedi.
 

 


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA