TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu, TOBB’un yaptırdığı liselerin müdürleri ile biraraya geldi


16.05.2012 / AnkaraTOBB Başkanı ve TOBB ETÜ Mütevelli Heyet Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, TOBB tarafından yaptırılarak Milli Eğitim Bakanlığı’na devredilen 5 fen lisesi ve anadolu lisesi müdürü ile biraraya geldi. ​ ​

 

Hisarcıklıoğlu, lise müdürlerinden TOBB ve TOBB ETÜ ile sürekli iletişim içinde olmalarını isteyerek “İletişim kurup kendinizi sahiplendirirseniz, sorunlarınız daha kolay ve çabuk çözülür. Yerel odalarımızla da temas içinde olmalısınız. İlişkilerimizi yerel düzeyde de güçlü tutuyor olmalıyız” şeklinde konuştu.

Hisarcıklıoğlu, Rize TOBB Fen Lisesi Müdürü Aykut İlhan, Kırklareli TOBB Anadolu Lisesi Müdürü Mustafa Keskin, Osmaniye TOBB Fen Lisesi Müdürü Ali Yurtseven ve Müdür Yardımcısı Mehmet Emin Öztürk, Muş TOBB Anadolu Öğretmen Lisesi Müdürü Erhan Al, Şanlıurfa TOBB Fen Lisesi Müdürü Mustafa Remzi Koç ile TOBB ETÜ’de düzenlenen toplantıda görüştü. Toplantıya TOBB ETÜ Rektör Vekili Prof. Dr. Güven Sak, TOBB ETÜ Genel Sekreteri Adem Şahin, TOBB ETÜ’nün 5 fakültesinin dekanı, 16 bölüm başkanı, 2 enstitü müdürü ile TEPAV yetkilileri de katıldı.

-“Kurumsal bağlar kurulmalı”

Hisarcıklıoğlu, liseler ve üniversitede aynı öğrenci kulüplerinin karşılıklı olarak kurulması suretiyle ortak faaliyetler gerçekleştirilmesini önerdi. TOBB ve TOBB ETÜ ile liselerin ortak kurumsal bağlar kurması gerektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Liselerde okuyan öğrencileri da bu kurumsal kimliği sahiplenecek şekilde yetiştirmeliyiz. Bütün bunlar için bir diyalog mekanizması kurmalıyız. Önümüzdeki dönemde yaptırdığımız 4-5 tane daha liseyi hizmete açacağız. Yani sayımız iyice artacak. Bu sinerjiyi mutlaka yaratmalıyız. Liselerimizden ve Üniversitemizden liderler yetiştirmeliyiz” diye konuştu.

-CEO’ların görüşleri

Eğitimin Türkiye için çok önemli olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, birkaç gün önce İstanbul’da dünyanın önde gelen CEO’ları ile yaptıkları ve Başbakan Erdoğan’ın da katıldığı toplantıda konunun gündeme geldiğini aktardı. Hisarcıklıoğlu, CEO’ların Türkiye’ye daha çok yatırım yapabilmek için kaliteli ve bilgili çalışanlar istediğini, bunun ise iyi bir eğitim sistemi ile mümkün olacağını söylediklerini iletti. Hisarcıklıoğlu, genç nüfusun iyi eğitilmesinin Türkiye’ye avantaj sağlayabileceğini bildirdi.

Konuşmasında TOBB ETÜ’nün kuruluşuna da değinen Hisarcıklıoğlu, Üniversiteyi ‘özel sektör dostu mezunlar çıkarma’ ve ‘bürokrasiye kaliteli eleman yetiştirme’ düşüncesi ile eğitime açtıklarını ve daha 10 yaşına gelmeden lise öğrencilerinin en çok tercih ettiği üniversitelerden biri haline geldiğini kaydetti. Hisarcıklıoğlu, TOBB ETÜ’de 1 yılda 3 dönem eğitim verildiğini, bu nedenle az tatil yapıldığını anlatarak “TOBB ETÜ’de eğitim dili Türkçe olmalıydı. Çünkü bu iletişim açısından önemliydi. Ama burada İngilizce,  çok güçlü bir hazırlık eğitimi ile öğretiliyor. TOBB ETÜ’den mezun olup da işsiz kalan yok” şeklinde konuştu.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA