TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Girişimciliğin yolu; hayal kurmak, hedef seçmek ve çalışmaktan geçer


14.05.2012 / BitlisBitlis Eren Üniversitesi 2. Kariyer Günleri ve Bahar Şenlikleri kapsamında üniversite öğrencileriyle bir araya gelen TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, gençlere girişimci olmaları tavsiyesinde bulundu. Hisarcıklıoğlu, girişimciliğin anahtarını hayal kurmak, hedef koymak ve çok çalışmak olarak anlattı.​ ​


HABER VİDEOSU İÇİN TIKLAYINIZ.

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu konuşmasında, “İnsanların en hayırlısı insanlara faydalı olandır” derken, Ahmet Eren ve Nihat Özdemir başta olmak üzere kentine yatırım yapan işadamlarına teşekkür etti. Salonu dolduran öğrencilere girişimcilik üzerine öğütler veren Hisarcıklıoğlu, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra yerle bir olan Almanya ve Japonya’nın girişimcileri sayesinde büyük başarılara imza attıkları örneğini verdi.


Zenginleşmenin yolunun girişimcilikten geçtiğini açıklayan Hisarcıklıoğlu, “Girişimcilik önce hayalle başlar.

Peygamberimiz, ‘hayal gücü olmayan insanların kanatları yoktur’ der. Hayal kurmaktan korkmayın. En özgür olduğumuz yer hayallerimizdir. Hayalleri okuyacak bir makine henüz icat edilmedi. Daha sonra hayali de hedefe dönüştürmek lazım. Hedefsiz gemiye hiçbir rüzgâr yardım etmez. Hedefin yanında bir de çalışmak gerekiyor tabi ki. Kaybetmekten de asla korkmayın ve yılmayın” diye konuştu.


Hisarcıklıoğlu eskiden girişimci olmak için paraya ihtiyaç olduğunu, ancak günümüzde bu durumun değiştiğini ve para olmadan da girişimci olunabileceğini dile getirdi. Hisarcıklıoğlu bu konuda facebook ve twitter örneklerini verdi.


Gençlere kimseyi ‘öteki’ diye dışlamamaları tavsiyesinde bulunan TOBB Başkanı, “Güçlünün haklı değil, haklının güçlü olduğu bir Türkiye için çalışın” dedi. Adaletsizlik üzerine kurulan bütün kurumların yıkılmaya mahkûm olduğunu bildiren Hisarcıklıoğlu, “Sistemi yeniden kurmamız lazım. Bunun da başlangıcı yeni bir anayasa” ifadesini kullandı.


Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Mahmut Doğru da konuşmasında üniversitenin faaliyetleri hakkında bilgiler verirken, iş dünyasının ihtiyaç duyduğu, yabancı dil bilen, kendine güvenen, dürüst insanlar yetiştirmeyi hedeflediklerini anlattı.


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA