TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Hisarcıklıoğlu’ndan ‘Yeni Teşvik Yasası’ndaki fırsatları değerlendirin’ çağrısı


14.05.2012 / TatvanTatvan’ın Yıldızları Vergi Ödül Töreni ve Tatvan TSO’nun yeni hizmet binasının açılış törenine katılan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Yeni Teşvik Yasası’nın bugüne kadar yapılan en mükemmel teşvik yasası olduğunu belirterek, “Artık sadece şirketler değil, iller ilçeler de rekabet halinde. Yatırım fırsatlarınızı mutlaka anlatın. Kanunun sunduğu imkânları değerlendirin” çağrısında bulundu.​ ​


Tatvan TSO’nun yeni hizmet binasında düzenlenen Tütvan’ın Yıldızları Vergi Ödül Töreni’ne TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Bitlis Valisi Nurettin Yılmaz, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Fahrettin Akyıl, Tatvan TSO Başkanı Bilal Dağdahan, Bitlis TSO Başkanı Davut Tezcan, TOBB Genç Girişimciler Kurulu Başkanı Ali Sabancı, Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Eren, Fenerbahçe Spor Kulübü İkinci Başkanı ve işadamı Nihat Özdemir, AKP Bitlis Milletvekili Vahit Kiler, Tatvan Belediye Başkanı Abdullah Ok ve bölgenin çok sayıda oda, borsa, meclis başkanları ile işadamları katıldı.

 

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu konuşmasının başında Tatvan TSO yöneticilerini yeni hizmet binaları için kutlarken “Bu bir vizyon işidir” dedi. Birlikte rahmet ve bereket ayrılıkta ise azap olduğunu ifade eden Hisarcıklıoğlu, “Eğer rahmet ve bereketi görmek istiyorsan bir ve beraber hareket edeceksin. Allah size herşeyin en iyisini vermiş. Kayseri de ticaret sanayi nasıl gelişti derseniz bu tek bir şeyle oldu. Şehrin valisi, oda ve borsa başkanları, belediye başkanları, milletvekilleri hepsi Kayseri deyince bir araya gelip hareket ettiler. Markalaşmış bütün illerimiz böyle. Yöneticiler para pul istemez. Takdir bekler. Güzel bir iş oldu mu bunun takdir edilmesi lazım. Turizm’de öyle bir potansiyeliniz var ki. Deniz var, kayak merkezi var, tarih turizmi var. Adeta bir altın madeninin üstünde oturuyorsunuz” diye konuştu.


-Yeni Teşvik Yasası


Yeni Teşvik Yasası ile ilgili değerlendirmelerinde bulunan Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin hiçbir yerinde şikayet edecek bir durum kalmadığını bildirdi. Yeni yasanın bugüne kadar çıkmış en mükemmel teşvik yasası olduğundan söz eden Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Bunu iyi değerlendirmemiz lazım. Bitlis’de hayırseverlerimiz eğitim konusunda çok destek oluyor. Dışarıya çıkmış olan bütün Bitlisliler başarılı. Buraya kazandırmak istiyorsak, oturduğumuz yerde bizi keşfetsinler dersek kimse sizi keşfetmez. Çıkıp kendinizi anlatacaksınız. Artık sadece şirketler değil, iller, ilçeler de rekabet ediyor.


Bu ev sahipliğini sıcakkanlılığı başka hiçbir yerde bulamazsınız. Doğu insanının vermiş olduğu sıcaklığı ev sahipliğini hiçbir yerde bulamazsın. Ama yatırımcı gelsin beni bulsun dersen olmaz. Çünkü senden önce başkası gidip kendini anlatıp yatırımcıya gel diyor. Şimdi farklı. İnşallah kanun çıktıktan sonra bütün Tatvanlılar ve Bitlisliler birlik olmalı.


Allah hepimizi ayrı ayrı düşünelim diye yaratmış. Bu bir zenginlik. Ayrı ayrı düşünüp bir araya gelerek doğruda birleştiğimiz zaman o zaman bereket ve rahmet gelecek.”


-Muş ovası Türkiye’yi besler


Muş Ovası’nın önemine de işaret eden Hisarcıklıoğlu, “Orayı doğru dürüst ekip biçebilsek Türkiye’yi besler. Diğer ovalar da dünyayı besler. Tarım ve hayvancılık artık karın doyurmak için değil, para kazanmak için yapılıyor. Son bir yılda fiyatı en çok aran 10 emtianın 4’ü tarım ürünü. Son 10 yılda Asya’da az gelirliden orta gelirliye geçen nüfus sayısı 1,5 milyar. En kıymetli iş tarım ve hayvancılık olacak” dedi.


Türkiye’nin ekilebilir arazi açısından dünya 7’incisi olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Allahın verdiği bu nimetin kıymetini bilmezsek Allah öteki tarafta bunun hesabını sorar bize. Tatvan ve Bitlis’in havyacılık ve tarım noktasında büyük bir fırsata sahip.  Biz Pakistan’a ve Hindistan’a gidip mal satmak istiyoruz. Onun için demiryolunu çok iyi kullanıyor olmamız lazım. Van Gölü’ndeki feribot yatırımları da bitince ulaşım çok hızlanacak ve Tatvan’da bu ulaşımın merkezi haline gelecek. Elinizdeki bu fırsatları iyi kullanmanız lazım. Kapıköy sınır kapısının inşallah modernizasyonuna başlayacağı. O zaman İran’a yeni bir kapı daha açılacak” diye konuştu.


-Teşvik neler getiriyor?


Teşviğin Tatvan’a ve Bitlis’e neler getirdiğini anlatan TOBB Başkanı şunları kaydetti:
“Yatırım yerini devlet veriyor. Yatırımcının 7 puan faizini devlet ödüyor. Bir yatırımcı Ankara’da İstanbul’da kazandı. Diyor git, bana ödeyeceğin vergiyi ödeme Tatvan’a yatırım yap. İşçilik maliyetinde vergi yok. Bunların hepsi 10 yıl boyunca sıfır. Devlete bir şey ödemeyeceksin. Sadece işçinin maaşı cebinden çıkan.
Bu teşviğin getireceklerini bütün Türkiye’ye anlatın. Gazeteden TV’den görülen gibi değil. Buraya gelince müthiş bir Bitlis Tatvan var. Misafirlerinize buranın güzelliklerini gösterin.”


-TOBB neler yapıyor?


TOBB’un faaliyetleri ve icraatlarına ilişkin de bilgi veren Hisarcıklıoğlu şu değerlendirmelerde bulundu:
“Kredi Garanti Fonu diye müessese var. Bir küçük ve orta boy işletme kredi almak istediğinde projeni bize getir anlat diyoruz. Eğer projenin makul karlı olduğuna inanırsak biz sana kefil oluyoruz. Sende kredini alıyorsun. Van TSO’da, Batman’da bunun merkezi var. Her türlü bilgiyi alabilirsiniz.
Bir önemli hizmetimiz de danışmanlık veriyoruz. Sıfır maliyetli para var istemez misiniz? Peki siz buradan nasıl bulacaksınız. Şimdi Van ve Batman TSO bünyesinde ABİGEM diye bir merkez var. Finansman sıkıntın varsa malını satmak da sıkıntı yaşıyorsan müracaat et sana yardımcı olsun.”


-“Genç kızlarımızı girişimciliğe özendirelim”


TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu iş adamlarına, gençlerinizi, kadınlarınızı mutlaka girişimci yapın çağrısında bulundu. “Bir Müslüman olarak hepimiz peygamberimizi örnek alıyoruz madem, Peygamberimizin eşi Hz. Hatice’nin eşi Mekke’nin en büyük tüccarıydı. Bunu neden dikkate almıyoruz” diyen M. Rifat Hisarcıklıoğlu, özellikle gençlerin ve genç kızların girişimci olmaya özendirilmesini istedi.


Hisarcıklıoğlu, çocuklar arasında miras konusunda haksızlık yapmamalarını istediği işadamlarına “Haksızlık üzerine kurulan her türlü düzen yıkılmaya mahkûmdur. Girişimci ne kadar çoksa o kadar zenginsin. Her bir girişimci yanında en az bir kişi çalıştırır. Her yıl 750 bin kişi istihdam piyasasına katılıyor. Bu insanlara iş bulmamızın tek yolu girişimci sayımızı artırmaktan geçiyor” diye seslendi.


-Yeni Ticaret Yasası


Yeni Ticaret Yasası’nın devrim niteliğinde bir yasa olduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, ancak 50-60 maddesinde sıkıntılar bulunduğunu vurguladı. TOBB Başkanı, “Diyelim dükkânınızın tabelası düştü. Tabelası yok 73 bin lira cezası var. Benim rakip tabelayı indirdi 73 bin TL. Unuttun ödemedin 730 gün hapis cezası var. Biz de şimdi itirazlarımızı bildireceğiz” dedi.


Türkiye’nin 2023 yılı için bir hedefinin olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu: “Dünyanın en büyük 10 ekonomisinden birisi olmak istiyoruz. Yani 25 bin dolar kişi başına düşen gelir istiyoruz. Daha zengin olmak istiyoruz. Bunun olabilmesi için bütün sistemi yeniden yapılandırmamız lazım. Güçlü bir ekonomi için kaliteli demokrasiye ihtiyaç var. Sistemin temeli de anasaya.


Onun için yeni bir anayasayı bizim yazıyor olmamız lazım. TOBB olarak 24 sivil toplum kuruluşu ile bir araya geldik. Platform kurduk. Anayasa Platformu Türkiye Konuşuyor dedik. Tüm siyasi partilerimizle birlikte TBMM Başkanımızla birlikte 13 ilimizi gezdik ve halkımıza nasıl bir anayasa istediğini sorduk.


Türkiye’nin meselelerini ancak elele tutuşarak çözebiliriz. MHP Milletvekili Faruk Bal en çok alkışı Diyarbakır’da, BDP Milletvekili Pervin Buldan en çok alkışı Erzurum’da aldı. Bizim millet olarak birbirimizle hiçbir derdimiz yok.


Bu yeni anayasa bize Meclis’in vaadi. Almanya’daki bir vatandaşın hakkı neyse bende onu istiyorum. Fazlasını istemiyorum. Benim ondan eksik yönüm yok.”

 

-Tatvan TSO Başkanı Bilal Dağdahan


Tatvan TSO Başkanı Bilal Dağdahan da konuşmasında bu yıl TOBB’un bu yıl 60’ıncı Tatvan TSO’nun ise 40’ıncı kuruluş yıldönümü olduğunu hatırlatarak, “Ülkemizi dünyaya tanıtan ve bizleri temsil eden yönetimi ile TOBB’un daha nice 60 yıllara ulaşmasını diliyorum. Tatvan TSO’nun da 40. kuruluş yılı. Camiamızı da kutluyorum” diye konuştu.

Teşvik paketini son derece olumlu bulduklarını bildiren Dağdahan, bir an önce uygulamaya geçilmesini istediklerini bildirdi. Türk Ticaret Kanunu için de oldukça olumlu düşündüklerini belirten Bilal Dağdahan, “Bazı sıkıntılı noktaların bir an önce giderilerek yürürlüğe girmesini de istiyoruz” dedi.
Tatvan’ın yatırımcı çekebilecek kapasitede olduğuna vurgu yapan Dağdelen kentin turizm ve tarım potansiyeline değindi.


-Bitlis Milletvekili Vahit Kiler


Ak Parti Bitlis Milletvekili Vahit Kiler ise “Türkiye’de 81 ilde kıskandığım tek il var o da Kayseri. Bitlis olarak Kayseri’yi örnek alıyoruz. Sayın Bakanımız demişti bir sosyal market kurduk. Kimse görmeden birisi bırakıyor. İhtiyacı olan da kimse görmeden alıyor. Bunun benzerini burada kurduk. Sizi örnek alıyoruz.
Bu bölge 80 yıldır, ihmallere uğramış. Bunlar devlet politikası olmuş. Malatya’dan ötesi büyük ızdıraplar yaşanmış ama biz 10 yıldır 80 yıllık alacağımızı almak için uğraşıyoruz ve çok şükür ki alacağımızın yüzde 95’ini aldık. Bitlis şu anda eğitim de Türkiye standartlarının üzerinde. Ulaşımda sağlıkta ihtiyaçlarımız gideriliyor” diye konuştu.


Kiler, yeni çıkan teşvik paketini de överken, artık harekete geçme çağrısında bulundu.


Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA