TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Kardeş Ülke Yemen'le ticaretimizi 1 milyar dolar yapmayı hedefliyoruz


11.01.2011 / SANA - YEMEN​ ​
Vizelerin kaldırılmasının önemini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, çalışma izinlerinin kolaylaştırılmasını da istedi. 
 
TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin 1 trilyon dolara yaklaşan ekonomik büyüklüğü, 73 milyonluk genç ve dinamik nüfusu, çeyrek trilyon dolarlık dış ticareti ile dünyanın 16.,  Avrupa’nın ise 6. büyük ekonomisi olduğunun altını çizdi. Hisarcıklıoğlu, “Çin ve İtalya arasında, demokrasi ile yönetilen en büyük piyasa ekonomisi olan Türkiye’nin küresel ekonomik ve siyasi düzendeki ağırlığı, merkez ülke konumu ile hızla artmaktadır. Türkiye güçlü ekonomik işbirliği ve entegrasyon ile Doğu Akdeniz’i, Kızıldeniz’i, Basra Körfezi’ni bir barış ve istikrar havzası haline getirmek istemektedir” dedi.
 
Türkiye ve Yemen arasındaki tarihi ve kültürel bağın önemine değinen TOBB Başkanı, “Bizim kardeşliğimiz ne Yemen’in stratejik bir ülke olması, ne petrolün olması ne de doğal gazının olması; sadece kalpten gelen bir sıcaklık. Bizim buradaki varlığımızın amacı, iki ülkenin siyasetçilerinin bir araya gelerek dostluklar oluşturması ve biz işadamlarının da bunu karşılıklı olarak ticarete dönüştürmek. Bugün Türkiye ve Yemen arasında Cumhurbaşkanları, Başbakanlar ve Bakanlar seviyesinde bir dostluk oluşmasından iş alemi olarak gurur duyuyoruz. İşte bu siyasi yakınlık sayesinde yapılacak her türlü katkı, bizim de halklarımızın zenginliği için yapacağımız katkı olacaktır.” diye konuştu.   
 
Hisarcıklıoğlu, Yemen’in siyasi istikrarını sürdürerek, ekonomik reformların sonucunu alarak, Dünya Ticaret Örgütü’ne üye olmasının ve Arap ve İslam ülkeleri arasında hak ettiği yeri almasının Türk özel sektörünün ortak arzusu olduğunu bildirdi. Cumhurbaşkanı Gül’ün hassasiyetleri ile Yemen’de bir TİKA ofisini görmenin yakın gelecekte mümkün olabileceğini belirten Hisarcıklıoğlu “Bu arzumuz da gösteriyor ki, Yemen’in iktisadi kalkınmasında yapıcı bir rol almak istiyoruz” dedi.
 
-İkili ticaret son 10 yılda 5 kat arttı
 
Hisarcıklıoğlu şöyle konuştu:
 
“Türkiye ile Yemen arasındaki ekonomik ilişkiler; son yıllarda hızla ilerlemesine, küresel krizden etkilenmemesine, ikili ticaretimizin son 10 yılda yaklaşık beş kat artarak yıllık 300 milyon dolar seviyesinin üstüne çıkmış olmasına rağmen, henüz istenilen seviyelerde değildir. Ancak, Yemen Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu Başkanı Mohammed Saeed ve İş Konseyi’nin iki başkanı ile yaptığımız toplantı sonucunda hedeflerimizi belirledik. Kısa vadede ticari hedefimizin 1 milyar dolara ulaşmasını, uzun vadede ise Yemen ve Türkiye’nin bir numaralı ticari ortaklar olmasını istiyoruz.
 
Ülkelerimiz arasında ticari ilişkilerin daha yüksek rakamlara ulaşabilmesi için, iki ülke arasında imzalanacak bir tercihli ticaret anlaşması iki tarafın da menfaatine olacaktır.
Küresel gıda fiyatlarının kriz öncesi seviyesinin üstüne çıktığı bir dönemde dost ülke Yemen’in gıda güvenliğinin sağlanması konusunda gerekli desteği vermeye hazırız.”
 
-“Organize sanayi bölgelerindeki tecrübeleri paylaşmak istiyoruz”
 
“Organize sanayi bölgelerinin kurulması ve işletilmesi konusunda sahip olduğumuz tecrübeleri Yemenli kardeşlerimiz ile paylaşmak, onların sanayileşme çabalarına ortak olmak istiyoruz.
TOBB olarak, düşünce kuruluşumuz Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) ve İslam Kalkınma Bankası ile Hudeyde’de bir organize sanayi bölgesi kurulması için çalışıyoruz.
Bu organize sanayi bölgesinin kurulup işletilmesi sürecinde Ortadoğu Sanayi ve Ticaret Merkezi’nin (OSTİM) destek vermesi de öngörülüyor. Bu organize sanayi bölgesi Yemen’in sanayileşmesine, istihdamın artmasına büyük katkı sağlayacaktır”
 
-Türk müteahhitlerin başarısı
 
“Dünyanın dört bir köşesinde bu güne kadar toplam bedeli 155 milyar doların üzerinde 5,000 projeyi hayata geçiren Türk şirketleri, dünyanın 2. büyük müteahhitlik gücüdür. Türk müteahhitleri Yemen’de de 638 milyon dolarlık, köprü, yol, tünel, liman, iş merkezi, baraj gibi çeşitli ulaşım, bayındırlık ve alt yapı projelerini başarıyla tamamlamışlardır.
Bundan sonra da, Yemen’in kalkınması için ihtiyaç duyduğu alt yapı projelerinin, yol inşaatlarının, havaalanı rehabilitasyonlarının hayata geçirilmesinde aktif rol almak istiyoruz. Siyasi liderlerimizin desteği ile Türk müteahhitlik şirketleri, Yemen’in kalkınmasında daha yapıcı rol alacaklar”
 
-Elektrik üretimi için işbirliği
 
Konuşmasında bugün Basra’ya, Karaçi’ye elektrik tedarik eden Türk girişimcisinin, Yemen ekonomisinin ihtiyacı olan elektriği üretmek için her türlü işbirliğine hazır olduğunu anlatan Hisarcıklıoğlu, “Dünyanın en çok ziyaret edilen 7. ülkesi olan Türkiye olarak, Yemen’in sahip olduğu turistik varlıklarının ekonomiye kazandırılması konusunda Yemen ile tecrübelerimizi paylaşmaya hazırız” ifadesini kullandı.
 
TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu aynı şekilde sağlık hizmetleri, teknolojileri,  sağlık tesisi yönetimi ve gümrük kapılarının  modernizasyonu  konularında  da işbirliği yapılabileceğini vurguladı.
 
Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti:
 
Türk iş dünyası olarak aramızdaki ekonomik ilişkilerin daha da canlanması için siyasi otoritelerden bir kısım taleplerimiz var. Yemen’de karşılaştığımız bazı sorunların çözümü bizlerin Yemen’de iş yapmasını kolaylaştıracaktır.”
 
Hisarcıklıoğlu, bu anlamda iki ülke arasında vizelerin karşılıklı olarak kaldırılmasına dair imzalanan anlaşmanın önemine dikkat çekerken, bu adımın kardeşlerin birbirini kucaklamasındaki en büyük engeli kaldırdığını belirtti.
Yatırımların Karşılıklı Korunması ve Teşviki’ne dair yapılan anlaşmanın da Yemen tarafından en kısa zamanda yürürlüğe girmesini isteyen Hisarcıklıoğlu ayrıca, çalışma izinlerinin kolaylaştırılmasının, Yemen’e yatırım yapmak isteyen Türk işadamlarının buraya gelmesi için gerekli olduğunun altını çizdi.
 
-Cumhurbaşkanı Gül: ''Atalarımız nasıl vizesiz seyahat ettilerse biz de hudutlarımızda vizesiz seyahat edeceğiz''
 
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de, Türkiye-Yemen İş Forumunda yaptığı konuşmada, cumhurbaşkanı düzeyinde ilk kez Yemen'i ziyaret etmekten dolayı mutluluk duyduğunu söyledi.
Gül, özel sektörün Yemen'deki yatırımları için önemli bir adım atıldığını dile getirerek, vizelerin karşılıklı olarak kaldırılmasının ticaretin daha da önünü açacağını söyledi. Türkiye ile Yemen arasında vizelerin kaldırılması konusundaki anlaşmanın önemine dikkat çeken Cumhurbaşkanı Gül, ''Atalarımız nasıl vizesiz seyahat ettilerse biz de hudutlarımızda vizesiz seyahat edeceğiz'' dedi.
Yemenlilerin tarih boyunca ticaret alanında büyük bir yerlerinin bulunduğunu belirten Gül, ''Yemenlilerin nasıl tüccarlar olduklarını biliriz. Bunu daha çok gösterin, daha çok ticaret yapın. Sizin de bize satacaklarınız var. Bunları güzelce tespit edin, satın. Bakın biz bu kapıları açıyoruz, siz de gayret gösterin'' sözleriyle Yemenli iş adamlarına çağrıda bulundu.
Yemen ile Türkiye arasında ticaret hacminin artırılması gerektiğine işaret eden Gül, Türkiye'nin pek çok yatırım alanında dünyada önemli bir yerinin bulunduğunu ifade etti. Dünyanın en önemli müteahhitlerinin Türkiye'den çıktığını, yine enerji alanında büyük yatırımlarının olduğunu anlatan Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin enerji alanında kendini ispatlamış şirketleri bulunduğunu, bunların da Yemen'de yatırım yapabileceklerini belirtti.
 
-OSTİM örneği
 
Ankara'da bulunan OSTİM'in olanaklarını Yemenli iş adamlarına anlatan Cumhurbaşkanı Gül, aynı şekilde bir organize sanayi bölgesinin de Yemen'de oluşturulacağını söyledi. Açılacak organize sanayi bölgesinin Yemen için önemini de vurgulayan Gül, ''Küçük ve orta olarak başlayacak, sonra da inşallah büyük olacaksınız'' dedi.
Savunma sanayisine de ayrı bir önem verdiklerini, dün bu alanda Yemen ile Türkiye arasında bir anlaşmanın da imzalandığını ifade eden Gül, ziyaretine eşlik eden Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün de görüşmelerde bulunduğunu söyledi.
Türk iş adamlarına da ''Burada iş yapacağız ama burası uzak diye mazeretler yok'' diye seslenen Cumhurbaşkanı Gül, kendisinin 2005 yılındaki ziyaretinde iki ülke arasında uçuş olmadığını, bugün ise hem THY'nin hem de Yemen Havayollarının uçuşlarının olduğunu belirtti.
İstihdamın da önemine dikkati çeken Gül, istihdamın artmasıyla ''daha çok iş ve aşın sağlanacağını'' ifade etti. İki ülke arasındaki dostluk ve beraberliğin iş alanında da güçlü bir biçimde süreceğine ilişkin inancını dile getiren Gül, Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanı Taner Yıldız'ın da kısa süre içerisinde Yemen'e ziyarette bulunacağını, enerji sektörünün temsilcilerinin de bu ziyarette Yıldız'a eşlik edeceklerini bildirdi.
 
Toplantının ardından Türkiye ile Yemen arasında karşılıklı olarak vizelerin kaldırılmasına ilişkin anlaşma ile ekonomik ve ticari konulardaki anlaşmalar iki ülkenin tarafları arasında imzalandı.
 
 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA