TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Ülken: “TOBB olarak, sigorta acentelerine gerekli tüm desteği veriyoruz”


13.11.2023 / AntalyaTürkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Ülken, TOBB olarak, sigorta acentelerinin karşılaştıkları sorunların çözümü, mesleki kurumsallaşma ve gelişimin sağlanması için çalıştıklarını vurgulayarak, acente ve personellerinin uzmanlaşarak sigortalılara daha kaliteli hizmet sunmaları için gerekli tüm desteği verdiklerini söyledi.​

Sigorta Sektörü İş Birliği Fuarı ve Kongresi, Antalya’da gerçekleştirildi. Fuarın açılışında, Antalya Vali Yardımcısı Erol Tanrıkulu, TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Ülken, SEDDK Başkan Vekili Davut Menteş, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ali Bahar, TSB Başkan Yardımcısı Ahmet Yaşar ve USFK Yönetim kurulu Başkanı İbrahim Düzenli birer konuşma yaptı.

 

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Ülken konuşmasında, 6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin ilk saatlerinden itibaren SEDDK, TSB, DASK, TOBB SAİK ve TOBB SEİK kriz yönetim merkezi oluşturarak acil eylem planlaması yaptığını ve gerekli tedbirleri ivedilikle aldığını anımsattı.

 

Doğal Afet Sigortaları Kurumu ve Sigorta Şirketlerinin deprem hasarlarını hızlı bir şekilde tazmin ettiğini belirten Hakan Ülken, “Sigorta acentelerimiz, sigorta eksperlerimiz öz verili bir şekilde çalışarak hasar süreçlerine yardımcı oldu, sigortalıların yanında oldu” dedi.

 

Kahramanmaraş depreminin, sigortanın önemini bir kez daha hatırlattığını ifade eden Ülken, “Doğru poliçeye, gerekli teminatlarla sahip olmanın önemini tereddütsüz açık bir şekilde ortaya koydu. Maalesef bu süreçte özellikle ticari rizikolarda, eksik sigorta sorunuyla sıkça karşılaştık. Bazı rizikolarda ise deprem teminatı yüksek muafiyetlerle verilmiş hatta hiç verilmemiş. Bu durum sadece sigortalıları mağdur etmedi aynı zamanda milli servetimizin ziyanına, istihdam ve pazar kaybına yol açtı. Sigorta sektörüne duyulan güveni de maalesef zedeledi” şeklinde konuştu.

 

-Acentelere pozitif ayrımcılık

 

Hakan Ülken sigorta şirketlerinden acentelere pozitif ayrımcılık uygulamasını talep ederek, “Çünkü onlar sahadaki elimiz kolumuz. Her biri bir sigorta neferi. Ülkemiz sigortacılık sektörüne hizmet ediyor” dedi. Özellikle oto branşında faaliyet gösteren eksperlerin ücret sorunu yaşadığını dile getiren Ülken, “Artan maliyetler nedeniyle, eksper büroları kapanma tehdidi ile karşı karşıya. Yetişmiş kalifiye elemanlarını başka iş kollarına kaptırıyorlar. Eksper bürolarının ayakta kalmalarını sağlayacak şekilde ücret artışı ya da maliyetleri azaltacak tedbirleri bir an önce almalıyız” dedi.

 

Cumhuriyetin 100. Yılını kutladıklarını belirten ve Türkiye’nin sigortasının da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün fikirleri olduğunu vurgulayan Ülken, “Atamızın rehberliğinde daha bir asır bile olmadan önemli noktalara geldik. Toplu iğne üretemez denilen memleketimiz, bugün Çin ve İtalya arasındaki en büyük sanayi ülkesi. Bunu hep birlikte başardık. Türk milleri olarak yaptık” şeklinde konuştu.

 

Ülken, beklenen büyük İstanbul depremine hazırlanmak için, sanayi tesislerini ve KOBİ’leri deprem ve diğer olası risklere karşı daha dayanıklı hale getirmek gerektiğini, KOBİ’ler için sigorta seferberliği başlatmayı önerdi.

 

İklim değişiklikleri ile mücadele sürecine de değinen Ülken, “Düşük karbon salınımı, temiz enerji, hibrit araçlar önümüzdeki dönemde oldukça önem kazanacak. Yeşil dönüşümü gerçekleştiremeyen firmalar gelişmiş pazarlara ihracat yapamayacak. Bu konuda hızlı bir şekilde yol almazsak en önemli pazarımız olan Avrupa pazarını kaybedebiliriz. Bu nedenle, yeşil dönüşümü en öncelikli gündem maddemiz haline getirmeliyiz. Bu süreçte, sigortacılık sektörüne de büyük sorumluluk geliyor. Sektörün sürece aktif katılımı bekleniyor. İş dünyası olarak sigortacılık sektöründen, önleyici faaliyetler ve zararın tazmini noktalarında sorumluluk almasını bekliyoruz. Bu kapsamda, sektör olarak yeşil dönüşümü desteklemeli, ihtiyaç duyulan teminatları sunmalıyız” dedi. 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA