TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Turuncu Konuşalım Etkinliği, fotoğrafçılık sektörü özelinde Adana’da gerçekleştirildi


18.10.2023 / Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) çatısı altında faaliyet gösteren Türkiye Kreatif Endüstriler Meclisi tarafından ülkemizin kreatif ekonomisini büyütecek katma değerli ürün ve hizmetler tasarlamak, kreatif endüstrilere yatırımı özendirmek ve özgün fikirlerin çoğalmasını sağlayarak güçlü bir kreatif ekonomi oluşturmak amacıyla şehirlerimizde yapılmakta olan "Turuncu Konuşalım Etkinlikleri”, Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağımız bu ayda Adana Ticaret Odası ev sahipliğinde “Kreatif Endüstrilerde Kadrajın Ekonomisi” başlıklı panel ile fotoğrafçılık sektörü özelinde gerçekleştirildi.​

Özel sektör temsilcileri, öğrenciler, akademisyenler ve kamu temsilcileri tarafından yoğun ilgi gören panelde dünyada ve Türkiye’de kreatif endüstrilerde fotoğrafın ve fotoğrafçılığın ekonomisi ele alındı.

 

-Türkiye Yüzyılında Lider Kreatif Endüstriler

 

TOBB Türkiye Kreatif Endüstriler Meclisi Üyesi ve Turuncu Konuşalım Komisyonu Başkanı Berat Kuzu etkinlikte yaptığı açılış konuşmasında; hiçbir nihai hammadde ithal etmeden, coğrafyamızda milyonlarca yıldır yaşanmışlıkların vermiş olduğu kültür hazinesi sayesinde oluşan kreatif rezervinin, 206 ülkede ürettiği toplam parasal hacminin nerdeyse %10’unu tek başına ürettiğini vurgulayarak, GSMH’nın 3,3 oranındaki tutarını ve neredeyse 1.5 milyon kişinin istihdam edilmesini sağlayan kreatif endüstrilerinin, ülkemizin büyük ve dünya çapında akredite olmuş bir katalizör gücü olduğunu söyledi. Kuzu, reklamdan, modaya, fotoğraftan, endüstriyel tasarıma kadar 16 sektörün bileşeni olan kreatif endüstrilerin gün geçtikte daha popüler hale geldiğini ve bu alanlarda büyük kazanımlar edinildiğini vurguladı.

 

Açılış konuşmalarının ardından düzenlenen oturumlarda; Yüksel Hançerli, Niyazi Sertkalaycı, Aykut Murat Çayır ve Mustafa Turgut fotoğrafçılık sektöründeki deneyimlerini paylaştı. Daha sonra Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları Genel Müdürlüğü Uluslararası İlişkiler ve Eğitim Koordinatörü Belgin Aslan, KOSGEB Adana Müdürlüğü KOBİ Uzmanı Emre Demir, Anadolu Ajansı Fotoğraf Haberleri Müdür Yardımcısı Serap Aydın ve Halk Bankası Adana Bölge Koordinatörlüğü Kredi Tahsis ve Yönetimi Bölüm Müdürü Oğuz Karakuş kurumlarının sektöre ilişkin desteklerini ve projelerini anlattı.

 

Gerçekleştirilen oturumların ardından yapılan istişare ve değerlendirmelerin sonunda konuşmacılarımıza hediye takdimi ile etkinlik sonlandırıldı.

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA