TOBB - Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği

Finansal Teknolojiler Meclisi toplandı


25.05.2023 / Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Finansal Teknolojiler Meclisi Toplantısı; Meclisten Sorumlu TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Özgener, Sermaye Piyasası Kurulu Başkan Yardımcısı Ali İhsan Güngör, TCMB Ödeme Sistemleri ve Finansal Teknolojiler Genel Müdürü Serdar Murat Öztaner, Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Proje Müdürü Gencay Karaman, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Birim Müdürü Vural Çelik, Rekabet Kurumu IV. Denetim ve Uygulama Dairesi Başkanı Selvi Kocabay’ın katılımı ile Meclis Başkanı Koray Bahar başkanlığında TOBB İstanbul Hizmet Binası’nda gerçekleştirildi. ​​

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Özgener, Meclis Üyeleriyle bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, hep birlikte sektör için önem arz eden konularda yapılacak çalışmalarda ortak hareket etmenin önemine dikkat çekti.

 

Meclis Başkanı Koray Bahar ise yaptığı açılış konuşmasında; sektörün öncelikli konu başlıklarına değinerek, sorunların çözümü noktasında Kamu kurumlarının desteğinin önemine değindi.

 

Toplantıda; Meclis Üyeleri tarafından ödeme ve elektronik para kuruluşlarına yönelik ikincil mevzuat hazırlıkları, kripto varlık düzenleme hazırlıkları ve Merkez Bankası’nın Ödemelerde Kripto Varlıkların Kullanılmamasına Dair Yönetmeliğine ilişkin değerlendirme yapıldı.

 

Kamu kurumlarının elindeki veri tabanlarına bankalarla eş seviyede erişim sağlanması konusuna da değinen sektör temsilcileri, FAST üzerine inşa edilmesi planlanan ödeme sistemlerine ilişkin fikir alışverişinde bulundu.

 

Milli Fintek Stratejisi uygulanmasına dair planlamaların ele alındığı toplantıda, İstanbul Finans Merkezi’nde fintek alanında sağlanacak imkanlar değerlendirildi.

 

Gündem maddeleriyle ilgili olarak toplantıya davet edilen Kamu kurumu yetkilileri ise Üyelerden gelen soruları yanıtlayarak, sorunlarının çözümü noktasında her zaman sektörün yanında olduklarını ifade etti.

 

Adınız Soyadınız
E-Posta Adresiniz
Kullanıcının E-Posta Adresi
Gönderenin Notu
Mesajınız Gönderilmiştir
İlginiz için teşekkür ederiz
ARAMA